Connect with us

EĞİTİM

SAĞLIK İHTİSAS ÜNİVERSİTESİ YOLDA

Kütahya’nın yaklaşık 3 yıl içerisinde Türkiye’nin en nitelikli ve kapsamlı rehabilitasyon tedavilerinin yapıldığı il haline geleceğine vurgu yapan AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, Sağlık İhtisas Üniversitesi kurulması yönünde çalışmaların sürdüğünü kaydetti.
KÜTAHYA’YA FAYDA SAĞLAYACAK
Sağlık İhtisas Üniversitesinin Kütahya’ya sağlayacağı fırsatlar hakkında da konuşan Milletvekili Kavuncu, “Bunu en büyük destekleyecek olan akademik bilgi ve birikimiyle üniversitemiz. Şu anda üniversitemizin bu alana yoğunlaşması çok mümkün olamıyor. Nedeni, 56 bin öğrencili, 11 fakülteli, 5 yüksekokulu, meslek yüksekokulları ile birlikte konsantrasyonu dağıtmış, her alanda çalışma gayreti içerisinde olmuş. Şu alanda biz Türkiye’de, dünyada çok öndeyiz, buluş ve patentlerimiz var dediğimiz bir alanda henüz maalesef olunamamıştır. Yeni kavram Türkiye’de üniversitelere misyon yüklemektir. Şu anda beş tane üniversiteye misyon verilmiş ve ihtisas üniversitesi hale getirilmiştir. Bu ihtisaslardan sağlık ve rehabilitasyon alanında bir olaya talip olabiliriz” dedi.
İKİNCİ BİR DEVLET ÜNİVERSİTESİ
Kavuncu “Bunda da en büyük çıkışımız Kütahya’nın ikinci bir devlet üniversitesine sahip olmasıdır. İkinci üniversitenin ise mevcudun paraleli veya eşi benzeri klonlanmış şekli olmasının da imkanı ve ihtimali yoktur. Bunun en akılcı çözümü üniversitemizin ikiye bölünmesi, içinden sağlıkla ilgili öğelerin çıkarılmasıdır. İlimize Sağlık İhtisas Üniversitesi kurulması en mantıklı ve rasyonel çözümlerden bir tanesidir. Biz böyle bir üniversiteye rehabilitasyon alanında ihtisas üniversitesi misyonu alıp, ek bütçe, ek kadro imkanlarını elde edebiliriz. Bunun ötesi yaşlı sağlığı ve rehabilitasyon anlamında dünyada mükemmeliyetçi merkezlerinden birisi olmaya da talip olma imkanımız olur. İkinci üniversite kurulması anlamında çalışmalarımızı ve taleplerimizi ilettik, altyapı planlarımızı hazırladık, YÖK ile teknik çalışmayı yapmak adına Cumhurbaşkanlığımızın ve Başbakanlığımızın referansıyla orada çalışma yapabilmek için görüşme gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar