Connect with us

HARUN DEMİRTAŞ

BELEDİYEMİZİN TARİHİ LOGOSUNA NE OLDU?

Bilindiği üzere her şehrin ve hatta bugün her ilçenin bir tanıtım logosu var.

Evet sevgili okurlar belediyemizin de tarihi bir logosu vardı, bilmem hatırlıyor musunuz? Bildiğim kadarıyla rahmetli belediye başkanımız Abdurrahman KARAA döneminde 1970 li yıllarda şehrimizin medarı iftiharı rahmetli ressamımız Ahmet YAKUPOĞLU tarafından çizilen belediyemizin her türlü yazışmalarında başlıklı kâğıtların üzerinde yer alan amblem logosu şehrimizin tarihini yansıtmaktaydı.

İşte bu tarihi logoda sadece ünlü bir ressamın bir araya getirebileceği şehrimizin tarihi değerleri şöyle sıralanmıştı. Önde Kütahya denilince akla gelen zafer meydanındaki çinili vazomuz, arkasında tarihi küçük hamamın kubbesi, hemen arkasında tarihi Ulu Camimiz, arkada yine tarihi hisar kalesi ve kalenin uç tarafında Kütahya denilince, yine akla ilk gelen döner gazinomuz vardı. Gökyüzünde ise bayrağımızın simgesi hilal ile yıldız bir ağaç figürü bulunuyordu. Logonun renkleri ise tarihi mekânlarının siluetinin renkleri ise tarihi mekânlar lacivert ve gökyüzü ise açık mavi yani yıllardır Liglerde şehrimizi temsil eden Kütahyaspor’un ve tabi ki çinilerimiz üzerindeki en belirgin renkleri almıştır.

Bu tarihi logomuzu unutmam mümkün mü? Belediye de çalışırken her sene düzenlenen Dumlupınar Fuarı tanıtım afişleri üzerinde ve tüm yazışma evrakları üzerinde bu tarihi logo mevcuttu.

Milli bayramlarda belediyemizce yaptırılan bakırdan bu tarihi logomuz çelenk olarak kullanılırdı.

O yıllarda bilgisayar teknolojisinin hayal bile edilmediği, şehrimizde bu evrak ve afişleri basacak teknolojiye sahip matbaalar yok olduğu için en yakın şehir Eskişehir de ve afişler de İstanbul’dan reklam ajanslarınca bastırılırdı. Şehrimizdeki matbaalarda metal klişe üzerine logonun basılması zahmetliydi renkler tutturulamaz bazen de logonun üst ve altındaki süsleme sanatını basamazlardı. Çünkü henüz bilgisayar hayatımıza girmemişti.

İşte hafızam beni yanıltmıyorsa rahmetli Belediye Başkanımız Oral KİPER zamanında 1986 veya 1987 yılları olacak. Belediyemizce para ödüllü yeni logo yarışması açılıyor. Yarışma neticesinde ilk üç’e giren tanıtım logolarından bugün belediyemizin kullandığı mavi zemin etrafında 12 sarı yıldız ortada beyaz zeminde bir vazo ve ortasında mavi, turkuaz renginde lale figürü kırmızı vazonun ağız kısmında kırmızı hilal ve vişne bulunmakta o gün bu gündür belediyemiz bu tanıtım logosunu kullanmaktadır.

O tarihte açılan bu logo yarışmasına sağ olan rahmetli ressamımız Ahmet YAKUPOĞLU iştirak etmemişti. Kim bilir belki de kırılmıştı.

Üzülerek belirtmek istiyorum. Bu tarihi logomuz ile ilgili internette ne bir bilgi, ne de logomuzun resmini bulabildim. Belediyemizin arşivlerinde de sordum soruşturdum. Bir netice alamadım. Keşke o çalıştığım yıllarda Fuar afişlerinden hatıra olarak ayırmadığıma şimdi çok hayıflanıyorum.

Belediyemiz 2 yıl önce yeni bir amblem/logo yarışması duyurusu yapmış ve 05.02.2016 tarihine kadar yarışmaya iştirak edecekler CD tasarımlarını belediyemize teslim edecekler ilanı verilmişti. Akıbeti ne oldu bilmiyorum.

Keşke imkân olsa da bu tarihi logomuzu Belediye başkanımız Kamil başkan veya meclis üyelerimizce tekrar gündeme getirilse de,  kabul edilse yerinde bir karar olacaktır.

Hem de ünü yurt dışına taşmış rahmetli ressamımız Ahmet Yakupoğlu’ndan özür de dilemiş oluruz.

Sağlıcakla kalın Allaha Emanet olun.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar