Connect with us

HABERLER

CHP KADIN KOLLARI BAŞKANI SERPİL GÜLSEVEN; “8 MART KUTLAMA DEĞİL ANMA GÜNÜDÜR”

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Başkanı Serpil Gülseven 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle yaptığı açıklamada “Dünya kadınlarının yüzyıllardır süren dayanışma, direnme, isyan ve mücadelesinin en önemli günüdür 8 Mart” dedi.

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Gülseven 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Gülseven günümüzde yaşanan olaylar nedeniyle 8 Mart Dünya kadınlar günün kutlama değil ancak anma günü olabileceğini söyledi. Gülseven “Aklımız, emeğimiz, bedenimiz üzerindeki baskıya, sömürüye, şiddete son vermek için sürdürdüğümüz eşitlik ve özgürlük mücadelesinin meşalesini yaktığımız gündür.

Bundan tam 161 yıl önce, 8 Mart 1857’de kadınların eşit işe eşit ücret, günde 8 saat çalışma ve doğum izni istekleri ile başlattıkları eşitlik mücadelesinde, hakları uğruna can verdikleri gündür. Günümüzde ise, kadın sorunlarına çözüm önerilerinin, toplumsal cinsiyet eşitliği söylemlerinin, kadına yönelik şiddete son verilmesi temennilerinin dile getirilip, ertesinde rafa kaldırıldığı gündür. Erkek egemenliği ile işbirliği temeli üzerine kurulmuş kapitalizmin, bu gün geldiği aşama olan neoliberal politikaların en ateşli temsilcisi olan AKP iktidarı, ataerkil sistemin kadının aklı, bedeni ve emeği üzerinde kurduğu, uyguladığı şiddeti, baskıyı ve sömürüyü feodal derebeylikleri aratacak biçimde yeniden üretmektedir. Kadınlar dünya nüfusunun yüzde 50’sini, yeryüzündeki toplam işgücünün üçte ikisini oluşturuyor. Ancak kadınlar dünya gelirinin %10’unu alabiliyor ve dünya mal varlığının %1’ine sahip bulunmaktalar. Yaşamın hiçbir alanında istihdamda, karar alma mekanizmalarında, politikada, nüfus oranında temsil edilmemekteler. Dünya ekonomi forumunun 134 ülkede yaptığı araştırma sonucu hazırlanan, kadınların ekonomik hayata katılımı, elde edebildiği olanaklar ya da kadına sunulan hizmetler, eğitim ve sağlık olanaklarına erişim, her şeyden önemlisi de, karar alma mekanizmalarında temsiliyet açısından, küresel cinsiyet eşitliği raporuna göre Türkiye endeks sıralamasında son sıralarda yer almaya devam ediyor. Sağlık alanında 61., siyasette 99., ekonomik katılım ve fırsat eşitliğinde 131., eğitim konusunda ise 109. Sırada yer alan ülkemiz, toplamda İran, Suriye ve Etiyopya’nın da gerisinde kalarak, 126. Sırada yer almaktadır. Öte yandan, gün geçmiyor ki kadınların cinayete kurban gitmesi ile; baskıya, şiddete, tehdide maruz kalması ile; haksızlığa uğraması ile; taciz edilmesi, tecavüze uğraması, çocuk yaşta gelin edilmesi ile ilgili bir haber duyup içimiz yanmasın. Hafta geçmiyor ki, hangi kafayı yaşadığı bilinmez, AKP iktidarının kendine bahşettiği dini payeyi kullanan bir sapık, ekranlarda, sosyal medyada boy gösterip çocuk yaşta evlendirilmenin caiz olduğuna, erkek çocuklarına uygulanan cinsel şiddetin Kur’an-ı Kerim’de de yeri olduğuna dair ileri geri konuşmasın. 161 yıl önce, ABD’NİN New York kentinde, dokuma işçisi kadınlar eşit çalışma koşulları için grev yapmış ve 129 kadın çalıştıkları fabrikada diri diri yakılmıştır. Günümüzde de kadınlar, şu veya bu şekilde yanmaya, yakılmaya devam etmekteler. Ama umutsuz değiliz. Çünkü her emek, her çaba, er geç sonuç verir ve her güzel şey mutlaka kadınlardan doğar. Dünya kadınları gibi, Türk kadınlarının da bu haklı mücadelesi, elbet sonuç verecektir. Önemli olan, yılmadan, yorulmadan, korkusuzca ve kararlılıkla mücadelemizi sürdürebilmek, 8 Mart’ı bir kutlama gününe dönüştürebilmektir” dedi.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar