Connect with us

ŞÜKRÜ ATAKAN

DUYGUSUZ VE BECERİKSİZ BİR NESİL GELMEMELİ

“İnternetin acı gerçeği” başlıklı yazım, okurlarımız tarafından büyük ilgi görüp paylaşılmıştı. Yönetim bilimi uzmanı Doğan Ceylan, internet ortamından bir makale yayımladı. O makaleden bazı bölümleri, siz okurlarımla paylaşmak istedim. İşte makaleden alıntılar:

“Hayatın gerçeklerinden habersizce, duygusuzca yetişen bir nesil geliyor. Çocuklarımızın becerileri çok zayıf. Çünkü onların yerine her şeyi biz yapıyoruz. Onların hayatını kolaylaştırmak için adeta çırpınıyoruz. Onlara faydalı olmak isterken, aslında farkında olmadan zarar veriyoruz. Bir zamanlar okullarda iş ve teknik, ev ekonomisi, aile bilgisi, yurttaşlık bilgisi gibi dersler vardı. Hayat için gerekli bu beceriler, öğrencilerin öğrendiği akademik bilgilerden çok daha önemli idi. Lüzumsuz bilgilerle donatılmış, fakat beceriksiz insanlardan oluşan bir topluma dönüşüyoruz. Evde patlayan bir ampulü değiştirmek için elektrikçi, musluk contasını değiştirmek için su tesisatçısı çağırıyoruz. Şehitler için göz yaşı döken anne babalarını anlamıyorlar. Yanı başımızdaki savaşlar, acı çeken kadınlar, yetim kalan çocuklar onları hiç ilgilendirmiyor, yürekleri hiç sızlamıyor. Kendileri için yapılan fedakarlıkların farkında bile değiller. Kıymet bilmiyorlar ve vefa duyguları yok. İçinde bulundukları şartları kabullenemiyor, asgari ücretle çalışan babalarından en pahalı cep telefonu, tablet, markalı kıyafetler istiyorlar. Geçmiş onları pek ilgilendirmiyor. Atalarımıza karşı vefasız ve lakaytlar. Maneviyattan yoksunlar. Gelecek konusunda kendilerinden sonraki nesilleri düşünme gibi bir kaygıları yok. Sorumluluk duymuyorlar. Milletin geleceği açısından endişeleniyorum. 20 yıl sonra bu nesil nasıl ana baba olacak? Nasıl çocuk yetiştirecek? Ülkeyi nasıl yönetecek? Vatanı nasıl savunup, can verecekler?”

Evet, sevgili okurlarım makalede can alıcı sözler devam ediyor, bakın yazıda ne kadar önemli hususlar var.

BÜTÜN BUNLAR NASIL OLUYOR?

Doğan Ceylan “Altın kafeslerde çocuklar yetiştiriyoruz. Uçmayı bilmeyen kuşlar gibi hayattan bihaberler. Açlık, yokluk nedir bilmiyorlar. Yedikleri önlerinde, yemedikleri arkalarında. İstemeden her şeyi kendilerine sunuyoruz. Bu nedenle varlığın kıymetini bilmiyorlar, mesuliyet duymuyorlar. Hayat pahalılığı onları hiç ilgilendirmiyor. Sıcak odalarında rahat yaşadıkları için evsizleri, vatansızları bilmiyorlar. Kucaklaşmayı, yardımlaşmayı, arkadaş olmayı, sokakta oyunlar oynamayı, barışı ve huzuru ve hatta ana baba kıymetini dahi bilmiyorlar. Müdahale edilmez ise gelecek iyi şeyler getirmeyecek güzel ülkemize…” diyor.

Tamı tamına 45 yılını eğitime vermiş bir kişi olarak ve ayrıca bir baba, bir dede olarak şunu söylüyorum; karamsar olmaya gerek yoktur. Ailelerin umudu, geleceğimizin teminatı olan evladımızı ülkesine, ailesine, üniter devlet yapımıza bağlı, inançlı hem milli hem çağdaş bir eğitimdir. Bu eğitim de mutlaka verilmelidir. Yazımızı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu veciz sözü ile tamamlayalım.

“Bir milleti hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatan da, köleliğe, yoksulluğa düşüren de eğitimdir…”

Kalın sağlıcakla…

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar