Connect with us

DİĞER

BİRLİKTE ÜRETİM PROJESİ TANITILDI

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Mustafa Kurt’un katımı ile “Birlikte Üretelim Projesi ” kapsamında Dedik Köyü’nda bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Bitkisel üretim ve hayvancılıkta ‘Birlikte Üretimin’ desteklenmesi amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlı’ğınca parçalı ve yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüğünün altındaki tarım arazileri ile hayvancılık işletmelerinin bir araya getirilerek ekonomik ölçeğe uygun modern işletmeler haline dönüştürülmesi amacıyla ülke genelinde planlanan 250 köyde 100 hayvancılık 150 bitkisel üretim projesi Kütahya’da Dedik Köyü’nde yapılan bilgilendirme toplantısıyla start aldı. Çiftçilerin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Mustafa Kurt, İl Müdür Yardımcısı Ahmet Ataman, Şube Müdürleri Ahmet Gökkaya, Mahmut Bülbül, Oğuzhan Dinç ile İl Müdürlüğümüz teknik personeli katıldı. Uygulanacak olan projenin gönüllülük esasına dayalı olduğunu belirten İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Mustafa Kurt; “En az 30 kayıtlı yetiştirici veya köydeki işletmelerin %75’inin bir araya gelmesi, katılmak isteyen her işletmecinin asgari 5 büyükbaş hayvanı olması halinde altyapı hizmetlerinizin tamamının devlet tarafından karşılanarak, tek çatı veya tek alanda kümelenmiş modern ahırların yapımına ve içeresinde kullanılacak olan makine ekipman ve sistemlerin kurulumuna %70 devlet desteğinin verileceği müjdesini vermeye geldik” dedi.
Yıllardır düşünüp de yapamadıkları projeyi duyunca hem kendisinin hem de köydeki yetiştiricilerin çok heyecanlandığını belirten Dedik Köyü Muhtarı Hüseyin Yeniadam, köyde yaklaşık 30 üretici olduğunu belirterek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlı’ğının ‘Her Köy Bir İşletme Birlikte Üretim Modeli’ için köydeki hayvan yetiştiricilerinin hazır olduğunu söyledi. Üzerlerine düşen her görevi yapmaya hazır olduklarını belirten Dedik Muhtarı Yeniadam “Bu proje hem yetiştiricilerimizin hem köyümüzün geleceği. Yeşil sanayinin temellerini İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzle birlikte köyümüzde atacağız” dedi.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar