Connect with us

ŞÜKRÜ ATAKAN

DPÜ FİZİK TEDAVİ HASTANESİ GÖZLEMİM

Kütahya zengin minerallere sahip, jeotermal kaynakları ile bir kaplıca cennetidir. İlimizin 7 ayrı bölgesinde bulunan termal kaynaklara, şifa bulmak için yurdumuzun her bölgesinden insanlar gelmektedir. Ayrıca doğuştan veya sonradan meydana gelen sakatlıklar, kronik hastalıklar ile yaşlanmaya bağlı eklem ağrıları ve fiziki rahatsızlıklar nedeniyle rehabilitasyon ve fizik tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır.
1991 yılında Yoncalı Kaplıcaları’nda 200 yatak kapasiteli Fizik ve Tedavi Hastanesi yapılmış, zamanla ihtiyacı karşılayamaz hale gelince aynı amaçla, DPÜ Merkez Kampüs içinde 5 yıldızlı otel konforunda ve her türlü donanım ve cihaza sahip, tek ve iki kişilik 200 yataklı Türkiye’nin en gelişmiş fizik tedavi merkezlerinden biri olarak hizmete açılmıştır. Hastanede her yaştaki insanlara bel, boyun, diz ağrıları ile iskelet sistemi ve diğer nörolojik hastalar ayakta tedavileri yanında, 24 saat yatarak çok sayıdaki fizik ve bakım ünitelerinde hizmet sunulmaktadır.
Hastanede 5 fizik tedavi, 1 nöroloji doktoru, 14 fizyoterapist, 12 fizik tedavi teknikerinin görev yapması yanında, Yoncalı Fizik Tedavi Hastanesi’nde çalışan doktorlar münavebeli olarak gelip poliklinik hizmeti veriyorlar. Ayrıca 4 katlı binanın, her katında hasta kabul, sekreterlik ve hemşirelik hizmetleri verilmekte.
Hastanede mekanik egzersiz, güçlendirme, nörolojik rehabilitasyon, denge- koordinasyon, robotik rehabilitasyon, ortopedik, el-ayak, parmak, ergoterapi rehabilitasyon istasyonları, akupunktur- kupa terapi üniteleri mevcut olup hastaların, dallarında uzman kişiler tarafından tedavileri yapılmakta, ayrıca termal havuz tedavisi almaktalar.
Geçtiğimiz ay, ben omuz ve diz eklemlerimdeki kireçlenme, kaslarda ağrı ve sertleşme, eşim boyun fıtığı ve bel ağrısı teşhisleri konularak 15 gün süreli yatarak tedavi olduk. Görüştüğüm hastaların tamamı ve biz uygulanan tedavi yöntemlerinden son derece memnun kaldık. Hastaların müşterek istekleri “erkekler ve kadınlara uygulanan havuz tedavisinin, bakımda olduğu söylenen havuzun biran evvel hizmete girip, gün aşırı yerine her gün olması ile yemeklerin kalitesi ve yemek saatlerinin gözden geçirilmesi.
Hastane personeli, başhekiminden, doktoruna, fizik tedavi uzmanlarından, sekreterine, hemşiresinden, güvenlikçilerine, temizlikçisinden, yemek dağıtıcılarına kadar hepsi işlerinde ehil, güler yüzlü ve nazik insanlar. Ağır hastalar, hareket kabiliyeti olmayan inme, kas hastalığı ile trafik kazaları sonucu travmatik yaraları olanlar yanlarında refakatçi olarak yakınları bulunuyor. Her hastanın durumuna göre egzersiz, güçlendirme, rehabilitasyon hizmetleri programı uygun olarak titizlikle ve özenle uygulanarak hastalar tedavi edilip şifa buluyorlar.
Edindiğim bilgi ve bizzat gözlem ve incelemelerim sonucu Kütahya milletvekili Prof.Dr.Vural Kavuncu’nun hastanenin tüm ihtiyaçlarının karşılanması konusunda yakın alaka gösterdiğine şahit oldum. Kendisini kutluyor, minnet ve şükranlarımı bir Kütahyalı olarak sunuyorum.
Ve netice; Allah devletimize zeval vermesin, Türkiye AK Parti iktidarı zamanında sağlıkta çağ atlamıştır. Sağlıklı günler dileğiyle kalın sağlıcakla…

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar