Connect with us

ZEKİ ŞAN

ABD’NİN KİRLİ PLANI (TÜRKİYE’Yİ DURDUR, SURİYE’Yİ BÖL)

ABD, Suriye’yi bölmek için gizli kulis yapıyor. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı David Satterfield 11 Ocak’ta bazı Batılı ve Ortadoğulu ülke temsilcileriyle (İngiliz, Fransız, Ürdünlü ve Suudi temsilcisi) Washington’da yaptığı toplantıda Suriye’nin bölünmesini konuştu. ABD’nin bölünmüş bir Suriye stratejisini özetledi ve kendi aralarında kararlar aldıklar, Rusya Ulusal Güvenlik Konseyi ise, ABD’nin Suriye’de Fırat’ın doğusunda 20 askeri üsse sahip olduğunu açıklamıştı.

ABD cephesinin Suriye özelinde başta Türkiye, Rusya ve İran olmak üzere bölgeye ilişkin plan ve hedefleri yer alıyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın DEAŞ’a karşı kazanılan zafere rağmen Suriye’de Amerikan askeri varlığını sürdürmeye karar verdiğini doğruladı. Bunun Amerika’ya maliyetinin ise yılda 4 milyar dolar olarak belirlendiğini söyledi.

ABD savaş uçaklarının, Suriye’nin Deyrizor bölgesinde Esed rejimi askerlerini ve Rus paralı asker ordusu Wagner’i vurması, fiili olarak Fırat’ın doğusu için sınır çizme girişimiydi. ABD Fırat’ın batısı ve doğusu arasında bir ateş hattı oluşturmaya çalışıyor. Amerikalılar Suriye Grubu’ndaki müttefiklerine, bir sonraki hedefin ülkenin doğusunu geri kalanından ayırmak olduğunu söyledi.

Suriye’de hayata geçirilmesi gereken beş aşamadan bahsediliyor. Bu aşamalar sırasıyla;

Suriye’yi bölmek,

Türkiye’yi denetim altına almak,

BM Suriye Özel Temsilcisi Stephan de Mistura’yı ABD amaçları doğrultusunda yönlendirmek,

Soçi sürecini sabote etmek ve Suriye muhalefetini etki altına almak. Soçi’yi kullanmak ve sabote etmek, Soçi’nin önemini yok etmek için de “Cenevre sürecinin yeniden canlandırılması” öngörülüyor.

“Küçük Grup”un hedefinde Türkiye, Rusya ve İran’ın Astana’nın ardından başlattığı Soçi süreci de var.

Toplantıda PKK/PYD’nin Cenevre’ye dahil olması gerektiği söyleniyor, Türkiye’nin bunu engellediği belirtiliyor, ABD’li diplomat Türk-Amerikan ilişkilerinin zaten kötü olduğunu ve daha da iyiye gitmeyeceğinin kesin olduğunu şeklinde görüşlerini söylüyor.

ABD cephesinin Suriye özelinde başta Türkiye, Rusya ve İran olmak üzere bölgeye ilişkin plan ve hedeflerin yer aldığı, Ankara’nın ise buna hazırlıklı olduğu,

Ürdünlü temsilcisinin beyanında ise, “bütün zamanların en gizli kamu toplantısı” olarak adlandırdığı ilk toplantıda Almanya, Mısır ve Türkiye’nin de bu gruba davet edilmesi tartışıldığını belirttiği,

Türkiye ile çetin geçecek müzakerelerden dolayı önce bir blok oluşturmak için davette acele etmeme kararı alındığı, Mısır ve Almanya’nın davet edilmesinin kararlaştırılıyor. Konu ile ilgili önümüzdeki süreçte ABD’nin Suriye ile yanına çektiği ülkelerle ne gibi bir süreç izleyecekleri merak edilmektedir. Çekindikleri ülke ise Türkiye olduğu değerlendirilmektedir.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar