Connect with us

HARUN DEMİRTAŞ

FAKÜLTEDEN DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİNE GEÇİŞ HİKÂYESİ

Bu hikâye bir ilim irfan yuvası olan, adını şehitler abidesi Dumlupınar’dan alan ve üniversitemiz amblemi olarak da Zafertepeçalköy deki şehit sancaktar anıtını kabul etmiştir. İlimizin gelişmesi ve ufkunun değişmesindeki en büyük faktörü oynayan, her sene 60 bin öğrencinin bu şehre oluk, oluk para akıttığı bacasız sanayii Dumlupınar Üniversitesinin kuruluş seyridir.
Evet, bu şehir ilk defa yüksekokulla Eskişehir Anadolu Üniversitesine bağlı Kütahya İktisadi ve İdari bilimler fakültesi, Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler akademisine bağlı olarak 12 Ekim 1974 tarihinde Kütahya Yönetim Bilimleri Yüksekokulu adı altında kurulmuş ve 4 Aralık 1974 tarihinde öğretime başlamıştır. 15 Şubat 1979 tarihine kadar yüksekokul olarak faaliyetini sürdürmüştür.
Bu tarihten itibaren akademi tarafından Kütahya Yönetim Bilimleri fakültesine dönüştürülmüştür.
Daha sonra 20 Temmuz 1982 tarih ve 41 sayılı kanun hükmünde kararname ile Kütahya İdari Bilimler yüksekokulu adı altında, Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler fakültesine bağlanmıştır.
Şehrimizdeki yüksekokulumuz 27 Haziran 1987 tarih ve 3389 sayılı kanuna eklenen bir madde ile Anadolu Üniversitesi Kütahya İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi haline getirilmiştir.
VE DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ KURULUŞU…
Şehrimizde 1989 ve 1990 lı yıllarda halkımız bu şehrinde bir üniversitesinin olmasını istiyordu.
İş adamlarımız, sivil toplum örgütleri, yerel ve genel basın temsilcileri velhasıl tüm şehir her platformda imza kampanyaları ve sempozyumlar düzenliyor. 18.Dönem DYP Mehmet KORKMAZ ile yaptığım görüşmede 13 Aralık 1989 tarihinde TBMM de görüşülmek üzere Dumlupınar Üniversitesi teklifini ilk ben verdim diyor. Kanun teklifi milli eğitim komisyonu ve sonra plan bütçe komisyonunda kabul edilmiş. Genel kurul gündemine girmesine rağmen genel seçimler nedeniyle görüşülemiyor.Kanun kadük olmuş (düşmüş) ve görüşülmemiş oluyor.
21 Ekim 1991 genel seçimleri sonrası DYP v e SHP koalisyon hükümeti kuruluyor. O dönem başbakan Süleyman DEMİREL ve başbakan yardımcısı Erdal İNÖNÜ ve Milli Eğitim bakanı Köksal TOPTAN Doç.Dr.İsmail KARAKUYU da 19.dönem ilimiz milletvekili ve aynı zamanda Milli Eğitim Komisyonu üyesi üniversitemizin kurulmasında çok büyük emeği geçen eski milletvekilimiz Prof.Dr.İsmail Karakuyu’yu olayı kaynağından öğrenmek üzere geçtiğimiz günlerde telefonla arıyorum. kendisi telefonda bana “ Harun kardeşim sanırım 1991 yılının son ayları gazeteciler cemiyet başkanı İhsan TUNÇOĞLU ’nu aradım 2 gün sonra Milli Eğitim komisyonu toplanıyor. Komisyona 20 yeni üniversitenin kurulması için kanun teklifi geldi. Biz komisyon üyeleri bu teklif edilen üniversiteleri görürüz. Ancak ben bizim Dumlupınar üniversitesinin ismini göremeyince şoke oldum. Bu arada bizim gibi komisyonda üyeleri bulunan Niğde, Tokat, Çanakkale illerinin milletvekili arkadaşlarda illerine üniversite kurulmasını istiyorlardı. Bizimle birlikte 4 üniversite daha, biz hemen komisyondaki bu üç şehrin milletvekili arkadaşlarımla bir toplantı düzenledik. Bu dört üniversite kanun teklifi geldiğinde birbirimizi destekleme kararı aldık. O önceki 20 üniversite teklifini beklettik.” diyor. Telefondaki konuşmamıza devamla “Maalesef bizim üniversite talebimiz ile ilgili daha önce ciddi bir çalışma yapılmamış. Bir çok eksiğimiz vardı. Ben bunları tespit ettim ve hemen o eksiklerin tamamlanıp bana acele gönderilmesini İhsan beyden istedim”
Ben de bu konuda ihsan bey’e bu konuyu sorduğumda “1990 Yılı başında dönemin belediye başkanı H.İbrahim ÖZKARACA Kütahya Valiliği ile işbirliği içinde Üniversite için bina, lojman, personel ve araç tahsislerinin kararlarını bir klasör halinde hazırlayıp ve diğer ilgili eksikleri de tamamlayıp. Rahmetli gazeteci arkadaşımız Aykut Temel’i aradım aynı zamanda o tarihte DYP parti teşkilatında görevli idi kendisini çok acele “özel kurye” olarak Ankara’ya İsmail bey’e üniversite ile ilgili evrakları ulaştırmasını istedim.” diyor.
Daha sonra bu üniversitemizle ilgili eksik belgeleri alan Sayın Karakuyu Milli Eğitim komisyonunda 20 üniversite teklifi yanında bizimle birlikte diğer 3 üniversitenin kurulması için gerekli desteği yaparak, komisyonda kabul edilen üniversitemizin kurulma teklifi TBMM de de aynen kabul ediliyor.
Dumlupınar Üniversitesi 03 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı kanunla kurulmuş. Aynı zamanda 4 fakülte ve 2 enstitünün kuruluşu da aynı kanunda yer almıştır. Şu anda üniversite bünyesinde 10 Fakülte,
6 Yüksekokul ve merkezde ve tüm ilçelerimizde 14 Meslek Yüksekokulu bulunuyor.
Nice 25.Yıllara dileğimle,emeği geçenlerden Allah razı olsun. Darısı 2.üniversiteye inşallah.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar