Connect with us

EKONOMİ

EKONOMİYE DEĞER KATANLAR ÖDÜLLENDİRİLDİ

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) ülke ve Kütahya ekonomisine değer katan, 40 yıl ve üzerinde KÜTSO’ya üye işletme sahiplerine teşekkür belgesi verdi.

“DEVLETİN YÜKÜNÜ ALIYORLAR”

İş adamlarının devletin yükünü azalttığını kaydeden Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Kütahya’daki başarılı sonuçları birlik ve beraberliğin getirisi olduğunu söyledi. Başkan Saraçoğlu, “Ticaret yapmak ülke ekonomisine katkı verme açısından çok önemli. Zaman zaman iş yeri açılışlarına gidiyoruz, bir Belediye Başkanı olarak bundan gurur duyduğumu her daim dile getiriyorum. Aynı zamanda 1. OSB’nin de Yönetim Kurulu Başkanı olarak 1. OSB’nin artık dolduğunu, sadece 4 parselinin kaldığını söylemek istiyorum. 2. OSB’de inşallah yeni yatırımcının işletmeye başlamasıyla yüzde 85 oranında bir doluluğa ulaşacak. Altıntaş Zafer OSB’de de parselasyon çalışmaları sürüyor. Bu çalışmalar Kütahya’daki bir araya gelişin, birlik ve beraberliğin en büyük göstergesi.” ifadelerini kullandı.

“ÜRETMELİ VE ÜRETTİKLERİMİZDEN KAZANÇ SAĞLAMALIYIZ”

Kütahya Milletvekilleri adına bir konuşma yapan AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, 40 yılın bir kahramanlık hikayesi olduğunu söyledi. Güçlü bir Türkiye için üretim vurgusu yapan Vural Kavuncu, “Ülke olarak gelişeceksek, güçlü bir ülke olmak istiyorsak, çocuklarımıza daha refah bir ülke bırakacaksak üretmemiz gerekiyor. Üreteceğiz ve ürettiklerimizi satarak ülkemize kazanç sağlayacağız. Bu olmadığı takdirde başarıya ulaşma şansımız yok” dedi.

“YATIRIM KÜLTÜRÜNÜ ÇOĞALTMALIYIZ”

Kütahya’nın 2012 yılından bu yana bölgede en fazla yatırım alan iki ilden biri olduğunu dile getiren Milletvekili Vural Kavuncu, Kütahya’nın en hızlı sağlık turizminde yükseliş sağlayacağını ifade etti. Yatırım kültürünün çoğaltılması gerektiğini belirten Vural Kavuncu, “AK Parti hükümeti döneminde 2002’den bu yana yapılan yatırımlarda nüfus kriteri göz önüne alınarak değerlendirdiğimizde bölgemizde en çok yatırımı alan iki il Kütahya ve Afyonkarahisar. Eskişehir ve Uşak, Kütahya’dan daha az yatırım almış, Manisa’nın ise 1,5 misli kamu yatırımı almışız. Hala ekonomik işlerlik, üretim gibi noktalarda bazı açıklarımız varsa ve bu nerden ileri geliyor diye baktığımızda bunun daha ziyade özel teşebbüs yatırım ve hizmetleriyle ilgili olduğunu da gözlemliyoruz. Onun için bu kültürü çoğaltmamız lazım. Hizmet üretiminde turizm potansiyellerimiz oldukça yüksek; fakat bunları yeterli derecede değerlendiremediğimiz de aşikardır. Bunun için en hızlı çıkışın termalin olacağı kuşkusuzdur ve bunun için de özellikle açık alan sağlık turizmidir. Sağlık turizmi normal termal turizmden farklı bir kavram olup, hasta insanların tedavi edildiği sistemdir. Bunda da bizim elimizdeki en büyük imkan fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarıdır” dedi.

“KURUMLARI KIYMETLİ KILAN KÜLTÜRLERİ VE GELENEKLERİDİR”

Son olarak Vali Ahmet Hamdi Nayir söz aldı. Kültür ve geleneklerin kurumları kıymetli kılan hususlar olduğunu, kentte üretim, istihdam sağlayanlara Kütahya’nın vefa borcu olduğunu dile getiren Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Bunlardan bir tanesi de onların gelenek ve kültürleri. 1926 yılında kurulmuş olan Ticaret ve Sanayi Odamız o günden bugüne getirmiş olduğu hizmetlerde, üyeleriyle, yönetim kadrolarıyla, yönetimiyle, başkanlarıyla, meclis başkanlarıyla büyük bir kültür oluşturmuştur. Bunun kıymetini bilmek lazım. O gelenek ve kültürü oluşturan üyelere de bir teşekkür belgesiyle de onlara olan vefa borcunu yerine getiriyorlar. Kurumları kıymetli kılan kültürleri, gelenekleri; şahısları kıymetli kılan da kadirşinaslıkları. Kadir bilir olmak kişiyi değerli kılar. Burada ikisini bir arada yaşıyoruz. Kurumlarımız oluşturdukları gelenekleriyle, kültürleriyle kıymetli, kurumun idarecileri de kadirşinaslıklarla buna ikinci bir kıymet katıp, üyelerini bu konuda destekliyorlar. İllerin kıymetini, yaşanabilir özelliklerini hep birlikte değerlendirdiğimizde ilin emniyet, asayişinden tutun eğitim, sağlık ortamına, ildeki istihdam ortamına kadar birbirilerini olumlu etkileyen birçok hususu bir arada saymak mümkün. Bizler, ilin üst yöneticileri olarak tüm zincirin halkalarının her birini sağlam tutarak bir huzur iklimi içerisinde, Kütahya’mız, daha iyi eğitim, sağlık imkanlarına sahip, yatırımlar açısından da daha cazip, ticareti ve sanayisi de daha gelişmiş bir Kütahya olarak elimizden gelen gayreti birlik ve beraberlik içerisinde göstermeye çalışıyoruz. Bizler ilimize kıymet katan herkese vefa borçluyuz. Bunun başında da üretim, istihdam sağlayan, katma değer oluşturan ticaret yapanlar ve sanayicilerimiz geliyor. Bugün onlara verilecek belge bu salondaki herkesi mutlu edecektir. Bu başarı imrenilecek bir başarıdır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir ile diğer protokol üyeleri tarafından 40 yılı aşkın süredir KUTSO’ya üye işletme sahiplerine ödülleri verildi.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar