Connect with us

ALAADDİN UYGUN

SU AKARDA KÜTAHYA

Evet neden bu başlık, SU AKAR KÜTAHYA LI BAKAR dediğim için böyle başlık.

Gerçekten her memleketin özendiği özellikle dışarıdan gelenlerin Kütahya nın suyu bol demesi , ayrıca Türkülere mal olmuş Kütahya nın pınarları ile her köşe başında çeşme olmasıyla özdeştir.

Yine sadece tatlı su kaynakları ie değil Gediz ve Porsuk nehirleri ile de aynı şekilde su bolluğuna işarettir. İşin aslı su akar Kütahya lı bakar derken evde işte damacana ve şişe suyu kullananların niye Türkmen suyunu kullanmadığı yani milliyetçi davranıp Kütahya ekonomisini güçlendirmesi gerekmezmi bu başka konu ama esas değineceğim konu Porsuk havzasını Eskişehir in  daha iyi değerlendirmesi bizimse akışını seyretmemiz.

Porsuk ana kaynağı Gediz nehridir bu nehrin kolu olan Porsuk su havzası Aslanapa üzerinden merkezde Ağaç köyden toparlanıp Sabuncupınar havalisi ile Eskişehire taşınması ile ana kaynaktır. Tani bu havza ile hem sulu tarım yapılması hemde balıkçılık ve piknik ile turizm pastasının oluşması söz konusu, yani verimi bol su havzasına sahip olupta bu pastadan Eskişehir kadar yararlanamamak beni çok üzüyor. Elimizde olan pek çok değerin kıymetini bilemediğimiz gibi suyu da değerlendirememek.

Eskişehir porsuk çayı ile sandal sefaları yaparken gondolcu kayıkları yüzdürürken hatta, hatta plaj yaparken bizimse bu konuda seyirci kalmamız yani su akar Kütahya lı bakar dedirten tavrımız beni ziyadesi ile üzüyor. Rahmetli Kütahya sevdalısı Sıtkı usta ile başlayan Porsuğun değerlendirilmesi konusuna ilgi göstermeyip yani desteklemeyip Sıtkı ustaya bıyık altından gülenler oldu. Burada su sporları merkezi oluşturmaya çalışan hatta burada yarışmalar düzenleyen Sıtkı usta aslında niyeti ile turist çekmeyi başarmış ilimize katkı sunmuştu bu bireysel projenin desteklenmesi gerekirdi yani maksadın hasıl olması için Devlet desteği lazımdı ne Belediye, ne Spor müdürlüğü, nede Turizm müdürlüğü bu projeye sahip çıkmadı üzüldüğün taraf Sıtkı ustaya duyarlığına ödül verileceğine glülündü. Bu spor merkezi gelişseydi kayık, yelken, yüzme gibi su sporları yapılsaydı hem sporcular, hem seyirciler hemde turistler akın edecekti.

Neyse olayın sevindiren ama bir türlü hayata geçmeyen kısmı ise Eski Mv. Sayın Hasan Fehmi Kinay ın Kütahya dan Eskişehire Porsuktan ulaşım projesi idi. Yani Sofça dan Eskişehire hafif tekne, hafif gemi, sandallarla Eskişehir e gitmek ne güzel olurdu değilmi, boğazda tekne turları ile para kazananlar gırla giderken boğaz yerine porsukta böyle bir faaliyet iie kazanan hepimiz olacaktı.

Ama hala geç kalmış sayılmayız, hem su sporları merkezi hemde turistik yani turizimsel kazanç kapısı orada duruyor. Biz su akar Kütahya lı bakar deyimini rafa kaldırıp bir an önce harekete geçmemiz lazım. Sayın Valim, Reisim, Spor müdürüm, Turizm müdürüm bu konuyu bir an önce gündeminize alınız lütfen

Günün sözü…Kimseye faydası olmayanın kendisinede faydası olmaz.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar