Connect with us

AHMET YAYLIOĞLU

BİLİNÇLİ BİR ÇABA LAZIM

30 Mart 2011 günü, yani bundan 7 yıl önce yazdığım “Bacasız Fabrika” başlıklı yazımda, turizm için herkesin kolları sıvaması gerektiğini belirterek “Turizmcilik yaptığım için bu konunun güzelliklerini ve getirilerini çok iyi biliyorum.

Kütahya’nın termal kaynakları, tarihi değerleri, kültürel birikimleri ile şu anda turizm için çok değerli altyapı oluşturmakta olmasına rağmen maalesef değerlendiremedik. Kaplıca sularımızın İstanbul Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nde Tıbbi Çevre Bilim ve Hidroklimatoloji tarafından yapılan tahlillerinde termomineral su ve tıbbi çamurların yanı sıra, karbondioksit, radon, hidrojen sülfür gibi gazların, güneş ışığı, oksijen ve ozon gibi atmosferik unsurların insan organizması üzerindeki etkileri incelenmiştir.

Bunların yararlı etkilerini, sağlığı koruma ve geliştirme, hastalıkların tedavisi ve iyileştirme amacıyla yararları raporla bildirilmiştir. Yani, başkalarının ezbere konuşması ile değil, tıbbi raporlar ile kaplıcalarımız tescillenmiştir.

Çavdarhisar Aizoni, Frig Vadisi, Çavdarhisar Kalesi gibi tarihi mekânlarımız, kuruluştan kurtuluşa Domaniç ve Dumlupınar, eski evlerimiz ve konaklarımız ile başlı başına bir tarihi bünyemizde bulundurmaktayız.

Kış sporları için müsait olmamıza rağmen hiç düşünülemeyen daha birçok imkânımızı maalesef görmemezlikten geliyoruz.” diye yazmıştım.

Son günlerde, başta valimiz olmak üzere, kurum ve kuruluşlarda, siyaseten ciddi çalışmaların oluşması Kütahya’mız adına sevindirici gelişmelerdir. Kütahya bilinçli çalışmalarla mutlaka bu değerleri ile yükselişe geçecektir.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar