Connect with us

ALAADDİN UYGUN

BAKKAL AMCA

Bakkal amca bana 2 ekmek bir süt, bakkal amca bir kilo toz şeker yaz deftere. Bakkal amca evde bir ekmek parası yokken imdada yetiş. Evet, imdada bakkal amca yetişir ama maalesef bizim siyasiler bakkal amcayı korumak yerine yok etme yolunu seçerler neden? Nedeni basit, AVM rantı.

Bakkal amca dâhil küçük esnaf yok olmakla karşı karşıya ama maalesef toplumun can simidi olan küçük esnaf AVM’lere direnmek için çabalıyor. Bakınız bakkal amca ve küçük esnaf deyip geçmeyin. Esnaflar federasyonuna kayıtlı ülkede 5 milyona yakın küçük esnaf var. Küçük esnaf kendisi dahil 3 kişiye ekmek veriyor, bu sayı 15 milyon eder. Peki, küçük esnaf batarsa yok olursa işsizler kervanına 15 milyon kişi katılacak daha da fenası bu 15 milyon ekonomik zorluk içinde sosyal patlama noktasına gelecek.

Bu vahim tabloyu bilip de kılı kıpırdamamak daha üzücü. Bakkal amca ve küçük esnaf can simidi derken bunu ancak dar gelirliler anlar tüyü kuru olan anlamaz çünkü yaşam standardı diye derdi olmayan elbet AVM’leri savunur. Tamam, AVM de lazım ama küçük esnafın işlevini üstlenmeleri üzücü. Çünkü AVM’lerde tencere tava, çivi, boya, yastık kılıfı, yatak yorgan, tabak çanak, elma portakal, perde, lastik, araba tekeri dahi satılırken küçük esnafın alanına giren ve onları haksız rekabete zorlayan bir AVM’nin kime ne yararı olur ki? Evde ekmek bitmiş, yoğurt bitmiş parada yok peki bu insanlar nereye koşarlar elbette bakkal amcaya. “Yaz deftere” deyip nefes aldıran bu esnaf kesimine saygı duymak varken neyi tartışıyoruz. Elbette yıllardır bir türlü çıkarılamayan market yasasını konuşuyoruz. Esnafa can suyu kredisi kadar elzem olan market yasasıdır. Bu yasa yıllardır konuşulur ama bir türlü çıkmaz neden. Nedenini siz düşünün her şeye yasa çıkaran siyasiler neden AVM’leri korumak adına bu yasayı hayata geçirmiyor bir düşünün ve rant kavgasının tezgahına bakın. Burada maksadım AVM’leri kötülemek değil, adam gibi yasa çıkarıp AVM’lerde bazı ürünlerin satılmasını engelleyin, çalışma saatlerini düzenleyin, AVM’nin içine ufak esnafa da ter verin onları koruyun ve AVM’leri şehrin 10 kilometre ötesine taşıyın ki iki tarafta rahat etsin. Burada maksat üzüm yemek olmalı yoksa AVM karşıtlığı diye düşünmek yerine 5 milyon ufak esnafı gözetin demek istiyorum.

Hükümetin ve siyasilerin bir an önce market yasasını çıkarması lazım, burada esnaf federasyonu sesini yükseltmeli demokratik hak aramaya yönelmeli yoksa ufak esnafla bir mahalledeki dar gelirliler de, veresiyeciler de mağdur olacak ve üzüntülü durumlar ortaya çıkacak. Bakınız zaten zor günlerden geçiyoruz işsizlik durumu belli bu sayıyı azaltmanın bir yolu da küçük esnafı korumaktır her esnaf yanında en az bir iki kişi çalıştırıyor yani ekmek kapısını çoğaltmak yerine daraltmak kime ne kazandırır ki.

Günün sözü… Menfaat için yapılan iyilik, iyilik sayılmaz.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar