Connect with us

ALAADDİN UYGUN

VAZO CİVARI İMAJ

Şehirlerin imajları vardıri bu imajlar şehirlerin merkezi olan alanlardır ve bu alanlardaki görsel ve çevresel düzenlemeler insanları hayran bırakırken nasıl bir şehre geldiğinin notunuda verdirir. Hakeza şehir ve giriş çıkışlarıda bu görsellikten nasibini almışsa şehre girerken modern bir yere geldik denir.
Eğer şehre girerken toz toprak, çöp molozları ve yeşil alan eksikliği varsa daha girişte not düşer ve acaba ben hangi köye geldim denir. Oysa görsellik ve güzellik varsa not iyi olur, yine insanlar şehrin merkezi ile yani alanı ile bir renk çümbüşü sunuyorsa elbette artı olur.
Bizim merkezimiz yani vazo civarı yani Zafer meydanı şehrin kalbidir. Ama gel gör ki bu merkezi alanı güzelleştirmek yerine çirkinleştiren ve abuk subuk objelerle süsleyerek aslında kendi kendimize zarar verdiğimizin farkındamıyız .Vilayet binası ve Belediye binaları yıkılınca umutlanmıştım. Merkezimiz daha görsel daha güzel olacak izlenimim vardı, çünkü eski reis sayın Özkaraca ve İÇA nın vazo civarı projelerini yakından görme fırsatı bulmuş ve hah şöyle demiştim. Ancak ömür vadeye gülmedi misali bu projeler rafa kalktı ve yerine maalesef abuk subuk işler yapıldı. Nasılmı öncelikle VAZO yani simgemiz tadil edilirken daha büyük daha güzel beklenti içine girdim ama maalesef VAZO muzun eskisini bile arar hale geldik 1 yılda 3 kez tamir oldu ama bir türlü istikrarı yakalayamadı, eskisi 30 yıl dayandı ama yenisinin boyaları attı, çatladı, patladı eski 30 yıl dayandıysa yeni dayanamadıysa neden böyle oldu deyip eskilere ve ustalara sormak yerine ben yaptım oldu dendi ve sonunda sarıp sarmalayıp kış uykusuna yatırdık.
Belediye yıkıldı buraya yeşili bol güzel bir alan oluştururuz derken hem kullanılmayan oto parkı ile hemde betonlaşan ucube kafelerle bu güzelim alanıda yok ettik. Bazıları iyi ettiler derler ama cafe yapılacak o kadar çok yer varken biz ucube betonu tercih etmeyi yeyledik. Eski projelerde bu alan Azerbeycan parkıda dahil anfi tiyatrolar, süs havuzları, cafeler, büfeler, park, dinlenme alanları gibi görsel nesneler ile süslenecek ve geniş alanda imajımız olacaktı, yine eski resilerin projesi olan vazo civarı yer altı çarşısı vardı ama bunuda yapamadık, alt geçitlerdeki olumsuzluklar gibi olacaksa olmadığı iyi oldu dedim. Yani özetle güzelim alanı katlettik ve beton yığını yaptık.
Keşke şehir kapıları yapacağımıza vazo civarını ihya etseydik şehir adına daha olumlu olurdu. Ne yazık ki ufku açık fikirlere kapalı olan ilimize ufku açık idareciler gelse de yada seçsek te kalkınmanın temeli şehir imajından geçer tezini bir anlayabilsek. Köye mi geldim diyenlerimi ararsın, 30 yıl önce geldim yine aynı Kütahya mı diyenlerimi arasın kısacası bir arpa boyu yol alamamak ne üzücü.
Günün sözü ….Hile ve ihanet güçsüz insanların işdir.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar