Connect with us

MEHMET YAYLIOĞLU

KÜTAHYA’NIN KENDİNDEN HABERİ YOK

Dün mail yollayan okurlarımdan birinin konu başlığını ben de bugünkü yazımda kullandım. Bu yazıya bu başlık yakışır diye düşündüm. Yıllardır yazıp durduğumuz bir konu olmasına rağmen, sesimizi duyuramadığımız yetkililere bir kez daha seslenerek şansımızı denemek istedim. Yahu bir kulak verin, “Bu adam ne diyor acaba” bari deyin. Tepkisiz kaldığınızda sorun bitti sanıyorsunuz ama sorun büyüyor. Uyandırayım. Bakınız Kütahya ekonomisi…

Bir hazine elimizde ve bizim bundan haberimiz yok. Bu ne ayıp bir durumdur, bu ne büyük bir utançtır böyle? Ve de bu ne aymazlıktır? Memleketimiz Kütahya bir batı devletinin elinde olsa neler olurdu, hiç hayal ettiniz mi? Elimizdeki maddi ve manevi hazinenin çok az bir bölümü ile batılılar neler yaparlardı acaba? Çünkü “Kütahya’da yok yok” desek fazla abartmış olmayız ve fakat bu durumdan çoğumuzun haberi yok. Gerçekten bu çok üzücü bir durum. Ne büyük aymazlık ama öyle değil mi?

Böyle bir hazineye sahip olduğumuz halde, gidip IMF’ye, Dünya Bankası’na, AB’ye el açmak ne büyük saçmalık. Hiç olacak iş midir Allah aşkınıza, soruyorum size? Olacak şey değil gerçekten.

Doğal güzellik, doğal kaynaklar, şimdilik tespit edilebildiği kadarıyla 34 çeşit maden, termal su kaynakları, içme suyu kaynakları daha aklınıza ne gelirse var, var oğlu var. 7 bin yıllık kadim bir medeniyettir Kütahya. Aklınıza ne kadar hastalık geliyorsa, o kadarına iyi gelen, akıl almaz şifalı sular. Muhteşem bir iklim ki 4 mevsimin tamamını doya doya yaşayabileceğiniz bir memlekettir Kütahya. Dünyanın en ender, en pahalı sanatlarından Çinicilik, tüm tarihi ile bizde var.

Sayabildiklerimin hepsini Allah bir arada vermiş Kütahya’ya. Farkında değiliz. Elimizdeki bitmez tükenmez hazinenin farkında değiliz. Her Allah’ın günü kriz yaşayıp, dilenciliğe çıkıyoruz. Hıncal Uluç’un 15-16 yıl evvel yazdığı bir yazıda söylediği bir söz vardı aklımda kalan, “Allah vermiş, her şeyi vermiş. Vermiş ama biraz da kafa verseydi ne olurdu?..”

Kültür, tarih, sanat ve turizm alanında olduğu kadar yeraltı kaynaklarıyla da önemli bir potansiyele sahip Kütahya, bünyesindeki 34 çeşit madenle dikkat çekiyor. Yeraltı kaynaklarının zenginliğiyle bu alanda önemli bir yerde olan Kütahya’da, Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü verilerine göre 232 yerde 34 çeşit maden bulunuyor.

Yahu bari bundan adam akıllı yararlansak ne var? Bu madenleri hem il ekonomisine hem de ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlayabilecek yeni yatırımlar yapsak olmaz mı?

Doğanın bize ikramı olan güzelliklerden yararlandığımız gibi bir de ekonomik olarak faydalansak ne olurdu? Doğa deyince sadece hafta sonu mangal keyfi yapmak aklınıza gelmesin.

Başta siyasiler olmak üzere hepimiz sınıfta kaldık. Geçer notumuz yok. Gün geçtikçe nüfusumuz azalıyor. Resmi verilere göre 2023 yılında nüfusumuz 565 bine kadar düşecek. Daha 5 yıl var ve biz 2023’ü sadece bekleyerek geçiriyoruz.

Aklımızı başımıza alalım artık, yeter yahu…

Sevgiyle kalın…

Kütahya bir çeyiz sandığıdır, kapağını açıp hazineyi çıkaralım.  

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar