Connect with us

EĞİTİM

KÜTAHYA’NIN YEMEKLERİ DÜNYA BİRİNCİSİ

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, 16. Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri Gastronomi yarışmasında şampiyon olan öğrencileri ziyaret etti.
23 – 25 Şubat 2018 tarihlerinde İstanbul TÜYAP Fuar Merkezinde yapılan 16. Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri Gastronomi yarışmasında turizm alanında Yoncalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 1 Altın, 6 gümüş madalya alarak büyük bir başarıya imza attı. Kütahya İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit yarışmada madalya alan öğrencileri tebrik etmek için İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Muhsin Kaymak ile birlikte Yoncalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret etti. 7 kategoride 16 öğrenciyle yarışmadaki yerini alan Yoncalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kütahya’yı ve Kütahya mutfağını Türkiye’ye ve yarışmaya katılan uluslararası katılımcılara duyurdu.
İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit öğrencilere hitaben “Hiç bir başarı tesadüf değildir. Çalışma gerektirir. Başarınızı önemsiyoruz. Başarınızla bizleri sevindirdiniz. Asıl olan gayretiniz ve mesleğiniz adına güzel şeyler öğrenmenizdir. Sizler artık bu işi öğrendiğinizi kanıtlamış oldunuz. Sizleri ve sizleri yetiştiren öğretmenlerinizi tebrik ediyorum. Kütahya’nın ve Kütahya mutfağının tanıtımında da başarınızın güzel bir katkısı oldu. Burası şehzadeler şehri, köklü bir mutfak kültürü var. Bunu taşımak siz öğrencilere düşüyor. Allah başarılarınızı daim etsin” dedi.
Köklü bir Anadolu mutfağına sahip Kütahya’mızı başarılı şekilde temsil eden Yoncalı Turizm Lisesi öğrencileri, Modern Türk Mutfağı kategorisinde Altın Madalya kazandı. Yerli ve yabancı jüriden büyük beğeni toplayan öğrenciler, altın madalyayı; kızılcık çorbası, tuzda bıldırcın, mantarlı ve biberli bulgur pilavı, yöreye ait hameyli tatlısı, taze soğanlı salata ile aldılar. Öğrenciler yaptıkları çalışmalarda lezzetin yanında sunumlarıyla da yarışmaların gözdesi oldu. Gümüş madalyayla kategorilerinde ikinciliği kazanan öğrenciler her biri birbirinden güzel yöresel ve modern lezzetlerle göz doldurdu. Öğrencilerin özellikle “En iyi Lise” kategorisinde gruptan 2 gümüş madalya almaları ayrıca bir başarı örneği oldu. Yapılan ödül törenine İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, Müdür Yardımcısı Muhsin Kaymak, Okul Müdürü Hakan Gölpınar, yarışmayı hazırlayan, Müdür Yardımcısı Ayşe Fatma Özkan, yiyecek içecek alan şefi Nurdan Behice Doğru, servis bölüm şefi Ulaş Murat Yıldırım, idari personel, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar