Connect with us

DİĞER

İLK ADIM KÜTAHYA’DAN ATILDI

Kültürel değerleri yaşatmak, şehirlerin birbirleriyle olan iletişimini artırmak, birlik ve beraberlik sağlamak amacıyla oluşturulan Kültür Kardeşliği Platformu Kütahya’dan başlatıldı.
Kültür Kardeşliği Platformu kapsamında Kütahyalı muhtarlarla buluşmak üzere Kütahya’ya gelen Samsun ve Çorum muhtarları Vali Ahmet Hamdi Nayir tarafından ağırlandı. İlk buluşmaya, Vali Ahmet Hamdi Nayir başta olmak üzere AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı, proje sahibi İstanbul Kartal’a bağlı Atalar Mahallesi Muhtarı Erhan Gülmüş, Kütahya Muhtarlar Derneği Başkanı Zekeriya Yılmaz, Samsun Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Öztürk, Çorum Muhtarlar Derneği Başkanı Yılmaz Kılcı ile illerin bazı mahalle ve köy muhtarları katıldı.
“TÜRKİYE MUHTARLARI ADINA VALİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Kültür Kardeşliği Platformunu Vali Ahmet Hamdi Nayir öncülüğünde Kütahya’dan başlattıklarını açıklayan İstanbul Kartal’a bağlı Atalar Mahallesi Muhtarı Erhan Gülmüş, Okuma – Yazma Seferberliğine tüm muhtarların destek verdiğini de Kütahya’dan duyurdu. Gülmüş, “Bugün burada bulunmamıza sebep olan en büyük etkenlerin başında Sayın Cumhurbaşkanımız ile eşi Emine Erdoğan’ın başlatmış olduğu “Okuma-Yazma Seferberliği” geliyor. Seferberliğe tüm muhtarlarımızın canı gönülden katkıda bulunacağı mesajını Kütahya’dan vermek istedik. Muhtarlarımız, bu konuda üzerine düşen görevi yapmaya hazırlardır. Bunu da mahallelerimizde okuma – yazma bilmeyen kalmayana kadar devam ettireceğiz. Muhtar, mahallesinin bilge kişisidir bu anlamda başta Sayın Cumhurbaşkanımıza ve bize güvenen tüm kurumlara ve makamlara teşekkürü borç biliyoruz. Son dönemlerde artan bağımlılıklar, kadın ve çocuk istismarına, tacizlere son verilmesi konusunda devletimizle birlikte gece ve gündüz çalışıyoruz. Terörün her türlüsünü lanetliyoruz. Şehitlerimize ruhları şad olsun” dedi.
“KÜTAHYA KÜLTÜRÜNÜ YAŞATIYOR”
Büyükşehirlerde kaybedilmiş kültürel değerlerin Kütahya’da yaşadığına şahit olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Samsun Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Öztürk, “Biz de güneşin doğduğu şehir Samsun’dan, Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucularından olan Kütahya’ya kucak dolusu sevgi ve selam getirdik. Samsun’da, ilimizin dinamikleriyle birlikte bir proje başlattık. Projemizin adı: “Muhtarına Mektup Yaz” Bu projeyle kaybolan değerlerimiz ve kültürümüzü yeniden canlandırmayı amaçlıyoruz. Şimdiye dek elimize ilkokul öğrencilerimizin yazmış olduğu 1000 adet mektup ulaştı. Buraya geldiğimizde gördük ki büyükşehir olduktan sonra kaybettiğimiz değerlerin hepsi Kütahya’da yaşanıyor. Kaybolan değerlerimizi büyük şehirlerimize yaymak zorundayız. Kültürümüzü büyükşehirlerde de yaşatmalıyız” ifadelerini kullandı.
“BİZ TÜRKİYE’Yİ BERABER İNŞA ETTİK”
Her zaman muhtarların destekçisi olduklarına dikkat çeken AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı, “Son 15 yılda şehirlerimizi köylerimizi, ilçelerimizi yeniden inşa ettik. Bu inşa çalışmasını da muhtarlarımızla beraber yaptık. Muhtarlarımız bu açıdan son derece önemlidir. Toplumda sevilen, öncü olan kişilerdir. Her zaman, her konuda muhtarlarımızın yanındayız” ifadelerini kullandı.
“BU BİRLİK VE BERABERLİĞE İHTİYACIMIZ VAR”
Muhtarları Kütahya’da ağırlamaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Muhtarlarımız, demokrasimizin ilk basamağı. Dolayısıyla devlet olgusunun da ilk yeri muhtarlarımızdır diyebiliriz. Kendi köylerinin, mahallelerinin mülki idare amirleridir desek yanlış bir tespit yapmış olmayız. Sizler, devlet vatandaş arasında aracılık görevini yapıyorsunuz. Bizlerin aynası siz oluyorsunuz. Görev yaptığınız yerdeki vatandaşın dili siz oluyorsunuz. İnsanlar dertlerini sizler aracılığıyla bizlere iletiyorlar. Bu birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Ülke genelindeki muhtarların birbirini tanıması ülkemize güç katacaktır diye inanıyorum” dedi.
“BAĞIMLILIKLA MÜCADELE ETMEZSEK BAĞIMSIZLIĞIMIZI KAYBEDECEĞİZ”
Bağımlılıkta mücadelede izlenmesi gereken en önemli yollardan birinin çocukları ciddiye almak olduğunu aktaran Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Ailesi, öğretmeni, yakın çevresi tarafından dikkate alınmayan çocuklar farklı arayışlara giriyor. Yanlış arkadaş seçimlerinde sigarayla başlayan arayış farklı bağımlılıklara da sürüklüyor. Bunun önüne geçmek için çocuklarımızı dikkate almalı, onlara kıymetli olduklarını hissettirmeliyiz. Muhtarlarımız, derneklerimiz, ailelerimiz uyuşturucuyla mücadelenin çocuğun hayatını doldurmak olduğunu bilir ve çocuklarımızı hayata bağlarsa başarılı sonuçlar elde edilecektir. Çocuklarımızın başaracaklarına dair inandırılması gerekiyor. Bizim Aziz Sancar örneğimiz var. Aziz Sancar’ın, hayatındaki tüm zorluklara rağmen çalışıp, azmederek Nobel Ödülü aldığını, gayret ettikleri takdirde onların da başaracağını anlatabilmeliyiz. Muhtarlarımızın yapacağı en güzel şey, mahalledeki çocuklarla birlikte aktivite yapmak, aileleri bu konuda bilinçlendirmek. Bağımlılıkla mücadele etmezsek, bağımsızlığımızı kaybedeceğiz. Cephede savaşan askerlerimiz bizim bağımsızlığımız için çarpışıyor. Bağımlılıkla mücadele edenler de bu kadar kıymetli iş yapıyorlar. Eğer biz bağımlı hale gelirsek askere gidecek adam bile bulamayacağız. Herkesin bir şey yapması gerekiyor; ama yaparken yıkıcı olmamaya çalışın ve bu işi uzmanlarına bırakın” diye konuştu. Kültür Kardeşliği Platformu ilk buluşması hediye takdimiyle sona erdi.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar