Connect with us

ZEKİ ŞAN

TÜRKİYE TARİHİNDE DÜZENLENEN SINIR ÖTESİ HAREKATLAR -2-

5) Güneş Harekatı, Türk Silahlı Kuvvetleri 21 Şubat 2008’de Kuzey Irak’a yönelik başlattığı hava yolu destekli sınır ötesi kara harekâtı başlattı. Harekât 29 Şubat 2008 tarihinde, Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı birliklerinin Türkiye sınırları içine dönmesiyle son bulmuş, harekâtın sonlandığı Genelkurmay Başkanlığı tarafından da doğrulanmıştır. 8 Ekim 2007’de Şırnak’ın Gabar Dağı mevkiinde gerçekleşen PKK/KONGRA-GEL saldırısında hayatını kaybeden Şanlıurfalı Piyade Onbaşı Kasım Aksoy’un 3 yaşındaki kızı Güneş’in adının verildiği harekât o güne dek yapılan hava operasyonlarının devamı niteliğindeydi. Temmuz-Ağustos 2011 TSK sınır ötesi harekatları

2011 yılı Temmuz ve Ağustos aylarında Diyarbakır, Siirt, Şırnak ve Hakkari’de başlayan Silvan saldırısıyla devam eden, PKK’nın güvenlik güçlerine karşı saldırılarının artması ve 17 Ağustos tarihinde düzenlenen Çukurca saldırısı üzerine saldırıyla aynı gün Türk savaş uçakları başta Kandil ve Kato Dağı çevresindeki PKK kamplarına yönelik sınır ötesi operasyonlar başlatıldı.

6) Şah Fırat Operasyonu, Şah Fırat Operasyonu, 22 Şubat 2015’te Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen, Süleyman Şah Türbesi’nde bulunan 38 personelin Türkiye’ye getirilmesi ve türbe içerisinde bulunan Süleyman Şah ve iki muhafızının naaşı ile diğer eşyaların Suriye’nin Eşme köyüne taşınmasıyla sonuçlanan operasyon olarak tarihe geçti. Şah Fırat operasyonu ile Türk Silahlı Kuvvetleri Süleyman Şah Türbesi’nde bulunan 38 personeli ülkeye geri getirmek için Suriye’ye girdi. Operasyonda 572 asker ve 20. Zırhlı Tugay’a bağlı M-60 A3 tipi 50 adet tank ile birlikte sınırda devriye görevi yapan F-16 uçakları görev aldı. Türbede bulunan Süleyman Şah’ın naaşı ve diğer manevi değeri bulunan eşyalar alındıktan sonra Süleyman Şah Türbesi ve yakındaki karakol patlayıcılarla havaya uçuruldu. Türbe imha edildikten sonra bölgedeki Türk askerleri, Şanlıurfa üzerinden Türkiye’ye girdi. Operasyonda bir asker iş kazası sonucunda hayatını kaybetti.

7) Mart 2016 Kuzey Irak Operasyonları, Kuzey Irak’ta bulunan Sinat, Haftanın ve Gara bölgelerine 20 adet savaş uçağıyla, 19 Mart 2016 sabahı 06:50-07:40 saatleri arasında yine Hakurk bölgesinde PKK’ya ait tespit edilen hedeflere 10 adet savaş uçağıyla düzenlenen operasyon. Genelkurmay Başkanlığı resmi sitsi TSK.tr’den yapılan açıklamada operasyonların düzenlendiği hedeflerin arasında yine PKK’ya ait mühimmat deposu, korugan ve sığınaklar bulunmaktadır.

8) Fırat Kalkanı Harekatı 24 Ağustos 2016-29 Mart 2017, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından eğitilmiş Özgür Suriye Ordusu grupları tarafından yapılmış ve başarı ile sona eren operasyon. Operasyonun amacı Türkiye’nin kendi varlığına tehdit olarak gördüğü ve terör örgütü olarak tanımladığı grupları bölgeden uzaklaştırmak, sınır hattının ve bölgedeki halkın güvenliği sağlamak ve kontrol altına almak ve göç sorununu yok etmek için 5 bin km² alanda DEAŞ, YPG ve Suriye Silahlı Kuvvetleri güçlerinden sivillerin güvenliği dolayısıyla tamamen temizlenmesi hedeflenen Güvenli Bölge oluşturmak olduğu bildirildi. Harekâtın bir diğer amacının ise PYD’nin bölgede kantonları birleştirerek otonom bir yapı kurma hedefini bitirmek olarak açıklanmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri operasyonda IŞİD ve YPG mevzilerinin yoğun ateş ile hava ve kara unsurlarınca vurulduğunu duyurmuştur. 29 Mart 2017 günü 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde toplanan MGK toplantısı sonucu harekatın başarıyla tamamlandığı ilan edildi.

9) Zeytin Dalı-Afrin Operasyonı; 22.01.2018 tarihimde TSK’nın Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a yönelik olarak teröristlerin temizlenmesi için Zeytin Dalı operasyonunu başlattığı, operasyonun teröristlere yönelik olduğu, 10.03.2018 tarihine kadar 3213 teröristin etkisiz hale getirildiği, 46 askerimizin Şehit olduğu, 202 yaralı gazi askerimizden 117’sinin tedavileri tamamlanarak görevlerine döndükleri, diğer yaralılarımızın tedavilerinin devam ettiği, 10.03.2018 günün itibarı ile Afrin’e askerlerimizin girmesinin an meselesi olduğu 2 Km. mesafe kaldığı, en kısa zamanda Zaferle Operasyonun tamamlanacağı, Türk Silahlı Kuvvetleri askerlerimizin Allah Yar ve Yardımcıları olsun.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar