Connect with us

ALAADDİN UYGUN

AŞAĞI ÇARŞININ ÖNEMİ

Kütahya merkez denilince akla iki önemli merkez gelir, birisi VAZO önü , diğeri ise AŞAĞI ÇARŞIDIR. Bu iki önemli nokta adeta şehrin iki can damarıdır ve buralara günde yüzbinler uğrar ve bu iki yere adeta gitmeyen yoktur desek yeridir. ,
Evet Vazo önü hem merkezi olması hem de şehrin dağıtım noktası ayrıca Vilayet binasının burada olması nedeni ile mecburen uğranan yerdir, yine Vazo önünde hem yerli hem yabancı misafirler mutlaka resim çektirip şehrin sembolü ile özdeş hale gelir. Aşağı çarşı ise şehrin ticari merkezidir ve İstanbul Tahtakale ne ise bizim aşağı çarşıda odur. Hem ekonominin kalbi, Sarraflar dahil esnaf çeşitliliği, toptan parakende ticaretin kalbidir. Ayrıca şehrin köylerine ve ilçelerine ulaşım sağlayan Anadolu Garajı ile de binlerce kişinin uğrak yeridir. Bir zamanların en uğrak yeri olan Aşağı çarşı son yıllarda maalesef eski yoğunluğunu kaybetti ve cazibe merkezi olmaktan çıktı.
Tabi bunun başlıca nedenleri arasında Anadolu garajının kaldırılma çalışmaları kadar garajdan kalkan köy arabalarının başka yerlere yönledirilip sayının ve işlevin azaltılması kadar, Sarraflarında buradan şehir içine kaymalarının rolü elbette önemli. Bir diğer neden ise köy arabalarının saat 3 te gitmeleri ile köylüde buradan erken gidip bu işleve sekte vurmakta. Ekonominin kalbi dediğimiz noktaya neşter vurulmazsa büyük kayıplar yaşarız. Çünkü bu bölge adeta can damarı derken, Ulu camiye yakınlığı, Tarihi dokuya sahip olması kadar buradaki Kazancılar çarşısı ve tahıl pazarınında kaybolmaya yüz tutan meslekler adına düşündürücü boyutu var. Akabindeki Kıbrıs caddesinin yükünü çekem toptancıların azalmasınıda düşünürsek çarşının durumu gerçekten içler acısı.
Aşağı çarşı yeniden eski günlerine dönerse buradaki esnafların işsizlere iş vermesi, vergi vermesi, ekonomik çarka katkıları düşünülürse bir an önce konuya el atmak zamanıdır. Sayın VALİM den ricam aşağı çarşının kurtarılması adına buradaki esnaflarla görüşüp çare üretmesi elzemdir. Tabi burada asıl olan şey saat 3 ten sonra aşağı çarşıda duran hayatın yeniden canlanması en azından akaşam saatlerine kadar işletilmesi adına çareler bulunmalı.
Bir öneri olarak düşüncem aşağı çarşıya DPÜ öğrencilerini çekecek cazibe merkezleri oluşturulması buraya canlılık katacaktır. Öğrencinin uğrak yeri Vazo önü ve Atatürk bulvarıdır, aşağı çarşıya öğrenciye yönelik merkezler kurmak lazım, en azından üçte birisi buraya uğramalı ki katkı olsun. Mesel tarihi bedestenler restore edilirken buraya sarrafların taşınması ve diğerine ise kafe tarzı alan oluşturup cazibe merkezi olması düşünülmekte iken her ne hikmetse aslına ve düşünceye uygun olmayan kiralamlar yapıldı, Bat pazarının dışlanması sarrafların gelmemesi yukarı bedesteni öldürdü, aşağı bedesten ise milyoncuya verildi ve iki önemli mekan öldü. İşte bunlarda göz önüne alınıp aşağı çarşıyı cazibe merkezi yapmak için bir an önce çalışmalar yapmalıyız. Yoksa bir değer kaybolurken ilimiz ekonomisine de darbe vurulacak sayın Valimizin bir an önce aşağı çarşı esnafı ile görüşmesi şart.
Günün sözü…Mazinin bir hırsız olduğunu yaşlanınca anlarız.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar