Connect with us

MEHMET YAYLIOĞLU

KALENİN BEDENLERİ, KOYVERİN GİDENLERİ

Bizim Mehmet Yeşil en az 20 yıldır söyler bu türküyü. Anlamışsınızdır, Hisar Kalesi bugünkü konumuz. Çocukluğumda Hisar Kalesi’ne şöyle geriden bakınca, asaletli duruşu büyük bir ihtişamla gözlerimi doldururdu. Hisar benim için çok özel bir yer teşkil etti hep. Kütahya’ya tepeden bakmak isteyen herkes Hisar Kalesi’ne gider, kalelerin burçlarından şehri temaşa ederdi. 90’lı yıllarda Mehmet Yeşil’in müstecirliğini yaptığı Hisar Kalesi’ne çok gider gelirdik. Döner Gazino’da yediklerimiz, içtiklerimiz de ayrıca anlatılmaya değer bir husustu.

Geçenlerde Yeni Kütahya yazarı Harun Demirtaş da bu konuyu ele aldı. Başlığı da yazı gibi çok güzel olmuş, “Bu şehirde kale var mı? Gece yok oluyor da” diyordu Harun Demirtaş. Haklı, hem de sonuna kadar haklı. 5’nci yüzyılda Bizanslılar tarafından yaptırıldığı bilinen bu kale, daha sonraki yıllarda Türklerin Kütahya’ya gelişi ile birlikte bize hizmet etmiştir. Nice savaşlar, nice entrikalar gören bu kale tarihten günümüze büyük bir miras olarak kalmış. Bugün kale burçlarının çoğu yıkık, dökük harap vaziyette. Hisar Kalesi’nin en kapsamlı tamiri eski Kültür bakanlarından DSP’li İstemihan Talay zamanında yapılmıştı. Eski Kütahya milletvekili Emin Karaa’nın da hakkını yemek olmaz. Sayın Karaa’nın da bu kapsamlı onarımda büyük katkısı vardır.

Kütahya’ya özel bir ziyarete gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’yi de Hisar Kalesi’ne çıkaran siyasiler umarım, bu durumu kendisine izah etmişler ve bu kalenin bir an evvel onarılıp hayata kazandırılmasını talep etmişlerdir. Bakan da zaten durumu görmüştür ama hani derler ya “Ağlamayan çocuğa meme yok.”diye. İstemesini bilirsek alırız.

Kütahya kalesinin onarımı yapıldığında, geceleri şöyle bir ışıklandırıldığında ortaya çıkacak güzelliğin faturası bize değil, yine siyasilere kesilecektir. Güzel iş yapılırsa güzel bir fatura, kötü bir iş yapılırsa kötü bir fatura ortaya çıkacaktır. Çoğu işimizde olduğu gibi bu işte de sınıfta kalmayız diye umut ediyorum.

Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir ve Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu başta olmak üzere hepimize önemli görevler düşüyor. Haydi, buyurun Hisar Kalesi burada, ya şanına layık bir şekilde yaparız ya da yok olmasına seyirci kalırız.

Sevgiyle kalın…

Tarihten bize kalanların tamamı torunlarımızın bize emanetidir.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar