Connect with us

EKONOMİ

SİLAJLIK MISIR KÖYLÜLERE ANLATILDI

Kütahya, Afyonkarahisar ve Eskişehir illerinde danelik ve silajlık mısır hakkında Tarım Kredi Kooperatifleri Kütahya Bölge Birliği iştirakleri Tareks A.Ş., Tarım Kredi Yem A.Ş. ve İmece Plastik A.Ş. katılımları ile köy toplantıları yapıldı.
Bir hafta boyunca süren toplantılar Kütahya ili Merkez Köprüören, Zığra ve Alayunt Köylerinde, Çavdarhisar ilçe merkezi, Aslanapa ilçe merkezi ile Pınarbaşı ve Ortaca Köyü, Altıntaş ilçesi Eymir, Alibeyköy ve Kuyucak köylerinde, Afyonkarahisar merkez ile Küçük Çobanlı Köyünde ve Eskişehir ili İnönü ilçe merkezi ile Kümbet Akpınar köylerinde yapıldı.
Toplantıların bir kısmına katılan Bölge Müdürü Özkan İnci yaptığı konuşmalarda “Kooperatiflerimizin yöresinde üretim yapan ortaklarımızın ve üreticilerimizin yetiştirdiği ürün çeşitlerini artırması gerekmektedir. Bu sebeple Tarım Kredi Kütahya Bölge Birliği olarak 120 Sayılı İnönü, 874 Sayılı Aslanapa ve 2476 Sayılı Afyonkarahisar Tarım Kredi Kooperatiflerine silajlık mısır paketleme tesisleri kurduk ayrıca Tarım Kredi Yem Kütahya Şubesine danelik mısır kurutma tesisi ve flake tesisi kurulmaktadır. Ortaklarımız ile sözleşmeli danelik ve silajlık mısır ekilişi de yapacağız. Tarım kredi olarak çiftçimizin menfaatine olan bütün gelişmeleri takip etmekte ve ön ayak olmaktayız. Artık iş biraz da çiftçimize düşüyor. Her sene ektiği ürünlere alternatif olarak danelik ve silajlık mısır ekilişi yapabilirler. Ürünlerinin pazar kaygısı da yok çünkü bunlara Tarım Kredi olarak biz talibiz, biz alacağız.” dedi
Tareks A.Ş.’de şef olarak görev yapan Tolga Karadeniz ve Hamdi Akkurt Tareks A.Ş. hakkında genel bilgi ,Taresk A.Ş. tarafından yetiştirilen tohumluk mısır çeşitlerinin tanıtımını ve mısır tarımı hakkında toplantılarda bilgi vererek çiftçilerin mısır tarımı hakkında sorularını cevapladılar.
Toplantıya katılan çiftçiler her sene ektikleri pancar, buğday, arpa v.b ürünlerin artık ekonomik verimliliğinin kalmadığını alternatif ürün ekmek istediklerini ve danelik ve silajlık mısırın yörelerinde ekileceğini belirterek Tarım Kredi Kooperatiflerine hem kurulan tesisler için hem de mısır tarımı eğitimi için teşekkür ederek bundan sonra mısır ekilişlerini arttıracaklarını söylediler.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar