Connect with us

ŞÜKRÜ ATAKAN

KÜTAHYA İÇİN İKİ BÜYÜK GELİŞME UNESCO’NUN “ZANAÂT VE HALK SANATLARI ŞEHRİ” OLDUK

Kütahya, 31 Ekim 2017 tarihinde “UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı”nın yeni üyeleri arasında yer alarak “Zanaât ve Halk Sanatları Şehri” oldu. Gaziantep, İstanbul, Hatay’dan sonra Kütahya’nın da katılması ile Türkiye’deki yaratıcı şehir sayısı 4’e yükseldi. UNESCO yaratıcı şehirler ağı, üye ülkeler arasında ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel kalkınmanın iş birliğini geliştirmek amacıyla kurulmuştur. UNESCO yaratıcı şehirler ağı 7 ayrı dalda şekillenmiş olup, Kütahya; zanaat ve halk sanatları dalında kabul edilen Türkiye’de ilk şehir olma başarısını kazanmıştır. Şâyet, gereği gibi istifade edilirse Kütahya’nın tanıtılmasına büyük katkı sağlayacak bir projedir. Bu uğurda emeği geçen başta milletvekillerimiz olmak üzere belediye başkanımıza, valimize ve rektörümüze bir Kütahya sevdalısı olarak minnet ve şükranlarımızı arz ederim.

Hep söylüyor ve yazıyorduk, Kütahya tarih, kültür, sanat şehri, çini başkenti diye, şimdi tescillenmiş olduk. Kütahya’nın çinisi, tarihi ve turistik alanları, yöresel yemekleri, termal kaplıcaları ile tarımsal ve sanayi ürünleri yurt dışında da tanıtım ve pazarlaması yapılarak, ilimize katma değer kazandıracaktır. Ancak ilimizin ülke ve dünya çapında tanıtımı için ivedilikle televizyon uydu kanalına kavuşması gerekiyor.

AÇIK ÜNİVERSİTE

Kütahya Belediyesi Türkiye’de ilk olarak “AÇIK ÜNİVERSİTE” projesi başlattı. Tüm ülkeye örnek teşkil edecek açık üniversiteyi gerçekleştiren Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu’nu ve mesai arkadaşlarını kutluyorum. İnşallah bu girişim Eskişehir Anadolu Üniversitesi gibi başarı ve yaygın hale gelip ilimize kültür, eğitim, ekonomik ve sosyal alanda büyük katkı sağlar.

Kütahya’mıza yeni yatırımlar ve hizmetlerin geldiğini siyasilerin ve il yöneticilerin yerel basına verdikleri beyanatlardan öğreniyoruz. Ancak çevre illerle aramızdaki sosyal ve kalkınmışlık farkı henüz kapanmış değil. Kütahya iktidara yaptığı büyük katkıların karşılığını hizmet ve yatırım olarak alamadığı için sürekli nüfusumuz azalıyor. TÜİK’in son açıklamasına göre Kütahya merkez ilçe dışında kalan 12 ilçe’nin nüfusu azalmış. Kütahya girişlerindeki levhalarda nüfusumuz 240 bin olarak görünüyor. Hâlbuki TÜİK’in son açıklamasında 263 bin 700 olmuş. Levhalar değiştirilsin.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti İl Kongresi’ne geldiğinde milletvekillerimiz ve KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral’ın cumhurbaşkanımızdan beklentilerini içeren açıklamalarını yerel basından takip ettim. Bunları başlıklar halinde hatırlatmak istiyorum.

Hızlı tren ve hastane, cumhurbaşkanımız olsa da bakanlık istiyoruz. Kütahya ileri teknoloji fakültesi kurulması için onay bekliyor, YÖK onay versin. Termal kaplıcalarımız ve tarihi, turistik yerlere yatırım yapılsın. Durma noktasına gelen çinicilik canlandırılsın. İkinci bir üniversite kurulsun, ilçelerimizle ulaşımı sağlayan kara yoları standartlara uygun hale getirilsin. Hastanelerdeki doktor eksiği giderilsin, çiftçimize yapılan tarımsal ve hayvan desteği arttırılsın.

Ve netice; Kütahya halkı daha iyi şartlarda yaşamayı hak etmektedir. Gereği yapılsın. Kalın sağlıcakla

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar