Connect with us

EĞİTİM

VALİ AHMET HAMDİ NAYİR; “HUZUR VE GÜVENLİK BAŞARIYI İLERİYE GÖTÜRECEK”

2017-2018 eğitim ve öğretim yılının 2. yarıyılı “Güvenlik Toplantısı”, Vali Ahmet Hamdi Nayir başkanlığında Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.
İl genelinde 518 okulda 92 bin 777 öğrencinin ders başı yapacağı Kütahya’da, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılının huzur ve güven içinde geçirilebilmesi amacıyla düzenlenen toplantıya Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Ertaş, İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, bazı daire müdürleri ile muhtarlar ve okul aile birliği temsilcileri katıldı. Okul Güvenliği Toplantısının 81 ilde valiler, ilçelerde kaymakamlar başkanlığında düzenlendiğini belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, bir önceki toplantıda alınan kararların uygulama durumunun değerlendirileceğini kaydetti.
“HUZUR VE GÜVENLİK BAŞARIYI İLERİYE GÖTÜRECEK”
Güvenli ve huzurlu eğitim, öğretim ortamının başarı için şart olduğunu vurgulayan Vali Ahmet Hamdi Nayir, okullarda güvenli ortamın oluşturulması noktasında gerekli çalışmaların yapıldığını aktardı. Vali Nayir, “Yeni yarıyıla yapılan hazırlıkları gözden geçirmek ve 9. ayda aldığımız kararların uygulanma durumunu da görmek üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. Eğitim, öğretimdeki başarının alınacak güvenlik tedbirleri, önlemler sayesinde daha da ileriye götürülebileceğini biliyoruz. Dolayısıyla bizler okul çevresinin güvenliğini sağlamak, okula gidiş gelişlerde trafik güvenliğini sağlamakla yükümlüyüz. İçerideki başarı öğretmenlerimize ait; ama okul çevresi ve diğer okula ulaşana kadar olan kısımda kolluk birimlerimiz, yerel yönetimlerimiz, okul aile birliklerimiz de dahil olmak üzere alınması gereken tedbirlerimiz var. Bundan önceki toplantımızda Valiliğimizin almış olduğu yasaklama kararıyla, okul çevresinde gereksiz kişilerin bulunmamasını sağlayacak tarzda bir çalışma yapmıştık. Hamdolsun 1. yarıyılda sıkıntı yaşamadan bugüne geldik. Almış olduğumuz kararlarla il sistemi, mobese sistemiyle de irtibatlı olarak okullarımıza kamera sistemleri kurmaya çalıştık. Bütün bunları görüşeceğimiz bir toplantı olacak bu toplantımız. İnşallah çocuklarımız için en uygun ortamı oluşturacak, onların eğitimine katkı sağlayacak bir toplantı kararları alacağımız bir toplantı olacak diye düşünüyorum” dedi.
“OKULLARIMIZDA OLUMSUZ BİR DURUM YAŞAMADIK”
İlk yarıyılda Kütahya’da herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığını ancak güvenli ortamın muhafazası için tedbirlere devam edileceğinin altını çizen Vali Nayir, “Huzur şehri diye övündüğümüz, güvenliği yüksek ilimizde bizi rahatsız edecek herhangi bir şey yaşamadık. Bunların hiçbirinin manası tedbirleri gevşetebiliriz değil. İçinde bulunduğumuz durumun da kıymetini bilerek, bunu devam ettirmek için bile bir gayret sarf etmek gerektiği düşüncesiyle emniyetimiz, jandarmamız başta olmak üzere okul idarelerimizin verdiği destek, okul aile birliklerimizin katkılarıyla birlikte bunu yapmaya çalışıyoruz. Başka alınabilecek tedbirler konusunda da bu toplantılarda dile getirilecek konuları yeniden karara bağlamamız uygun. Okulların güvenliğiyle ilgili çalışmalarımızdan velilerimiz de bilgilendirilmiş. Bu önemli bir ayak. Bizim yapmış olduğumuz çalışmaların ve gayretin veli de farkında olursa buna vereceği desteği artırır, bu konudaki önerileri varsa onları da okul idarelerine, bize daha hızlı şekilde ulaştırır diye düşünüyorum” dedi.
KAMERALAR KENT GÜVENLİK SİSTEMİNE DAHİL EDİLECEK
Vali Ahmet Hamdi Nayir’in açılış konuşmasının ardından İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit okullarda yapılan ve yapılması planlanan tedbirler hakkında bilgiler verdi. İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, Evliya Çelebi Anadolu İmam Hatip Lisesi, Devlet Hatun Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Haymeana Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Seyitömer Çok Programlı Lisesi, İbn-i Sina Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ile Eynal Mesleki Teknik Anadolu Lisesinin İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ve koordinasyonunda yürütülen güvenli okul projesi kapsamına alındığını, okullarda keşif işlemlerinin devam ettiğini söyledi. Öte yandan kamera sistemiyle donatılacak ve kent güvenlik sistemine dahil edilecek olan Vakıfbank ve Fevzi Çakmak İlkokullarında keşif işlemlerinin tamamlandığını, ihale iş ve işlemlerinin Kütahya İl Özel İdaresi tarafından yapılacağı bildirildi.
KOORDİNELİ ÇALIŞMA BAŞARIYI GETİRİYOR
Okul güvenliğinin sağlanması amacıyla oluşturulan güvenlik irtibat görevlilerinin koordineli olarak çalışmalarına devam ettiğini belirten Hasan Başyiğit, okullarda 62 güvenlik görevlisinin görevlendirildiğini, Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şubesi ile koordineli çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Jandarma Bölgesinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler veren İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar, güvenli okul projesi kapsamında 152 personel görevlendirildiğini söyledi. Albay Dündar, “179 okulda 2 bin 227 tane devriye ile dönem içerisinde okulların çevresinde güvenliği daha ön plana çıkartmaya çalıştık. 535 adet broşür dağıttık. Hem okul idarecileri hem de rehber öğretmenlerle güvenlik koordinasyon görevlilerimiz 157 tane toplantı ve görüşme yaptı. Okul çevresinde tespit ettiğimiz 119 internet kafede 505 denetleme yaptık. Trafik ekiplerimizle bütün servis araçlarını kontrol ettik. Servis araçlarında 75 tanesinde bazı eksiklikler tespit edildi, eksiklerin giderilmesi sağlandı, trafik cezası gerektiren durumlar varsa, cezalar uygulandı. Bölgelerimizde bulunan servis şoförleriyle ilgili araştırma yapıldı ve bu araştırma sonuçları İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle paylaştık. Bu süre içerisinde Jandarma bölgesinde kayda değer bir olayla karşılaşılmadı” dedi.
Okul çevresinde güvenliği sağlamak için İl Emniyet Müdürlüğünün de çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, internet kafe denetimlerinin artırıldığını söyledi. Toplantı görüş ve önerilerin alınmasının ardından sona erdi.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar