Connect with us

DİĞER

KÜTAHYA VALİSİ AHMET HAMDİ NAYİR; “KÜTAHYA’YI TANIYIN”

Vali Ahmet Hamdi Nayir, eşi Münevver Nayir ile Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait öğrenci yurtlarına ziyaretlerini sürdürüyor.

Emine Gülbahar Kız Öğrenci Yurdunu yeni yerinde görmek ve öğrencilerle bir araya gelmek üzere yurdu ziyarette bulunan Vali Nayir ile eşi Münevver Nayir’e KYK Kütahya İl Müdürü Feyzullah Gayret ile Yurt Müdürü Figen Börek eşlik etti. Öğrencilerle sohbet eden Vali Ahmet Hamdi Nayir istek ve sorunlarını dinledi, hayata dair tecrübelerini ve nasihatlerini paylaştı.

“SİZLER BİZE EMANETSİNİZ”

Öğrencilerin Kütahya’ya birer emanet olduğundan söz eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, farklı farklı illerden gelen öğrencilerin Kütahya’da farklı hayatları tanıma ve anlama imkânı bulabileceklerini söyledi. Vali Nayir, “Bizler üniversitemize gelen öğrencilerimizi bize emanet olarak biliyoruz. Dolayısıyla eğitim öğretiminizi sağ salim bitirip sizi tekrar anne ve babalarınıza göndermek bizim görevimiz. Hayatınızın en önemli kısmını geçiriyorsunuz, bu yıllarınız sizler için bir dönüşüm yılları. Artık çocukluğu bitirdiniz, ergenliğe geçtiniz. Hayatı anlama ve tanıma noktasında da kabiliyetlerinizin iyice geliştiği yıllardasınız. Dar bir çevreden geniş bir çevreye çıkıyorsunuz. Ortaokul, lise yıllarında daha küçük bir çevrede kaldınız üniversite yıllarında birçoğunuz memleketini terk ederek buraya geldi. Farklı dünyaları tanımanızın mümkün olduğu bir dönemi yaşıyorsunuz. Bu zamanın kıymetini bilmeniz, bu zamanda size düşen sorumluluğu da bilmeniz gerekir diye düşünüyoruz. Bu döneminiz yalnızca okuduğunuz dersleri anlama dönemi olmamalı, aynı zamanda hayatın anlamını, önemini anlamalısınız. Buradaki bu geniş çerçeve, farklı şehirlerden gelmiş, farklı fakültelerde okuyan arkadaşlarınız size bu imkânı sağlayacaktır. Hayatı anlama noktasında da güzel bir fırsat sağlayacaktır” dedi.

“KÜTAHYA DAHA İYİ İMKÂNLARA ULAŞTI”

Öğrencilerin Kütahya’da evde kalmak yerine KYK yurtlarını tercih etmelerinin önemine de değinen Vali Ahmet Hamdi Nayir, Kütahya’nın öğrencilere artık daha iyi imkânlar sunduğuna dikkat çekti. Vali Nayir, “Üniversite döneminizde yurtta kalarak önemli bir tercihte bulunmuşsunuz. Birkaç arkadaşınızla ev tutup evde kalabilirdiniz ancak o zaman da hayatı bu kadar anlıyor olmazdınız ve anne, babanızın yüreği de bu kadar rahat etmezdi. Yurtlarınız, güvenlik hizmetiyle, yemekleriyle, kahvaltısıyla anne, babalarınızın yüreğini rahatlatacak bir yer olarak düşünüyoruz. Bu tercihiniz bizler için önemli. İlimiz olarak düşündüğünüzde imkânlarımız kısıtlıydı, şimdi daha iyi imkânlara ulaştık. Gelecek sene inşallah hem üniversite merkezindeki kampüs içerisindeki yeni açılacak olan yerlerimiz hem de bu civardaki yeni imkanlarla daha güzel imkanlara kavuşacağız. Eğer tamamlanır süresi içerisinde teslim edilirse kızlarımızın tamamını kampüs içerisindeki yurda almamız mümkün olur ki bu sizlere de fakültelerinize ulaşım noktasında kolaylık sağlar. Devletimiz bu imkanları sizler için sağlamaya çalışıyor, aileniz sizler için uğraşıyor. Her biriniz anne, babalarınızın kabul edilmiş birer duasıydınız. Şimdi her biriniz anne, babanızın birer ümidisiniz. İnşallah kazandığınız bu okulları bitirerek hayata hazır hale geldiğinizde anne, babalarınızın bu ümidini gerçekleştirecek kişiler olacaksınız. Tüm bunların hepsi sizden bir beklentiyi de beraberinde getiriyor. Sizlerin bu döneminizde üzerinize düşeni yapma gayreti göstererek sizden beklentisi olan herkese aynı cevabı verip, siz de onlara layık olduğunuzu göstermelisiniz” şeklinde konuştu.

“HATASIZ DOST ARAYAN DOSTSUZ KALIR”

Öğrencilere, “Hayatı anlama ve tanıma bakımından mutlaka ölçüleriniz olmalı” diyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, öğrencilerden peşin hükümlü davranmamalarını istedi. Vali Nayir, “Hayatı, siyah – beyaz görmelisiniz diye bütün yurtlardaki gençlerimize anlatmaya çalışıyorum. Hayatta iyiler var, kötüler var. Mutlaka bunu siz de görüyor, fark ediyorsunuz; ama kişileri ayırırken, kişilerle ilgili yorum yaparken şu iyidir, bu kötüdür diye kesin bir ayrım yapmanız mümkün olmayacak. İnsanların iyi tarafları var, kötü tarafları var; yaşayıp göreceksiniz. Arkadaş diye bildiğiniz kişilerin kötü yönlerini gördüğünüzde ondan soğumayacaksınız, sevmediğiniz bir arkadaşınızın iyi bir yönü olabileceğini bilecek, onu da öyle kabul edeceksiniz. Mevlana’nın güzel bir sözü var, “Hatasız dost arayan dostsuz kalır.” ifadelerini kullandı.

“HAYATIN GRİ ALANLARI GÖRMELİSİNİZ”

Olaylarda tek bir sebep görüp o sebebe göre hareket etmenin de yanlış olacağının altını çizen Vali Nayir, “Biz kendimizi biliyoruz, hatalarımız olduğunu biliyoruz. Toplumu da böyle değerlendirmemiz lazım. Hayat siyah beyazdan ibaret olsaydı biz insanları iyi, kötü diye ayırırdık. Hâlbuki öyle değil, hayatın gri alanları insanların kendi hayatlarının içinde de vardır. Bu çağlarınız insanları, olayları anlamada en güzel yıllarınız, en güzel zamanlarınız. Olayların sebeplerini araştırırken de bir olayın, birden fazla sebebi olabilir diye düşünün. Yalnızca bir sebebi bulduğunuzda onunla ilgili hüküm vermeyin. Hayattaki olayların bir tek sebebi yoktur, insanların nasıl bir tek yönü yoksa olayların da bir tek sebebi olmayabilir. Onun için daha detaylı görmek, fotoğrafın tamamını tespit edebilmek için olayların birden farklı sebebi olabileceğini değerlendirerek o bakış açımızı geliştirmeniz lazım. Bu zamanlar sizin bunu en iyi başarabileceğini zamanlar. Hayatı anlama noktasında daha gayretli daha istekli olmanız lazım. Dersler nasıl olsa verilir. Bu okulları bitiremeyen çok az insan vardır; ama hayatı anlama noktasında ki şu anda ki kayıplarınız onlardan daha büyük kayıplar olur” dedi.

“KÜTAHYA’YI TANIMAZSANIZ YALNIZCA SOĞUĞUNU HİSSEDERSİNİZ”

Kütahya’nın kültürel, tarihi değerleri ile sosyal yaşantısı hakkında öğrencilere bilgiler veren Vali Ahmet Hamdi Nayir, ili tanımadan gittikleri takdirde büyük kayıp yaşayacaklarını kaydetti. Vali Nayir, “Kütahya farklı bir il. Güzellikleri, özellikleri olan bir ilde okuyorsunuz. Gelmişken burayı da tanımadan giderseniz çok büyük bir eksiklik olur. Ülkemizin her tarafında, güzel dünyanın her yanında mutlaka farklı özellikler var; ama Kütahya’ya baktığımızda, geçmişinden bu günümüze kadar yaşatılabilen özellikleriyle gerçekten ders alınacak çok güzel şeyler var. Osmanlı’nın kuruluşunda önemli görevler ifa etmiş, işgal altındaki Türkiye’den yeni cumhuriyeti çıkarışta Dumlupınar’da yine çok önemli görevler üstlenmiş, kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış, Friglerden, Romalılardan, Bizanslardan Germiyanoğulları’ndan, Selçuklu’dan, Osmanlı’ya kadar bir çok medeniyetin ayak izleri var buralarda. Aizanoi’ya giderseniz milattan hemen sonraki insanların ayak izlerini göreceksiniz. Eğer Domaniç’e giderseniz Hayme Ana’yı göreceksiniz. Dumlupınar’a giderseniz Zafertepe’de 137 bin şehidimizin kanını göreceksiniz. Bunlar sizler için çok büyük farklılıklar, zenginlikler. Yine toprakların altında 36 değişik madeni olan bir ilde yaşıyorsunuz. Bizden bir şey olmaz demeyeceksiniz, bizden her şey olur diyeceksiniz. Topraklarının yüzde 56’sı orman, bu da büyük bir zenginlik ve güzellik. Bundan da sizin bir pay çıkarmanız lazım. Kütahya’yı da boşa geçirerek, buradan ayrılmayın. Belediyemizin çok güzel faaliyetleri var; her hafta bir konferans, tiyatro gerçekleştiriliyor ilimizde. Bu ili sevmek için bunları görmek lazım, yoksa okulla burası arasında mekik dokursanız ancak Kütahya’nın soğuğunu hissedersiniz. Sosyal hayatın içerisinde yer alırsanız Kütahya’yı seversiniz. Kütahya’yı sevmek aynı zamanda Türkiye’yi sevmek olur” diye konuştu.

Vali Ahmet Hamdi Nayir konuşmasının ardından öğrencilerin sorunlarını, istek ve arzularını dinledi. Vali Nayir ile eşi Münevver Nayir daha sonra yurt binasında incelemelerde bulunup, KYK Kütahya İl Müdürü Feyzullah Gayret’ten bilgiler aldılar.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar