Connect with us

ALAADDİN UYGUN

HES (HİDRO ELEKTRİK SANTRAL) İYİ AMA

HES, Hidro Elektrik Santral demek, hayat demektir ama bir yere kadar bazıları HES’leri ister, bazıları ise HES’lere karşıdır. Aslında HES’lerin ana kaynağı su demektir, yani dereler, ırmaklar demektir. Hatta bazıları HES’lere karşı olan muhaliflere aşırı muhalefetçilikle suçlarlar.

Şimdi olayı benim yazdıklarım açısından bakarsanız HES’lerin yapımında amacına uygun davranılmadığını göreceksiniz. Ben de bu işe elektrik enerjisine bu kadar ihtiyaç varken neden karşı çıkılıyor deyip bazen de HES’lerin yapıldığı derelerin ırmakların kuruması ile doğal yaşam ölür diye ikilemde kalırdım. Ama bu fikrim geçen hafta TV’de program yaptığım TEMA Kütahya il temsilcisi Mustafa Satılmış beyin HES’lerle ilgili yaptığı açıklamalar ile bakış açım ve ufkum değişti.

İşin aslı ne? Evet, HES gerçeğini bu pencereden bakınca ikilemler ortadan kalkıyor. İşin aslı HES’lere karşı olmak enerjiye karşı olmaktır enerji günümüzde olmazsa olmazdır. Tabi ki su ve derelerde hayatın bir başka gerçeği.

Hükümet bu güne kadar 3300 dereye HES yapılması izni vermiş. Verilen bu iznin amacına uygun yapılması sağlandığı takdirde hem HES’ler çoğalır hem de dereler kurumayıp doğal yaşamı da korumuş oluruz. Nasıl mı? Çok basit, HES yapımı ile ilgili kararlar doğal yaşamı koruma çerçevesinde alınmakta yani HES de yapılacak dereler de kurumayacak. Yasa diyor ki “HES yapılacak dereye en az yüzde 12 su bırakılacak kalan kısım ise HES için kullanılacak…” Hâl böyle olursa derelere bırakılan yüzde 12’lik su ile dere kurumamış olacak doğal yaşam da en az etkilenecek. İşte sorun burada. HES’i yapacak yüklenici firma suyun ana kaynağının tamamını HES’e akıtmakta. Hâlbuki suyun bir bölümünü dereye yaşam hakkı için bıraksa tamamını almasa doğal yaşam ölmeyecek çiftçi suyunu kaybetmeyecek, balıklar hayvanlar faydalanacak bitki türleri ölmeyecek. Müteahhit kolayı ve masrafı az olan suyun tamamını kullanma yöntemini kullanarak hem çevrecileri kızdırıyor hem de doğayı katlediyor.

İşte gerçek, bu yüklenici suyun çıktığı ana kaynağa bağlı olarak kendiliğinden oluşan 5-10 tane derelerden topladığı suyun tamamını HES yapımı için kullanıyor. Oysaki masraflı ama mantıklı olan yöntemle suyun bir kısmını derelerin yaşaması için iki ayrı boru hattı kurarak yapsa insanlığa fayda sağlayacak ama ucuz yöntemle daha az masrafla HES yaptığı için tepkiler. Bu nedenle TEMA Kütahya başkanı Sayın Satılmış’ın HES’lere karşı değiliz ama doğayı da yok etmemek lazım sözünü umarım siz değerli okurlara iyi anlatabildim.

GÜNÜN SÖZÜ: Azı harcamak zor, çoğu harcamak kolaydır.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar