Connect with us

EKONOMİ

BU İDDİALAR DOĞRU MU?

OSB’lerde faaliyet gösteren bazı firmalarda çalışanların yasal haklarını alamadıkları ve 14 günde bir hafta sonu tatilini kullandıkları yönündeki şikayetler artmaya başladı. Konu Kütahya Kent Konseyi’nde de gündeme geldi.

Kütahya Kent Konseyi’ne gelen şikayetlerde OSB’lerinde bazı firmaların işçilere fazla mesai ücretini vermediği ve haftalık izinlerini 14 günde bir kullandırdıkları iddia edildi. Bazı işletmelerin işçilerin yasal haklarını tam olarak vermedikleri, 12 saat çalıştırıp 8 saat üzerinden maaş ödedikleri ve 14 günde bir hafta sonu tatilini kullandırdıkları iddiaları Kütahya gündemine geldi. Bu konuda bir çok işçinin şikayetlerini farklı platformlarda dile getirdikleri görülürken, özellikle çoğunlu asgari ücret standardında çalışan işçilerin büyük mağduriyet yaşadıkları dile getirildi. Kendilerine bu konuda birçok şikayet geldiğini ifade eden Kütahya Kent Konseyi Başkanı Zekeriya Dağcı konunun takipçisi olduklarını ve belirli makamlara ilettiklerini ifade etti.

Emekli ve asgari ücret badından çalışanların kenti olan Kütahya’da işçilerin yasal haklarını alamamaları, bu konuyu açık bir şekilde iş bulamamaya neden olacağı düşüncesi ile dile getirememeleri ve yetkili makamlara şikayet etmemeleri konunun geldiği durumu gözler önüne seriyor. Düşük ücrete yada yasal haklarını tam olarak alamayan işçilerin iş kaybetme korkusu ile bu şartlara zarı oldukları iddia edildi. Yetkililerin bu konuda ki denetimlerini sıklaştırmasını talep edilirken, Kütahya Kent Konseyi yetkilileri kendilerine hemen hemen her gün bu ve buna benzer konularda şikayetlerin geldiği ifade etti.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar