Connect with us

MEHMET YAYLIOĞLU

PARATONER (YILDIRIM ÖNLEYİCİ) HARAM VE GÜNAH MI?

Dünkü yazımda iki ayrı bilim insanını karşılaştırmış ve birinin ne kadar yobazca düşündüğünü uzun uzadıya size anlatmıştım. Bilim ve yobaz dinciliğe dair bazı örnekler vermek istiyorum. Hıristiyanların 1700’lerde yaşadığı bağnaz dincilikten çeşitli örnekler vermek istiyorum. Bu din tüccarları her dinde var be kardeşim. Binlerce yıldır bu din tüccarları neden hep var oluyor anlamış değilim.

1732 yılında Benjamin Franklin insanları yıldırımlardan koruyacak paratoneri bulduğunda, kilisenin yıldırımlarını üzerine çekeceğinden haberi yoktu. “Tanrının cezasından kaçınma girişimi” olarak nitelendirilen çiçek aşısı gibi paratoner de, şiddetli tepkilerle karşı karşıya kaldı. Paratoner yıldırımlardan korunmak içindi. Ne var ki bu dönemde yıldırımların en çok kiliselerin çan kulelerine düşmesi de ilginç bir durumdur. Isaac Asimov‘un yaptığı araştırmalara göre, 18. yüzyılda sadece Almanya’da ve 33 yıllık bir dönemde 300‘ün üzerinde kiliseye yıldırım düşmüş ve bu afetlerde 120‘den fazla kişi hayatını kaybetmiştir. Kilise buna rağmen Benjamin Franklin’in paratoner fikrini “tanrının cezalandırma sistemine muhalefet ettiği” gerekçesiyle istememiştir. Hatta şiddetle karşı çıkmıştır. Kiliseye inanan saf Hıristiyanlar da mecburen (elinde güç bulunması nedeniyle) kilisenin bu söylemini desteklemiş ve “Tanrı Benjamin Franklin’e büyük bir ceza verecek” demişlerdi.

1835‘te Hıristiyanların 1 Kasım Azizler Yortusu Günü’nde kiliselerin tıklım tıklım dolu olduğu bir saatte en çok paratoner dikilen kentlerden birisi olan Lizbon’da oldukça şiddetli bir deprem olmuş ve 30 binden fazla insan ölmüştür. Aynı dönemlerde bir diğer paratoner dikilen şehir olan Boston civarında da irili ufaklı bir kaç deprem yaşanmıştır. Bağnaz din adamları bu depremleri paratoner ile ilişkilendirerek, kiliselerde “İşte bu tanrının gazabı” diyerek saf Hıristiyanlara telkinlerde bulunmuşlardır.

O dönemleri yine araştırmayı yapan Asimov çok güzel bir tespitle bize şöyle ile açıklıyor:

Paratoner olmayan kiliselere sürekli yıldırım düşüyor ama paratoner ile korunan geneleve nedense hiç yıldırım düşmüyorAsimov

Son olarak yine bağnaz bir şekilde paratonere karşı çıkan Bresia kentinin din adamları, 1776 yılında şehirdeki tüm barutu, en büyük mahzen olan kilise şarap mahzeninde saklanması ve kiliseye yıldırım düşmesi sonucu şehrin büyük bir bölümünün yıkılmasına ve nüfusun neredeyse 1/3’ünün ölmesine sebep olmuştur. Böylesine da aptalca işlere imza atan papazlar, hem kendilerini hem de kendilerine inanan saf Hıristiyanları perişan etmişlerdir.

Bağnaz din ile akılcı bilimin çelişmesinin en güzel örneklerinden birisidir paratoner. Dünya var oldukça faaliyetlerine devam edecek olan yobaz ve bağnazlar, ne yazık ki masum insanları uçuruma sürüklemeye devam edecek gibi görünüyor.

Din çatışı altında yapılan her türlü sahtekârlıklara bu defa da Hıristiyan Âlemi’nden örnek vermiş olduk. Musevilerin ve Budistlerin de buna benzer çok saçmalıkları var. İlerleyen günlerde onları da kaleme almaya çalışacağız.

Sevgiyle kalın…

Sizi saçmalıklara inandırabilenler, size katliam yaptırabilirler. VOLTAİRE

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar