Connect with us

DİĞER

BELEDİYE BAŞKANI KAMİL SARAÇOĞLU; “KADIN EVİN TEMELİDİR”

Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar günü münasebetiyle Kütahya Belediyesi personeli, Kütahya Valiliği, Dumlupınar Üniversitesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Kadın Personelleri, Kent Konseyi Yönetim Kurulu Kadın Üyeleri, Kadın iş geliştirme merkezi iş yeri sahipleri, Kadın mahalle muhtarları ile kahvaltıda bir araya geldi.
Programda Başarı hikayelerini anlatan, Moda Tasarımcısı Cemile Gül, Kütahya Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Aslıhan Mercan, Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli, Dumlupınar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hülya Yüksel, Prof. Dr. Sibel Canbaz Kabay, Girişimci Nihal Kehribar’ın konuşmaları sonrası protokol konuşmaları ile devam etti. Kadınların hayatımızdaki yerine ve önemine değinen Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu “Kıymetli Hanım Kardeşlerim, Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle düzenlemiş olduğumuz kahvaltıya hepiniz hoş geldiniz. Başta sizlerin şahsında ülkemizin ve tüm dünyanın emekçi, vefakâr, mazlum ve mağdur kadınlarını selamlıyor hepinizin Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum. Sevgili Kardeşlerim, bizim medeniyetimizde kadın hem toplumun hem de toplumun çekirdeği olan ailelerin temelidir. Bir anne olarak, bir eş olarak ya da bir evlat olarak kadın evini çekip çevirdiği kadar toplumu şekillendiren, toplumu dönüştüren ve ülkeye istikamet çizen bir varlıktır. Kadın anadır, cefakardır, evin temelidir. Toplum ve aile kültürünün yozlaşmaması için kadının çocuklarına annelik yapması çok önemlidir. Unutmayalım ki dünyanın %50sini kadınlar oluştururken, diğer %50sini de kadınlar doğurur. 28 Şubat döneminde başörtüsü bahanesiyle hep hanım kardeşlerim ve kızlarımızı öteleştirdiler. Kızlarımızı okutamadık. Onların kadına bakış açısı buydu. 15 Temmuzda da başta Safiye Bacımız ve Şerife Anamız olmak üzere kadınlarımız tanka, silaha karşı durmuştur. Bunları unutmuyoruz.
AK Parti iktidarlarında kadınlar hep pozitif ayırımcılıkla ayrı bir değer gördü. Siyasi arenada Cumhuriyet tarihinde en çok kadın aday, vekil AK Partide yer bulmuştur. Bizlerde bu anlayış gereği olarak Haymeana Hanımlar Lokali ile kadınlarımıza verdiğimiz kıymeti bir nebze olsun göstermek istedik. Toplum yararına çalışmalarda hanım kardeşlerimiz daha temiz ve titiz çalışmalarıyla ön plana çıkıyorlar. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış kadim şehir Kütahya’mızın birikimlerini sanatçılarını öne çıkartamıyoruz. Bu noktada 2 yıl önce Kütahya’nın UNESCO’da yerini alması konusunda çalışmalara başlamıştık. Özellikle hanım kardeşlerimizi ilgilendiren Zanaatkarlar ve Halk Sanatları dalında müracaatımızı gerçekleştirdik. Kütahya’nın UNESCO’da yerini alması noktasında 2 yıl boyunca tüm ekiplerimizle, Özel İdare, Çiniciler Odası, Ticaret Odası ve tüm sanatçılarımızla bir araya geldik. Bunun içinde Folklor, El Sanatları, Ağır Elbise İşlemeciliği, Oyacılık, Resim Sanatı yani akla gelebilecek Kütahya’da icra edilen tüm sanat dalları var. Bunlarla ilgili Haziran ayında müracaatımızı yapmıştık ve Kütahya ilk müracaatında, UNESCO’da Kütahya Zanaat ve Halk Sanatları Dalında yerini aldı. Bu çok çok önemli ve bu nokta itibariyle de Türkiye’den sadece Gaziantep vardı, ikinci il olarak da Kütahya girdi. Ardından İstanbul ve Hatay farklı dallarda girdiler. Dünyadaki UNESCO’da yerini alan 180 şehirden bir tanesiyiz. Bizim dalımızda da 37 şehirden biriyiz. Bu özellikle hanım kardeşlerimiz için çok önemli proje. Bu vesile ile katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor, tekrar Siz kıymetli hanım kardeşlerimizin Dünya Kadınlar Gününü yürekten kutluyorum” dedi.
Daha sonra Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu programa katılanlara çiçek dağıtarak 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutladı. Belediye Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen kahvaltıya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ile eşi Aysel Saraçoğlu, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, Vali Yardımcısı Kenan Eskin, ,Belediye Başkan Yardımcıları Galip Gültekin, Murat Arık, Fatih Gölgeli ile Ali İhsan Ertaş, Kütahya Belediyesi personeli, Kütahya Valilik Personeli, Dumlupınar Üniversitesi Personeli, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Personeli, Kütahya Kent Konseyi Yönetim Kurulu Üyeleri, STK’lar, Kadın İş Geliştirme Merkezi iş yeri sahipleri ve Kadın mahalle muhtarları katıldı.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar