Connect with us

HABERLER

CAFER PAŞA’NIN ESERLERİ KURTARILMAYI BEKLİYOR

1578-1582 yılları arasında Anadolu Valiliği yapan Cafer Paşa Kütahya’da en çok eser bırakan vali olarak biliniyor. Bugün Cafer Paşa’nın Balıklı Mahallesinde yer alan ve bölgenin yegane Darülkurrası yıkıma mahkum edilmiş durumda.

KÜTAHYA TARİHİNE IŞIK TUTUYORLAR

Sosyal Medya üzerinde Kütahya Tarih ve Kültür Paylaşımları adı ile hizmet veren grup Kütahya’nın tarihi ve kültürü hakkında önemli bilgi ve fotoğraflar paylaşıyor. Grup üyelerinin tarih bilgi ve vesikalarla paylaşımda bulundukları bilgiler Kütahya’nın özellikle bilinmeyen ve gizli kalmış tarihine ve tarihi eserlere ışık tutuyor. Grup son olarak Kütahya’ya en çok eser bırakan Valilerden birisi olarak bilinen Cafer Paşa’nın Kütahya’daki eserleri hakkına bilgi veren paylaşımda bulundu. Bunun yanında Cafer Paşa’nın Balıklı Mahallesinde bulunan ve bölgede yegane eserlerinden olan Darülkurrasının (Kur’an okuma eğitimi verilen bina) yıkılmak üzere olduğu bilgisini paylaştı.

EN ÇOK ESER BIRAKAN VALİLER ARASINDA

1578 ila 1582 seneleri arasında Anadolu valiliği yaptıktan sonra Rumeli valiliğine tayin edilen Cafer Paşa (d. ? – ö.1587); Kanuni Sultan Süleyman’ın (1494-1566) son silahtarı olup Sultan’ın son seferi Zigetvar’a katılmıştır. Başkapıcı, yeniçeri ağası, Anadolu ve Rumeli valilikleri ardından kubbe veziri olmuştur. Sokullu Mehmet Paşa’nın kızı ile evlendirilmiştir. Kütahya’da bulunan eserlerinden ayrıca İstanbul Eyüp’te türbesi, medrese ve mektebi bulunmaktadır. Cafer Paşa, Kütahya’da en çok eser bırakan valiler arasında yer alıyor. Kendisine ait bugün ayakta olmayan fakat Evliya Çelebi’den bildiğimiz Zeryen Mahallesinde kitabeli, ayrıca Yeşil Camii yanındaki yine bugün kitabesi yitirilmiş birer çeşmesi, Balıklı’da bugün yıkıldı yıkılacak halde çalışma bekleyen bölgenin yegane Darülkurrası ve Büyüksaka’da 1579 tarihli bir camisi ve buralara ait vakfiyesi mevcut.

VAKIF ESERİ KURTARILMAYI BEKLİYOR

Hayır sahiplerinden olan Cafer Paşa’nın Balıklı Mahallesindeki Darülkurrası bugün özel mülk içinde kalarak kederli bir halde yıkılıp gideceği günü beklemektedir. Bu yapının bölgede başka bir örneği bulunmamakta. Muhtelif girişimler olsa da şu ana kadar bu yapının kurtarılması yolunda olumlu tek gelişme, eserin kurumlarca iddia edildiğinin aksine bir vakıf eseri oluşu tespit edilen belgelerle kanıtlanmış durumda. Darülkurras Kütahya Tarih ve Kültür Paylaşımları grubunun Başbakanlık Osmanlı Arşivinde Darülkurranın da vakıf eseri olduğunu kanıtlayan belgeyi Vakıflar Genel Müdürlüğünü bildirilmesi sonucu yapının vakıf eseri olduğu ispat ve teyit ettirildi.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar