Connect with us

EKONOMİ

KÜTAHYA ŞEKER FABRİKASINDAN SON 4 YILDA 95 MİLYONLUK YATIRIM

Kütahya ekonomisine önemli girdi sağlayan Kütahya Şeker Fabrikası yıllık 360 ton şeker pancarını işleyerek ülke ve Kütahya ekonominse destek oluyor.
ÖNEMLİ FİRMALAR ARASINDAYIZ
1954 yılında faaliyete giren Kütahya Şeker Fabrikası sağladığı ekonomik girdi ile Kütahya’nın önemli firmaları arasında. Fabrika ile ilgili sosyal medyada çıkan kapanacak mı? Sorularının asılsız ve yersiz olduğunu ifade eden Kütahya Şeker Fabrikası Genel Koordinatörü Basri Haser son dört yıl içinde 95 milyonluk yenileme ve yatırım yapılan bir fabrikanın neden kapatılacak diye sordu. Haser “Kütahya Şeker Fabrikası ülke ve Kütahya ekonomisine önemli girdi sağlayan bir işletme. Son dört yıl içinde yatırım ve yenileme olarak 95 milyon TL harcandı. Bu kadar yatırım yapılan bir işletme neden kapatılsın. Sosyal medyada çıkan haberlere halkımız itibar etmesin. Gereksiz ve gerçekleri yansıtmayan haberlerdir” dedi.
360 BİN TON PANCAR İŞLENDİ
Haser “Kütahya Şeker Fabrikası bu yıl 360 bin ton şeker pancarını işledi. Biz Kütahya ekonomine katkımızı artırmak için kotayı artırmayı düşünüyoruz. Kampanya döneminde 450 kişi istihdam ediyoruz. Yaptığımız yatırımlarla işleme kapasitemiz iki katına çıktığı için her yıl 400 bin ton pancarı işleyecek kapasitemiz var. Şeker kotamız 2017 yılında 40 bin 500 tondu. 2018 yılı için Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı’ndan en az 60.000 ton olarak açıklanmasını bekliyoruz. 1300 çiftçi, aileleri ve nakliyecilerimiz bu sektörden para kazanıyor. Toplamda direk ve dolaylı olarak 20 bine yakın insanımıza istihdam sağlıyoruz. Kütahya’ya yapacağımız yatırımlarımız devam ediyor ve edecektir.” dedi.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar