Connect with us

EKONOMİ

KÜTBO ÜYESİ KOBİ’LERE ‘YENİ NEFES’ KREDİSİ

Kütahya Ticaret Borsası (KÜTBO) Yönetim Kurulu Başkanı Necati Gültekin, Oda üyesi KOBİ’lere 6 ay geri ödemesiz 18 ay vadeli kredi imkanı sağlanacağını bildirdi.

KÜTBO Yönetim Kurulu Başkanı Necati Gültekin, Oda üyesi KOBİ’lerin belirlenen bankalara müracaat etmeleri halinde azami 150 Bin TL kredi imkanı sağlandığını açıkladı. KÜTBO Başkanı Necati Gültekin; “Borsamıza üye KOBİ’lerimiz Borsamızdan alacakları üyelik belgesi ile belirlenen banka şubelerine başvurabilecekler. Nefes Kredisi faizimiz aylık yüzde 0.99 olacak. Bir üyemiz azami 150 bin lira kredi kullanabilecek. Ve kredi 12 eşit taksitli olacak. Kredi vadesi, ilk 6 ay geri ödemesiz, takip eden 12 ay eşit taksitli olmak üzere toplam 18 ay olacak. Kredinin %85’i Hazine destekli KGF kefaleti kapsamında olacak. Yani KOBİ’lerimizin çok ciddi bir teminat sıkıntısı olmayacak” dedi.

Başkan Gültekin; “Normalde bugün paranızı bankaya mevduata koysanız bankadan %15 mevduat faizi alıyorsunuz. Ama Nefes Kredisi kullanınca aylık 0.99, yıllık yüzde 11.88 faiz ödeyeceksiniz. Yani KOBİ’lerimiz mevduat faizinden 3 puan aşağıda kredi kullanabilecek. TOBB Nefes Kredisi kapsamında ülke genelinde toplamda KOBİ’lere 5 milyar kredi kullandırıp, faiz yükünden 400 milyon liraya yakın tasarruf etmelerisağlanırken KOBİ ve Türkiye kazanacak. TOBB Nefes Kredisi Başvurusu” için ibareli faaliyet belgesi ile bankaya müracaat edeceklerdir. Nefes Kredisi KGF’nin vereceği kefalet ile kullandırılacağı için bankaların risk primleri de sıfırlanmış oluyor. KGF de Portföy Garanti Sistemi ile kendisine yapılan başvuruları aynı gün içerisinde sonlandıracak. Böylelikle işletmeler günler içerisinde kredilerini kullanmış olacak.Bankalar, KOBİ’nin TOBB Nefes Kredisi başvurusunu alacak, KGF ile birlikte krediye uygunluğu değerlendirecek. Değerlendirme süreci olumlu sonuçlanırsa; bankalar, KOBİ’ye TOBB Nefes Kredisi kullandıracak.Bankaların TOBB Nefes Kredisi için alacağı masraf kefalet oranının %0,03’ü (onbinde üç) ile sınırlı olacak. Dolayısıyla bankalar 51 TL’nin üzerinde masraf almayacak. Üyeler düşük faiz ve uzatılmış yeni vadenin yanı sıra düşük masraftan da yararlanacak.KOBİ’lerimizin faaliyetlerinde onlara destek niteliğindeki bu yeni kaynağın üyelerimize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” açıklamasında bulundu.

 

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar