Connect with us

HARUN DEMİRTAŞ

KENT KONSEYİNDEN EYLEM ZAMANI

Geçtiğimiz günlerde gerçek bir sivil toplum kurumu hareketi veya buna gönüllüler meclisi de diyebilirsiniz. Kütahya Kent Konseyinin genel kuruluna bizzat iştirak ettim. Konseyin başkanlığına yakinen tanıdığım Zekeriya DAĞCI seçildi ve yaşadığımız kentimizi ilgilendiren 46 çalışma grubu tespit etmişler.

Her gurubun sorumlu kişileri var ve içlerinde uzman ve akademisyenler de bulunuyor. Başkan genel kurulda kısa bir teşekkür konuşması yaptı ve SÖZ BİTTİ SIRA EYLEMDE diyerek noktayı koydu.

Bugün artık her şehrin sivil inisiyatifi olan, Kent konseyleri mevcuttur. Bence bir gönüllüler hareketi olan hiçbir maddi beklentisi olmayan kişilerin oluşturduğu amaçlarının sadece kentin yaşayanları ile yerel yöneticiler ve ildeki devletin temsilcisi valilik ve bağlı ilgili müdürlükleri ve üniversite ile ortak hareket edip,  bu kurumlarla köprü vazifesi görevini üstlenmiş olmalıdırlar.

Kent konseyleri bir şehrin ışıkları, sesi sedası olmalıdır. Kesinlikle siyaset bulaştırılmamalı, siyasilerin oyuncağı olmamalıdır. Bir şehirde iktidarından muhalefetine her görüşte insanlar yaşadığına göre başkan ve konseyin bu konuya duyarlı olacağına şüphem yoktur. Bugün şehirlerde vatandaşlar tarafından sosyal medya ileri seviyede kullanılmakta olup, yerel basındaki haberler köşe yazıları adeta bir ihbar kabul edilip, takip edilmeli çözüm konusunda konseyin ilgili grupları yardımcı olmalıdır.

Benim yıllardır bir eksiklik olarak gördüğüm AHDE VEFAYI artık ön plana çıkarmalılar. Kuruluşun ve kurtuluşun kenti, şehzadeler şehri Anadolu beylerbeyi olan bu kutlu şehre gereken ilgi ve alakanın verilme zamanının geldiğini göstermelidirler. İşte size fırsat be kente geçmişten bu güne kimler bir çivi çakmışsa hizmet ettiyse hatırlanarak bir berat, bir şilt ahirete intikal etmişler için hatimler indirilip, mevlit okutulabilir.

Yazımın başında da bahsettiğim gibi hiçbir siyasi kayırma ve kaygı düşünmeden, bu kişilerin isimlerinin bir caddeye, bir amfiye, bir meydana, bir alt geçit veya köprüye, bir parka isimlerinin verilmesi için yerel yönetim meclisine teklif götürülebilir. Hatta şehrin önemli kavşaklarına bu şehirle bütünleşmiş komutanlar, tarihi şahsiyetler ve başbakanların heykelleri (örneğin şehrimizin fatihi Hezar Dinari, ecdadımızın anası Hayme Ana, Orgeneral Asım Gündüz, Mutasarrıf Fuat Paşa, Adnan Menderes gibi değerlerin)veciz sözleri ile dikilmesi için yerel yönetim meclislerine teklif götürülebilir.

Bir başka yönden bu güne kadar hangi siyasi partiden seçilmişse seçilsin yaşayan, yaşamayan belediye başkanlarımıza veya geride kalan ailelerine biz kent yaşayanlarına imkanları ölçüsünde yaptıkları hizmetlerine karşılık yılda bir KENTİMİZE HİZMET EDEN BAŞKANLARIMIZ diye bir toplantı düzenleyip, teşekkür beratı ve şilt verilmeli, yine isimleri bir bulvara, caddeye verilmesi için de yerel belediye meclisine tavsiyede bulunulabilir.

Şehrimizdeki göçün önlenmesi için ne yapılmalı, siyasi iktidardan verdiğimizin karşılığını istenildiği gibi alabiliyor muyuz? Bu konuda Milletvekilleri, Valilik, Belediye, Üniversite, iş adamlarımız siyasi partiler, Kent konseyi, sivil toplum kurulumları bir olup, geniş katılımlı sempozyum ve toplantılar düzenlenmelidir.

Bu kente ekonomik katkı sağlayan bacasız sanayi olan Üniversite öğrencilerimizle şehrimizi barıştırmalı öğrencilerin esnafımız ve halkımız ile ilgili kötü imajını silmek için konseyimiz her türlü fedakârlığı ve öğrencilerin yaşamsal ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda yardımcı olunmalıdır. Bu konuda başkan bana ÖĞRENCİ DOSTU PROJEMİZ var diyor. Misafirimiz olan öğrencilerimize hizmette, kalite ve ücret konusunda yardımcı olan Esnafımıza, ulaşım hizmetleri, özel yurt ve apart otel sahiplerine “Öğrenci Dostu bayrağı verilecek.” diyor. Güzel bir düşünce inşallah başarılı olur.

Komşu illerdeki kent konseyleri ile görüş alış, verişinde bulunulmalı, kültür gezileri düzenlenmelidir.

Diğer civar illerde kent konseyleri bir hayli yol kat etmişler. Sanırım üç yıl önce idi televizyonda Bursaspor’la rakip takım futbol maçı öncesi vefat eden ve şehirde çok sevilen kent konseyi başkanı için bir dakika saygı duruşu yapılmış ve tüm taraftarlar ismini sloganla söyleyerek teşekkür etmişti

Kent konseyimiz yeni seçilmelerine rağmen bazı yapılanlara şahit olabildim. Üniversite öğrencileri için yerel yönetimlerden çadır kamp alanları, öğrencilerin şehir içi ulaşım sorununun çözülmesi, sosyal medya ağını kullanıp kırk bin kişiye ulaşımı sağlamışlar ve hedef yüz bin kişiye ulaşacağız diyorlar. Şehirdeki türbeleri ziyaret ediyorlar. Naçizane teklifim ilçelerdeki türbelerin ve Kentimize büyük hizmeti geçen Giritli Mutasarrıf Fuat Paşa ve demokrasi şehidimiz rahmetli başvekil Adnan Menderes’in İstanbul’daki mezarlarının başında Kur’an okunup, ziyaret edilmelidir.      

Ben son söz olarak, başkan Dağcı ve kent konseyimize artık bu kent için EYLEMDEN FİİLİYAT’A da bir an önce geçilmelidir diyorum.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar