Connect with us

ALAADDİN UYGUN

ALTIN BİLEZİKLİLER

Günümüzde maalesef işsizlik çok büyük oranda arttı, bunun nedenleri arasında başlıcası maalesef yatırım ekonomisi yerine , tüketim ekonomisinin ön planda olması işsizliği attırdı, ne kadar çok yatırım o kadar çok iş kapısı demek bunu anlamak lazım ama.

İşsizliğe şu anda en iyi çare ALTIN BİLEZİKLİLER, yani altın bilezik derken mesleği olanlar daha kolay iş bulmakta. Vasıfsız işçilerin iş bulma sıkıntısı kadar, işverenlerinde mesleği olanları tercih etmesi Meslek sahibi olmanın öneminin arttırmakta. Tabiki bunun ilaçları var, hastalığın tedavisinde eğer meslek lisesi mezunu değilsen devletin açtığı iş edindirme kursalarına gitmek gerek. Düz liseler kadar meslek liselerinin artması gerek ki çare üretilsin, son zamanlarda melek liselerinin artması sevindirici ama eğitim sisteminde İmam hatip liselerinin artışı dikkat çekerken elbette karşı değilim ama meslek liseleri .çoğalmalı deyip, konuya dikkat çekmek isterim .

Meslek liselerinin önemi kişi mezun olup iş hayatına atıldığında ortaya çıkmakta. Mesleği olan yani kolunda altın bileziği olanlar vasıfsız iş arayanlara karşı bir adım önde, işverenlerinde hem zaman kaybı, hemde kalite yönünde meslek sahibi kişilere yönelmeleri elbette önemli.  İşte bu nedenle meslek liseleri artmalı diyorum. Diğer yandan tek mesleğe sahip olmak yerine birkaç mesleğe sahip olup şanslarını artırmak isteyenler ile, hiç mesleği olmayıp en azından bir mesleğe sahip olmak adına ve iş bulmada mesleki sertifikanın önemi anlayanlar için devler ve sivil toplum örgütleri pek çok mesleki KURSLAR açmakta, bu kurslara ilginin artması gerek. Özellikle mesleği olmayan işsiz kardeşlerim buralara mutlaka ilgi duymalı. Milli eğitim, Çıraklık eğitim merkezi, Halk eğitim merkezleri, İş kur gibi kurumların yanı sıra sivil toplum örgütleri ve mesleki kurumlar bu kursları açmakta sevindirici tabiki sayının artması kadar ilgininde artması gerek ki doğru yol bulunsun. Kütso ve Kütasob un mesleki kurslara destek vermesi gerek, buradan mezun olup sertikika alanları işe almaları veya işe yönlendirmeleri yönünde organize içine girmeleri gerek. Elinde diploması ve sertifikası olanları İş kur tarafından yönlendiriliyor ama bu ulvi göreve Meslek odalarınında destek vermesi gerek yani iş kur ile diyalogta olup bu işsizlere yardımcı olmaları gerek. Vasıflı eleman arayanlar bu konuda odalarla diyaloğa geçmeli.

Günümüz ekonomik sisteminde tabiki baştada belirttiğim gibi mutlaka tüketim ekonomisinde üretim ekonomisine yönelmemiz şart. Çünkü tüten her fabrika bacası onlarca işsize kağı demek, işsizler azaldıkça ekonomide büyüyecektir. İşte düstur bu olmalı iş kurmak isteyen, yatırım yapmak isteyene artılar sunarak işsizliğe çözüm üretilebilir, tek çare meslek sahibi olmak ve üretim ekonomisini büyütmek.

Günün sözü… İyilik iyilikten, kötülük kötülükten doğar.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar