Connect with us

ŞÜKRÜ ATAKAN

KÖYDEN ŞEHRE GÖÇ DURDURULSUN, YOKSA DURUM VAHİM

Bizim nesil ilkokulda öğrenci iken Türkiye’nin nüfusunun yüzde 60’ı köylerde yüzde 40’ı şehirlerde yaşıyordu. Öğretmenliğimin ilk yıllarında Türkiye’nin nüfusunun yüzde 40’ı köylerde yüzde 60’ı şehirlerde yaşıyordu.  TUİK’in son adrese dayalı nüfus sayımına göre nüfusumuzun 91.8’i şehirlerde yüzde 7.2’si köylerde yaşıyor. Köylerde yaşayan üretici nüfus çoğunlukta iken dünyada tarımsal üretimde kendine yeterli 7 ülkeden biri idik.  O yıllarda çiftçinin kullandığı mazota, gübreye, tohuma, ilaca, süspansiyon (teşvik) uygulanıyordu. Ekilen topraklar için devlet dekar başına hibe uyguluyordu. Böylece bir taraftan boş arazi bırakılmazken, diğer yandan köyden göç önlenmiş oldu. Her köye okul, yol yapıldı. Su, telefon, elektrik geldi.  1960’lı yıllarda Kütahya’nın etrafındaki şehir köylerinin 4 veya 5’inde elektrik vardı. Haşhaş, pancar ekimi serbestti kota yoktu. Köyü hayvanları için samanı, otu, arpayı kendi üretiyordu. Her evde en az 20-30 koyun-keçi, 3-5 inek yeterli tavuk, kaz, hindi beslenirdi. Ben 1962-65 yılları arasında Akoluk köyünde öğretmenlik yaptığım yıllarda 200 hane köyde, 100 hanesinden her biri 200-300 adet küçükbaş tiftik ve kıl keçi çıkardı. Tiftik, yün, yapağı çok iyi para ediyordu. Şimdi yün, yapağı, tiftik para etmiyor, köylünün yetiştirdiği tarla ve hayvan ürünleri para etmiyor. Ürün tarlada ucuz, markette pahalı. Köylünün üretimde kullandığı traktör, mazot, gübre, ilaç pahalı, ürettiği mallar ucuz, emeğini kocatmayınca köylü şehre göç etti.

Fabrikalarda askeri ücretle vasıfsız işçi olarak çalıştı. Aldığı asgari ücret ev kirasına, elektrik, su, ulaşım, giyecek, eğitim vs masraflara yetmedi. Köyde yaşarken her bakımdan kendine yeterli olan köylü, ekmeği, makarnayı, yumurtayı, yağı, sütü, peyniri para ile alır duruma geldi.

Tüm bunların sonucu üretim, tüketimi karşılamayınca devlet dış ülkelerden buğday, mısır, nohut, mercimek, pirinç, et vs ithaline başladı, bununda çare olmadığı anlaşılınca Tarım Bakanlığına bağlı Tarım ve Kırsal alan kalkınmayı Destekleme Kurumu 2020 yılına kadar Ab ve İç destekle çiftçi ve hayvancılara 5 milyar liralık hibe kullandıracak. Gıda Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, köye dönüş projesiyle 40 yaş altı gençlere 300 adet koyun verileceği bunun yanında çiftçilere 1 milyon adet düveyi ithal edeceklerini, bu hayvanların sigortalarını yaptıracaklarını ilaç ve yem paralarını vereceklerini açıkladı. Fakıbaba tabii ki onların kazancı bizim kazancımız olacak, hayvan sayımızın artmasıyla ithalat son bulacak, o zaman fazlasını ihraç edebilir hale geleceğiz dedi. AB ve Türkiye tarafından finanse edilen bu projeden içinde Kütahya’nın da bulunduğu 42 il yararlanacak.

Kalın sağlıcakla…

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar