Connect with us

ZEKİ ŞAN

AFRİN HAKKINDA -1-

Dünyanın gözünün çevrildiği Afrin hakkında merak edilenleri;

Geçmişte Afrin ve çevresinde 200 bine yakın bir nüfus vardı ama göçlerle bu sayı 500 bine ulaştı. Nüfusun yarısını Araplar oluşturuyor. Diğer yarısı ağırlıklı olarak Kürtler ve yüzde 8’lik bir oranla Türkmenler. Kilis’e çok yakın bir konumda bulunan Afrin’in batısında Hatay, kuzeyinde Kilis, güneyinde ise Suriye’nin önemli şehirlerinden Halep bulunuyor. Afrin’in en büyük derdinin kış aylarında ardarda yaşanan ve bitmek bilmeyen su baskınları olduğunu görürsünüz: Asi ve Afrin nehirlerinin taşması üzerine köprülerin yıkılmasını ve bölgenin sular altında kalır. Afrin, Esed rejiminin Temmuz 2012’de çatışmaksızın PYD/PKK’ya devretmesiyle, örgütün iç savaş boyunca en fazla yuvalandığı alanlardan oldu.

Türkiye-Suriye sınırının yüzde 65’i PYD/PKK’nın işgali altında bulunuyor. PKK’nın silah-bomba eğitimi verdiği 3 kampın da Afrin’de bulunduğu, Türkiye’ye eylem amaçlı gönderilen canlı bomba ve eylemcilerin de bu kamplarda eğitildiği belirtiliyor. PKK’nın Hatay’ın Amanos Dağları’na açılan kapı olarak gördüğü Afrin üzerinden terörist, silah ve mühimmatı Türkiye’ye gönderdiği, son bir yılda 200’e yakın teröristin silahlı çatışma, baskın ve eylem amaçlı Afrin üzerinden Türkiye’ye sızdığı tespit edildi. Afrin’in toplam yüz ölçümünün 3 bin 900 kilometre olduğu biliniyor. Tarihi Hititlere, M.Ö. 1000’lere kadar uzanan ve önemli tarihsel kalıntıları barındıran Afrin çok erken dönemde, Kudüs’ün de fethedildiği 637 yılında Müslümanların hâkimiyetine girdi.

Osmanlı döneminde Afrin Kilis’e bağlı bir kaza konumundaydı. Haritaya bakıldığında Afrin, Türkiye içlerine bir koçbaşı gibi uzanan coğrafi bir mevkie sahip. Afrin bölgesi de teröristlerden temizlenirse, Türkiye’nin güney sınırında yaklaşık 10 bin kilometre karelik bir alan Türkiye nüfuzunda olacak. Afrin, Suriye’nin kuzey batısında olan kent. Kentin nüfusu 50.000’in üzerindedir. Zeytin ağacı Afrin’in sembolüdür ve zeytin için önemli bir üretim merkezidir. Zeytinyağı ve tekstil ve Halep sabunu kentin yerel sanayilerinden bazılarıdır. Kentin ortasında Afrin Çayı bulunmaktadır. Afrin, 1921’in sonuna kadar Türk idaresi hâkimiyetinde kaldı. Türk Silahlı Kuvvetlerince Afrin’e yönelik dün başlatılan “Zeytin Dalı Harekatı”yla gündeme gelen Afrin bölgesinin tarihi geçmişi ve Misak-ı Milli toprağı olduğuna, 1921 yılında Afrin ve çevresinde muntazam bir Türk birliğinin bulundurulmasına dair Umum Suriye Teşkilat ve Harekat Başkanlığından 2. Kolordu’ya gönderilen yazı ve Afrin civarındaki Türk Kuvayı Milliye birliklerinin cephane istediğine dair birlik komutanlarından Polat Bey tarafından, Maraş’taki Adana Cephesi Kumandanlığı’na gönderdiği yazı yer alıyor. Afrin’in Birinci Dünya Savaşı’nda dahi kaybedilmemiş bir bölge olduğuna dikkati çekerek, 30 Ekim 1918’de Mondros Mütarekesi imzalandıktan sonra, Osmanlı birliklerinin Afrin-Tel-Rıfat-Azez hattında hakimiyetinin bulunduğunu anlattı. Hatay’ın güneyi ve İdlib’in kuzeyine kadar olan bölgede Türk birliklerinin bulunduğu, Mondros Mütarekesi sırasında bölgenin Komutanlığını 7. Ordu Kumandanı Mustafa Kemal Paşa’nın yürüttüğü, Mustafa Kemal Paşa’nın karargahı Afrin’in Raco nahiyesinde bulunduğunu, 7. Ordu’ya bağlı 3. Kolordunun ise Afrin şehir merkezinde karargah kurduğunu bilinmektedir. Özellikle Fransızların bölgeyi işgalinin ardından Milli Mücadele döneminde Afrin’in öneminin olduğu, bilhassa Fransız kuşatması altındaki Antep’in düşman işgalinden kurtarılmasında Afrin’deki Kuvayı Milliye birlikleri mücadele veriyor. Afrin’deki Kuvayı Milliye birliklerinin Ankara’dan cephane istediği ise kitapta paylaştığım tarihi belgelerde belirtiliyor. Mustafa Kemal Paşa’nın emriyle, Adana Cephesi’nden Afrin’e cephane gönderildiği, bölge halkının da Afrin’de huzurun sağlanması için Türk birliklerini görmek istediğini dile getirilmektedir.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar