Connect with us

MEHMET YAYLIOĞLU

“YENİMAHALLE’DEKİ KİLİSE ONARILMALIDIR” DİYOR VATANDAŞ

Bize bir başkasından emanet olarak kalan tüm yapılar, aslına uygun olarak onarılıp gelecek nesillere öyle devredilmelidir. Çünkü bunlar bizim malımız değil, kültürel mirasımızdır. Tıpkı, Yenimahalle’de bulunan Başmelek Tarihi Rum Kilisesi gibi.

Gazeteciliğe başladığım ilk yıllardan beri belki de yüz defadan fazla haber yaptığım bu tarihi mabet, önceleri kısadan köşe dönmek isteyen define avcıları tarafından talan edildi. Defalarca haber yapmamıza rağmen hiçbir kurum bu konuda önlem almadı ve ne yazık ki bu mekân içler acısı bir duruma geldi.

2017 yılının son günlerinde (9 Aralık) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan ziyareti sırasında dile getirdiği “İnanç özgürlüğünden korkmuyoruz” sözlerinin ardından, Türkiye’de birçok kilisenin restore edildiğini söylemesi üzerine, gözler Kütahya’daki tarihi Başmelek Rum Kilisesi’ne çevrilmişti. Biz de o gün bu haberi manşete almıştık. Aradan gecen 3 aylık zamana rağmen bu kilise ile ilgili hiç ses çıkmıyorken, birden bire konu sosyal medyada yeniden vücut buldu.

Geçtiğimiz günlerde yeniden yapılanıp, Zekeriya Dağcı başkanlığında faaliyetlerine hızla başlayan Kütahya Kent Konseyi, kendi adını taşıyan sosyal medya hesabında bu konuyu enine boyuna tartışmaya başladı. Vatandaşlar, görüş olarak 3 ana gövdeye ayrılarak farklı önerilerle bu kilisenin kesinlikle onarılması yönünde hemfikir oldular.

Bir grup vatandaş, “Bu kilise aslına uygun olarak onarılmalı ve hatta ibadete açılmalı, gizli gizli ayin yapan Hıristiyanlar ibadetlerini burada yapmalı” diye bir görüş ortaya attı. Gizli ayin konusuna girmeyeceğim çünkü bu durum hakkında pek fazla bilgim yok. Ancak sağdan soldan kulak dolması laflar.

Bazı vatandaşlar da yine bu mekânın onarılmasını istiyor ancak sadece onarılıp müze gibi gezilebileceği, tarihi mekânın daha rahat anlaşılabileceği görüşünde. Yani onlar ibadete açılmasına sıcak bakmıyor. Milyonlarca para harcanıp tadilat yapılmasının ardından ibadete açılmasının çok fazla iyilik olacağını söyleyenler bile var.

Bir grup vatandaş ise onarım işleminin yapılmasının ardından bu mabedin kiliseden camiye çevrilmesinin çok daha doğru olacağı görüşünde birleşiyor. Onlar kilise konusunda kesinlikle taviz verilmemesinde çok kararlı. Bir vatandaş ise bu mekânın kilise olarak değil de okul olarak hizmet vermesinin daha doğru olacağını düşünüyor.

Yukarıda size anlatmaya çalıştığım bu 3 ayrı görüşün ortak noktada buluştuğu fikir ise şu; kilise şu halinden bir an önce kurtarılıp yeniden hayata kazandırılmalı. Yani, onarılmalı fikri tüm vatandaşlar tarafından benimsenmiş bir durumda.

Hadi bakalım buyurun, ne yapacaksanız yapın ama şu mekânı bir an evvel yıkılmaktan kurtarın. Belediye Başkanı Saraçoğlu’na bu konuda büyük görev düşüyor. Hatta kendisine bizim de destek olmamız gerekiyor. Kütahya ona destek olursa bu mekân kurtulur. Kısır ve bağnaz çekişmeler olursa bu kültürel mirasımız da yok olur gider.

Sevgiyle kalın…

Miras senin malın değil, torunlarının ve dedelerinin emanetidir…

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar