Connect with us

DİĞER

SARAÇOĞLU KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ ANLATTI; “KATKI PAYI ALMAYACAĞIZ”

Vefa Mahallesi sakinleri ile Balıklı Mahallesinde Kentsel Dönüşüm İrtibat bürosu olarak kullanılan Doğlarlı Konağı’nda buluşan Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu mahalle sakinlerine detaylı bilgiler verdi. Başkan Saraçoğlu “Hedefimiz katkı payı almadan kentsel dönüşümü gerçekleştirmek” dedi.

Balıklı Mahallesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kentsel Dönüşüm irtibat ofisi olarak kullanılan Doğlarlı Konağı’nda Vefa Mahallesi sakinleriyle bir araya gelen Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu vatandaşlara kentsel dönüşümün detaylarını anlattı. Saraçoğlu “ Kütahya’da kentsel dönüşüm geçmiş dönemde başladı. 500 hektarlık bir alan riskli alan olarak ilan edilmiş bizden önce. Biz ilk etapta 3 mahallemizi ön plana aldık. Kentsel dönüşüm öyle 3-5 yılda bitecek bir proje değil. 20-25 yıl sürecek bir proje. Mahallemizin ve muhtarımızın istekli olması Vefa Mahallesini ön plana aldı. Sultanbağı, Osmangazi ve Ziraat Mahallelerini ilk etapta dönüşüm olarak ele aldık. Bununla ilgili olarak rezerv alanı dediğimiz hazine ile yaptığımız görüşmede 300 dönüm arazide 1453 konutlarının kaba inşaatı bitti. Vefa Mahallesinin yanında TCDD’ye ait 65 bin metrekarelik araziyi belediye olarak satın aldık. Bu araziyi Vefa Mahallesi için kullanamaya karar verdik. Dönüşümde yeşil alana önem verdik. Kat yüksekliği 6 kattan fazla değil. Parkı, sosyal donatı alanları, camisi ile gözde bir mahalle olacak. İleride gelir getirecek bir mahalle olacak Vefa Mahallesi. Mahalledeki evleri şimdi de satsak 20 yıl sonrada satsak bir değişim olmuyor.  Ancak dönüşüm sonrası değer kazanan bir mahalle olacak.” dedi.

BİZİM AĞZIMIZDAN ÇIKMAYAN HİÇBİR ŞEYE İNANMAYIN

Kentsel dönüşümün başladığı günden itibaren birçok söylenti ve dedikodunun dolaştığını dile getiren Saraçoğlu Belediye yetkililerinin ağzından çıkan sözlerin dışında diğer sözlerin gerçekleri ifade etmediğini söyledi. Başkan Kamil Saraçoğlu “Kentsel dönüşüme başladığımız günden itibaren bizim ağzımızdan çıkmayan hiçbir şeye inanmayın dedik. Kentsel dönüşümde hedefimiz vatandaşımıza sıkıntı vermeden, mülk sahiplerine sıkıntı vermeden ve katkı payı ödemeden kentsel dönüşümü yapmak istiyoruz. Bunu bir kez daha belirtmek istiyorum. Katkı payı vermeden kentsel dönüşümü yapacağız. Bunun için hükümetten destek almamız lazım, kendi imkanlarımızı kullanmamız lazım. Bu dönüşümde finansı iyi ayarlamamız lazım. Bu çok önemli bir konu. Biz bunu ayarlamaya çalıştık.” dedi.

BİZ TEKLİFİMİZİ YAPACAĞIZ

Katkı payı almadan kentsel dönüşümü tamamlamak istediklerini belirten Saraçoğlu “Basitçe bir örnek vermek gerekirse bir hemşerimizin iki katlı evi var. 90’nar metrekareden 180 metrekare evi var. Bizim ona aynı bölgeden teklif edeceğimiz yer yaklaşık 150 metrekare civarında. Hiç katkı payı vermeden sana 75 metrekareden 2 daire veriyoruz diyeceğiz. Hemşerimiz ben bunu istemiyorum Parkmakören’deki 1453 konutlarından istiyorum derse, oradaki metrekarelere eşdeğer yada biraz daha üstünde vereceğiz. Yani 180 metrekareye 200 metrekare verebileceğiz. Böyle bir kentsel dönüşüm için Vefa Mahallesi ile görüşmelere başladık. Bu bugün karar verip yarın imza atılacak bir proje değil. Biz tekliflerimizi yapacağız, siz düşüneceksiniz. Kimse imza atmadan bizim bu projeye başlama imkanımız yok. Herkes tek tek gelip kararını verecek ve imzayı attıktan sonra proje başlayacak. Bizim hedefimiz burada Kütahya’ya ve sizlere güzel yaşam alanı kazandırmak. Bunu da katkı payı almadan yapmak istiyoruz.” dedi.

BELEDİYE BİR METREKARE YER ALMIYOR

Kütahya Belediyesi’nin yapılacak kentsel dönüşümden bir metrekare dahi yer almadığını ifade eden Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu “Her belediye kentsel dönüşüm projesinden kar alıyor. Her belediye kendisine bir yer ayırıyor. Ama biz Kütahya Belediyesi olarak yaptığımız planlamada bir tane daire, bir metrekare yer dahi almıyoruz. Osmangazi’de bunu yaptık. Para karşılığı aldık ve kat karşılığı verdik 43 dairemiz oldu. Ama burada bunu yapmayacağız. Ancak TCDD’den aldığımız 65 bin metrekarelik aladan kendimize daire alabiliriz. Orası zaten bizim alanımız. Sizin arazilerinizden biz asla 5 kuruş gelir elde etmeyeceğiz. Vatandaşa bu şekilde sözümüz var. Bu kentsel dönüşümden bize hiçbir artı yok. Tek artısı şehrin güzelliğidir. Burada ne seçim rantı var, ne de başka bir rant var. Bunu yapmasak hiç kimse bize neden yapmadın diye sormaz. Vefa Mahallemizin sorunlarını çözsem vatandaşa hiçbir sıkıntı yaşatmam. Daha sağlıklı, modern ve depreme dayanıklı konutlarda oturmak benim vatandaşımın hakkı.” dedi.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar