Connect with us

EĞİTİM

OKURYAZARLIK SEFERBERLİĞİ BAŞLADI; KÜTAHYA’DA OKUMA YAZMA ORANI %97,6

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan okuryazarlık seferberliğine ilişkin usul ve esaslar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlendi. Kütahya İl Milli Eğitim müdürü Hasan Başyiğit, Okuryazarlık Seferberliği ‘ne ilişkin usul ve esasların yer aldığı genelge gereği tüm yurtta başlatılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.
İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, tüm bireylerin eğitim hakkının anayasa ile güvence altına alındığını ve özellikle yetişkin okuma yazma eğitiminin hayat boyu öğrenmenin temelini oluşturduğunu belirterek; Eğitim ve öğretim hakkından yararlanma imkanı bulamamış ve temel okuma yazma eğitimini tamamlayamamış kişilere, halk eğitimi merkezleri aracılığıyla açılacak kurslarda okuma yazma öğretileceğini belirtti. Türkiye İstatistik Kurumu, (TÜİK) tarafından yayımlanan Ulusal Eğitim İstatistikleri Veri tabanı sonuçlarına göre Kütahya’da okuma yazma bilenlerin oranı yüzde 97,6 olduğunu, okuma yazma bilmeyen tüm bireylere ulaşarak kurslara dahil etmeyi hedeflediklerini belirtti. Kurslarda Bakanlığın hazırladığı ve Talim ve Terbiye Kurulu´nun onayından geçen yeni eğitim programının uygulanacağını ifade eden Başyiğit, hazırlanan öğretim materyallerinin de kursiyerlere ücretsiz dağıtılacağını dile getirdi.
Okuryazarlık Seferberliği kapsamında Kütahya il merkezi ve tüm ilçelerde Halk eğitim merkezleri aracılığıyla açılacak ilk dönem kursları için 5 Mart 2018 tarihine kadar ön başvuru ve kayıt işlemleri gerçekleşecek. İlk dönem kursları 5 Mart 2018- 15 Mayıs 2018 tarihleri arasında tamamlanacak.
Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit; okuma yazma kurslarının geçmişten bugüne devam eden bir uygulama olduğunu belirterek; 2016 yılında 88 okuma yazma kursuna 570 kursiyerin kaydolduğu, 2017 yılında ise 76 okuma yazma kursuna 379 kursiyerin kayıt yaptırdığını söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan okuryazarlık seferberliğini duyan birçok vatandaşın bu seferberliğe katılmak için okullara başvurmaya başladığını bildiren Başyiğit; “Bu seferberlik sayesinde 2018 yılında kursiyer sayısı katlanarak artacak ve okuma yazma bilmeyenlerin oranında ciddi bir düşüş” olacak dedi.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar