Connect with us

DİĞER

TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ KÜTAHYA BÖLGE BİRLİĞİ’NDE KİNOA ÜRETİMİ ANLATILDI

Tarım Kredi Kooperatifleri Kütahya Bölge Birliği, Türkiye Kinoa Yetiştiricileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Can Temizel ve Tarımsal Üretim Direktörü Serkan Ateş’i misafir etti.
Toplantıya Bölge Müdürü Özkan İnci, Merkez Birliği Sözleşmeli Üretim ve Ürün Geliştirme Müdürü Mehmet Erol, Yönetmen Yasin Dursun, Gıda Tarım ve Hayvancılık Kütahya İl Müdürlüğü Yetkilileri, Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Uşak illerinden Kooperatif personelleri ve ortaklarla birlikte, Bölge Müdür Yardımcısı Mesut Özgür, Yönetmen Ali Mollaoğlu, Bölge Birliğindeki Ziraat Mühendisleri katıldı.
Toplantıda Türkiye Kinoa Yetiştiricileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Can Temizel ve Tarımsal Üretim Direktörü Serkan Ateş’in sunumu izlendi. Temizel kinoa bitkisinin ülkemize girişi, üretim ve tüketim potansiyeli konusunda bilgilendirmede bulundu. Tüketime yönelik çalışmaları olduğunu bu çalışmalarının tamamlandığında büyük ölçekli sözleşmeli üretimler planladıklarını, ülkemizde 2008 yılından beri kinoa üretimi yapıldığını, Trakya Bölgesinde ağırlıklı üretim olduğunu iç kesimlere yeni yeni yayıldığını Kütahya Bölge Müdürü Özkan İnci beye bu toplantıyı organize ettiği ve kinoa konusunda bilgilendirme fırsatı verdiği için teşekkür ediyorum dedi.
Kütahya Bölge Müdürü İnci toplantıya ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Tarım Kredi Kooperatifleri olarak amacımız yeni ürünlerle üreticilerimizin daha fazla kazanmasını sağlamak ve bu tür faaliyetlere öncülük etmektir. Bölgemizde kinoa bitkisine ilişkin daha önce yapılmış bir çalışma yok bu nedenle kinoa üretimi ve pazarlanması konuların da bilgi eksikliğimizi gidermek için Türkiye Kinoa Yetiştiricileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Can Temizel’i davet ettik, toplantıyı organize eden Merkez Birliğimiz Pazarlama Daire Başkanlığımıza da teşekkür ediyorum” dedi.
Sunumların arkasından kinoa bitkisinin yetiştirilmesi, pazar payı, toprak ve iklim istekleri konusunda soru cevap bölümü ile toplantı sona erdi.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar