KÜTAHYA’NIN TEMBELLİĞİ 800 YILLIK / TEMBELİZ MAALESEF

31 Ocak 2018’den beri tembellik yapıp köşe yazısı kaleme almadım. Önce bir kendimi eleştireyim, hatta uzun süredir yazı da yazmıyorum. Dedelerim Ali Dalıgül ve Mehmet Abdullah Yaylıoğlu’nun kadim dostu olan ve bendenizin de çok saygı duyduğu Mustafa Kalyon Bey amcanın, çok nazik ve üstü kapalı eleştirisi sonrası ara sıra da olsa yeniden kalemi elime almaya karar verdim. Yazılarıma ara vermemin detaylıca açıklaması olsa da burayı es geçiyorum.

Bu kısa izah faslından sonra gelelim asıl konumuzu masaya yatırma işine. İş diyorum çünkü bu bizim işimiz. İşimizi yaparsak bu yazıya muhatap olanlardan olmayız. Buyurunuz…

Biz Kütahyalılar ve Kütahya’da yaşayanlar olarak en temel özelliğimiz tembel oluşumuzdur. Tembelin kelime anlamına baktığımızda TDK bize aynen şu cümleleri aktarır: İş görmeyi, çalışmayı sevmeyen, çaba göstermekten, sıkıntıdan kaçan (kimse), üşengeç: Tembeller ve işsizler daha çok yorulurlar.

Kütahya’nın Germiyan Beyliği döneminden bu yana (1200’lü yılların başı) hep rahata alışması, oturduğu yerden yaşamını idame ettirme keyfi tam 800 küsur yıldır başına bela olmuştur. Osmanlı döneminde de bu keyfiyetçilik tavan yapmış, hele hele şehzadelerin eğitim görmesi için Kütahya ve havalisi seçildiğinden dolayı saraydan deyim yerindeyse para akmıştır. Hazır para, bolluk ve iş gücü arayışı olmadığından dolayı da tembellik hastalığı Kütahya’ya iyice yerleşmiştir.

Cumhuriyet döneminde de Adnan Menderes’in yatırımlarına kadar bu bolluk, hazır para ve merkezi yatırımlar devam etmiştir. 1960’ların sonundan itibaren de merkezden gelen büyük destek yavaş yavaş azalmıştır. 1990’lardan itibaren artık merkezden eskisi gibi yatırım bulamayan (DPÜ hariç) Kütahya, durumu fark edememiştir.

Artık devlet bize eskisi gibi çalışmadan bol keseden vermiyor, biz yatırım yapalım, yeni iş sahaları açalım” demeyen dedelerimiz, hazır tarlaları, bağ-bostanı, ev-damı satarak, eskisi gibi yemiş içmiş ve çalışmadan yaşamaya devam etmiştir. Etmiştir etmesine de bugün artık çalışmadan ehli keyf olarak yaşamak imkânsızdır. Faturayı siyasilere de kesmek lazımdır ve fakat asıl fatura dedelerimize ve bugün bize kesilmelidir. Biz halen çalışmadan, üretmeden, katma değer sağlamadan bir yerlere gelmek istiyorsak, çok affedersiniz ama avucumuzu yalarız.

Kredimizi tükettik. Kütahya, yıllardır manevi bir destek ile sağlanan krediyi son kuruşuna kadar kullandı. Artık üretmemiz lazım, çalışmamız lazım. Laubalice değil büyük bir ciddiyet ve dikkatle çalışmak zorundayız. Etrafımızdaki illerin büyük avantajı da bu, öyle değil mi?

Eminim yine siyasi çevrelere fatura keseceksiniz ve suçu tamamıyla onların sırtına saracaksınız. Ama kazın ayağı öyle değil, bir laf vardır; süt ne ise kaymak odur. Sütü kaynattığımızda yukarıya çıkan yağ ve tortu, sütün özüdür. Süttendir yani, dışarıdan ilave edilmez o. Milletvekilleri, Belediye Başkanları, siyasilerin ve bürokratların tamamı bizim içimizden çıkanlar değil mi?

Sonuç; kabahati kendimizde arayıp, çalışmaya başlamak zorundayız. Yoksa tren kaçar, bizden söylemesi…

Sevgiyle kalın…

Tembele iş buyur, sana akıl öğretsin…          


Web Tasarım: Arena Ajans