Connect with us

DİĞER

TES-İŞ ERDEN İLE YOLA DEVAM DEDİ

TES –İŞ 11. Olağan Genel Kurulu geniş bir katılımla yapıldı. Tek listenin yer aldığı genel kurulda Eşref Erden yeniden başkanlığa getirildi.
Divan Başkanlığını TES-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Ersin Akma’nın yaptığı genel kurula AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, İGM Başkanı Musa Yılmaz, Genel Merkez Genel Sekreteri Rıfat Pakkan, Genel Merkez Genel Mali Sekreteri Sedat Çokol, Tavşanlı Ticaret Sanayi Odası Başkanı Davut Efe, davetliler ve delegeler katıldı.
Kongrede açılış konuşmasını yapan TES-İŞ Kütahya Şube Başkanı Eşref Erden: “2002 yılının 9 Kasım tarihinde bu şerefli bayrağı çalışan arkadaşlarımız bizlere teslim etti. O gün Türkiye genelinde 42 şubeydik, bugün 34 şubeyiz. Bugün Türkiye’de 15 veya 20 yıl önce konuşulan, ‘dünyanın tüm sermayesini tekeller eline alacak, Amerika’daki adam Türkiye’yi yönetecek, sermaye yönetecek’ denildiğinde hepimizi gülüyorduk. Bugün bunları yaşıyoruz. Ne yazık ki çalışma hayatı her geçen gün zorlaşıyor. Örgütlülük, yan yana gelme ise her geçen gün azalmaya devam ediyor. Hemen yanı başımızda, komşumuz Suriye topraklarında bölgede yaşanan savaş ve kargaşayla birlikte ülkemizin güney sınırında emperyalist devletler tarafından kurulmaya çalışılan terör devletine mani olmak, sınır güvenliğimizi koruma ve ülkemizin bekası için, yaşadığımız coğrafyayı vesayet savaşıyla kana bulayan terör örgütlerine ve onlara destek sağlayan sözde dost ve müttefiklerimize ve yedi düvele karşı savaş veriyoruz. Yaklaşık 50 gündür devam eden Zeytin Dalı Harekatında mücadele eden Mehmetçiğimize Kütahya’dan selam gönderiyoruz. Allah ordumuzu muzaffer eylesin. Bu anlamda, yaklaşık 20 gün önce teşkilatımıza bağlı 2 bin 200 çalışanımız ve beyaz yakalı dediğimiz sendikalı olmayan çalışanlarla ‘Bugün Mehmetçik için çalışıyoruz’ adıyla bir kampanya başlattık. Allah’a çok şükür firesiz bir şekilde kampanyamızı tamamladık. Usulüne uygun bir şekilde Mehmetçik Vakfına bağışımızı yaptık. Burada enteresan bir hadise gelişti. Zorlu grubuna ait Osmangazi Elektrik Anonim Şirketi, ‘başlatılan kampanyaya katılan çalışanlarımızın 1 günlük kazançlarını ben karşılıyorum. Bağışı cebinden yapıyorum. Çalışanlarımızın maaşlarından da kesinti yapmayacağım’ dedi. Ben buradan kendilerini kutluyorum” dedi.
TEMEL SORUN İŞSİZLİK
Erden “İşsizliğin temel sorun olarak devam ettiği, kazanımlarımızın her geçen gün yok edilmeye çalışıldığı, sendikal hak ve özgürlüklerimizin ‘aba altında sopa gösterilerek’ kısıtlanmaya çalışıldığı, bunun yanında 6356 sayılı sendikalar ve toplu iş sözleşmesi kanunu ile politize olmuş yetkisiz sendikaların önü açılmak adına her türlü desteğin verildiği, özel sektör işyerlerinde mevcudiyetimizi muhafaza etmek adına büyük mücadeleler verdiğimiz bir ortamda sorumluluğumuzun daha da arttığının farkındayız. Gelir dağılımının işçi, memur, esnaf ve köylüler aleyhine giderek bozulduğu, yüzde 11’lik büyüme oranının temsil ettiğimiz işçi sınıfına etkisinin ne odluğunu bile tartışılır hale getirdik. Emekçilerin, küresel sermayenin ve yerli baronların itaatkar köleleri halinde getirmek istediği bir süreci hep birlikte yaşıyor ve hissediyoruz. İktisadı ellerinde bulunduran ulusal ve ulusal üstü tekellerin yenidünya düzeni adı altında enerji kaynaklarına sahip olma veya kontrol etme kavgası ve kaygısı dünyayı özellikle de yaşadığımız coğrafyayı yeniden şekillendirmektedir. Her ne pahasına olursa olsun daha fazla kar, daha fazla büyümekten başka amacı olmayan ve amaca ulaşmak için her yolu mubah sayan, dünyayı yöneten uluslar üstü tekellerin toplumları, gayri insani, insafsız, ekmeği ve ulusal çıkarları hiçe sayan politikaları nedeniyle yaşadığımız coğrafya sıcak savaşların genişlediği, kendi ayakları üzerinde durabilen güçlü bir Türkiye’nin varlığından söz ettirmemek için 15 Temmuz hain darbe ve işgal girişimi olmak üzere kullandıkları terör örgütlerine her türlü desteği vermekte geri durmayan bir hale gelmiştir.” dedi.
“SON 4 YILDA SENDİKALARA 545 BİN ÇALIŞNA ÜYE OLDU”
Tes-İş Şube Başkanı Eşref Erden “Son 4 yılda sendikalara üye olan 545 bin işçinin 322 bini Hak-İş üyesi sendikalara üye olmuştur. 2013-2017 yılları arası Türk-İş’in sendikalı işçiler arasındaki temsil oranın yüzde 71’den yüzde 57,5’ düşmüştür. Hak-İş’in temsil oranı ise yüzde 16,6’dan yüzde 31,6’ya yükselmiştir. DİSK’in temsil oranı ise yüzde 10’dan yüzde 9,2’ye gerilemiştir. Hak-İş’in üyesi sayısı 4 yılda yüzde 193 oranında artırılmıştır. Enerji-İş kolunu ele alacak olursak ve teşkilatımızın durumuna bakacak olursak durum pek de farklı değildir. Çalışma Bakanlığımızın bu yöndeki istatistiklerine göre 2002 yılının 9 Kasım tarihinde bu şerefli bayrağı çalışan arkadaşlarımız bizlere teslim etti. O gün Türkiye genelinde 42 şubeydik, bugün 34 şubeyiz. Bugün Türkiye’de 15 veya 20 yıl önce konuşulan, ‘dünyanın tüm sermayesini tekeller eline alacak, Amerika’daki adam Türkiye’yi yönetecek, sermaye yönetecek’ denildiğinde hepimizi gülüyorduk. Bugün bunları yaşıyoruz. Ne yazık ki çalışma hayatı her geçen gün zorlaşıyor. Örgütlülük, yan yana gelme ise her geçen gün azalmaya devam ediyor.” dedi.
TES-İŞ Şube Başkanı Erden den sonra mikrofona gelen AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel: “Sivil hayatta avukatlık yapan birisiyim uzmanlık alanlarımdan bir tanesi de iş hukuku. İşçinin alın teri olan iş mahkemesini takip ettiğimizde dava neticelendikten sonra o parayı kazandığımızda onun bereketi sadece işçinin kendisine ait değil ona aracı olan bir avukata da sirayet ediyor. Bunu bizzat yaşayan bir insanım ben bunu hayatı boyunca yaşamış bir insan olarak da her ortamda ifade ediyorum. Ne zaman bir iş davasından para kazansam benim için o kadar değerli oluyor ki benim için büyük bir ihtiyacımızı o para ile gideriyorduk bereket ile o parayı kullanıyorduk. AK Parti’nin iktidarı döneminde sendikal alanda çok büyük atılımlar içerisine girildi. Tabi ki sendikalar çoğaldı. Ama bu sendikaların tamamı bir mücadele için ortaya çıktılar. İşçilerin haklarını daha iyi savunabilme adına harekete geçtiler ve büyük ölçüde de ilerleme kaydettiler.
“1 MAYIS’I RESMİ BAYRAM YAPTIK”
Gazel “1 Mayıs işçi bayramı eskiden çok büyük sıkıntılarla kutlanmaya çalışılan bir bayram idi. AK Partimiz döneminde resmi bayram olarak işçimizin alın terinin temsil edildiği bir bayram olarak tescil edildi. Türkiye büyüdükçe geliştikçe 2010 yılından buyana emperyal güçlerin hedefi haline geldi. Bu duruma en güzel örnek 15 Temmuz darbe girişimidir gelişen büyüyen Türkiye’nin önüne set çekmek isteyenlerin bir oyunu olarak ortaya çıktı. Gezi olayları 17-25 Aralık darbe girişimi bu bir darbe girişimi idi çünkü siyasi iktidarı siyasi olmayan yollar ile al aşağı etmek için hazırlanmış bir organizasyondu emperyal güçlerin ve fetö terör örgütünün organizasyonu idi. Mit tırları olayı da darbe girişiminin devamı gibi bir organizasyon idi. Bunların hepsine karşı milletimiz en iyi cevabı hem meydanlarda hem de sandıkta vermiştir.” dedi.
“GEÇMİŞTE SENDİKACILIKTA HATALAR YAPTIK”
Petrol İş sendikasında bir dönem görev yapmış İl Genel Meclis Başkanı Musa Yılmaz ise kongrede yaptığı kısa konuşmada: “İdeolojik bir sendikacılığın ülkemizi ne hallere getirdiğini geçmişte gördük, ücret sendikacılığının neler getirdiğini gördük ve yaşadık. Ben Türk-İş’in iki büyük mitingine katıldım başkent de aktif görevliydim o zamanlar birisi mezarda emekliliğe hayır birisi erken emekliliğe hayır yanı bu kadar ikilem arasında idik. Sendikacılarında bizlerinde geçmişte çok büyük kabahatleri oldu. Ücret sendikacılığı yaparken diğer sosyal kazanımları ihmal ettik. Görüyoruz ki buradan gerekli dersleri çıkardık. Ben daha iyiye gideceğimizi düşünüyorum.” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından yapılan kongrede kongreye tek liste olarak giren TES-İŞ Kütahya şube başkanı Eşref Erden güven tazeledi. Kongrede 161 delege sandık başına gitti. Yapılan kongrede Şube Sekreteri: Ramazan İlhan, Şube Mali Sekreteri: Mehmet Tavalı, Şube Teşkilatı Sekreteri: Kurban Koçak, Şube Eğitim Sekreteri: Murat Yavaş, Denetim Kurulu Asil: Murat Ballık, Yusuf Güleç, Selahattin Koyun, Disiplin Kurulu Asil: Ahmet Turan, Kenan Öztürk, Tuncer Tok görev ala isimler oldu.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar