Connect with us

EKONOMİ

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK İL MÜDÜRÜ GÜMÜŞ; “KABUĞUMUZU KIRDIK”

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş 2017 yılında 12. Etabı uygulanan program çerçevesinde 239 proje başvurusu olduğunu ve 45 milyon TL’lık proje bütçesiyle Kütahya’nın tarımda kabuğunu kırdığını ifade etti.
BAŞVURU REKORU
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş Kütahya’nın tarım alanında önemli yatırımlar aldığını ifade ederek hayata geçen birçok proje ile birlikte çiftçilerin ileri bir seviyeye geldiğini söyledi. Gümüş “2006 yılında ‘Yarısı Sizden Yarısı Bizden, Tamamı Sizin’ sloganıyla başlatılan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Programında geçtiğimiz yıl 86 proje başvurusu ile ilimizde önceki yılların toplamı kadar başvuru alarak bir rekor kırılmıştı. Bu yıl 239 proje başvurusu ile yine önceki yılların toplamından fazla başvuru alınmış, gerçekleşmesi güç bir rekora imza atılmıştır.” dedi.
KÜTAHYA KENDİ REKORUNU KIRDI
Program kapsamında alınan proje başvuruları ile Kütahya’nın kendi rekorunu kırıldığını ifade eden Gümüş “Kütahya kendi rekorunu kırmakla kalmamış, bölge illerinin tamamını da başvuru sayısında geride bırakmıştır. İlimizin 239 proje başvurusu aldığı program kapsamında; Bilecik 13, Uşak 34, Bursa 37, Balıkesir 77, Afyonkarahisar 126, Eskişehir 133 ve Manisa 140 proje başvurusu almıştır. Başvuruların ilçelere göre dağılımında 45 proje başvurusu ile Tavşanlı ilçemiz başı çekerken, Merkez İlçe 43, Altıntaş 34, Simav 32, Emet 19, Aslanapa 18, Gediz 15, Çavdarhisar 10, Domaniç 8, Dumlupınar 8, Hisarcık 3, Pazarlar 2 ve Şaphane ilçemizden 2 proje başvurusu alınmıştır. Burada dikkat çeken husus, daha önce program kapsamında proje başvurusu bulunmayan ve bu etapta 19 proje başvurusu olan Emet ilçemiz başta olmak üzere Çavdarhisar ve Dumlupınar ilçelerimizden de proje başvurularının gelmiş olmasıdır.” dedi.
“BİZDE VARIZ”
İl Müdürü Gümüş “Başvurularda, Kütahya’nın kendine has değeri olan, jeotermal su kaynakları kullanarak ısıtma sağlayan sera projesi başvurularında da, 20 proje başvurusu ile rekor sayıda alternatif enerji ısıtmalı sera proje başvurusu alınmıştır. Başvurusu alınan projelerin konu bazında dağılımı; 206’sı çiftlik faaliyetlerini geliştirme, 20’si alternatif enerjili sera, 8’i bitkisel üretim işleme tesisi, 3’ü yenilenebilir enerji üretim tesisi, 1 hayvansal ürün işleme tesisi ve 1 hayvansal orjinli gübre işleme tesisi şeklindedir. Kütahya el ele verdiğinde, çiftçisiyle, sanayicisiyle yan yana geldiğinde, özelde çalışan danışmanlar ile kamuda çalışan personelin birlikte hareket ettiğinde, nasıl başarı sağlayacağı ortaya konulmuştur. 239 başvuru, Kütahya kendi kabuğunu kırdı. İl Müdürlüğü kendi kabuğunu kırdı. Çevresindeki illere ‘Bizde Varız’ dediği bir başarı elde edildi.” dedi.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar