Connect with us

HARUN DEMİRTAŞ

FİKRİ HÜR VE DÜŞÜNEN İNSANDAN ZARAR GELMEZ

        Cenabı Hak biz insanoğlunu diğer varlıklardan ayırmak üzere akıl denen bir meleke vermiş. Şükürler olsun. Bence düşünen insan üreten bir şeyler yapmak için gayret gösteren kişidir.

Bizler yaş itibariyle 1980 öncesini yaşadığımızdan adeta kendimce bu tarihi milat olarak kabul etmişimdir. Üniversite gençliğinin fikri hür ve düşünceleri serbestti fakat art niyetli dış güçler bu beyinleri kendi kötü amaçları için kullanmış. Sağcı solcu diye gençliği ikiye bölmüştü. Her iki görüşten nice genç beyinler en verimli olacakları çağlarda terör denen ilete kurban gitmişlerdi.

1980 de silahlı kuvvetler ülke yönetimine el koymuş ve 1984 yılına kadar demokrasi askıya alınmıştı. Bu el koyma kimilerine göre yerindeydi, kimilerine göre de değildi ama bir gerçekte var ki 1982 anayasası yüzde 92 gibi büyük bir çoğunlukla kabul edilmişti.

Düşünce ve düşünceyi ifade hürriyeti, aynı zamanda din ve inanç hürriyetini de temin eder. Zira din ve inanç, insanın vicdanıyla ilgili bir husustur ve hiç bir güç ve zorlama onu etkileyemez.

“Dinde zorlama yoktur, artık hak ile batıl iyice ayrılmıştır.” ayeti zorlama ile inancın bir arada bulunmasının mümkün olmadığını gösterir. Yine ünlü fizikçi Descartes “Düşünüyorum öyleyse varım” demiş. Bugün kişi bir başkasının düşüncesine aynen katılmak zorunda değildir. Allah biz insanoğlunu tek düze düşünebilir varlık olarak da yaratabilirdi. Dedik ya Allah insana akıl vermiş onu devreye soksun düşünsün doğruyu bulsun haklıyı, haksızı ayırt etsin diye.

Günümüz insanı ve gençliği bugün düşüncesinden ve fikrinden dolayı çok çabuk yaftalanabiliyor. İnsan düşündüğü sürece insan olma niteliğini sürdürür. Maalesef bugün gençlik düşünüyor ve fikir üretiyor ama içinde acaba korkusu var. İnsanların düşüncelerini söylemelerinden çekinilmemelidir.

Bakın İmamı Gazali ne diyor. “Akıl susunca, düşünce durur. Düşünce durunca hareket durur. Hareketsizlik ise çürümenin eşiğidir.”

        Gazi Mustafa Kemal Atatürk Öğretmenlere hitaben “Öğretmenler!Cumhuriyet sizden düşünceleri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.” diyor.

Evet, aslında Allahtan gerçekten korkan kuldan utanan insan kötü düşünmez. Vatanına ve ülkesine ihanet etmez. Ülkemizi yöneten siyasi iktidarlar insanımıza ve gençlerimize güvendikçe ve imkânlar sunuldukça neleri başarabilecekleri ortadadır.  İşte bu genç beyinlerin bir bölümü bugün ülkemizin savunmasında dışa bağımlılıktan kurtarmak için var gücüyle çalışmakta ve savunma sanayimizin lokomotifi olan Makine Kimya, Aselsan, Havelsan, Roketsan, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (Tusaş), İşbir Elektrik San. A.Ş, Aspilsan Enerji San. ve Tic. A.Ş.  gibi gurur duyduğumuz şirketlerde amirinden mühendisine ve işçisine kadar yaptıkları ağır ve modern silahlarla ülke ekonomisine kazanç sağlarken Suriye de Afrin harekâtında askerimize de güven vermektedirler.

         Yüce rabbim bu hür ve büyük düşünen genç beyinlere ve ülkemiz güvenliği için şu anda harekâta katılan Mehmetçiklerin yar yardımcısı olsun. Şehitlerimize de gani, gani rahmet etsin.

         Şen ve esen kalın. Allaha emanet olun.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar