Connect with us

EĞİTİM

TÜBİTAK PROJELERİ KABUL ETTİ

Published

on

Kütahya Bilim ve Sanat Merkezinin TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları ile TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği proje başvuruları kabul edildi.

TÜBİTAK tarafından her yıl bilim ve teknoloji konularında farkındalık yaratılması, bilime olan ilginin artırılması, bilimsel bilginin toplumun geneline ulaştırılması ve bilim-teknoloji arasındaki etkileşimin sağlanması amacıyla hazırlanan projelere destek sağlanıyor. Bu çerçevede 2017 yılında Kütahya Bilim ve Sanat Merkezinin hazırladığı ve Kütahya’da ilk defa gerçekleştirilen ‘Kütahya Bilimle Şenleniyor’ projesi kapsamında 5200 kişi atölye çalışmaları ve söyleşilere katılma fırsatı bulmuştu. Kütahya Bilim ve Sanat Merkezinin 2018 proje döneminde de hazırlamış olduğu iki proje çalışmasının TÜBİTAK tarafından desteklenmesine karar verildi. Merkez Müdürü M. Fazıl Akkoç’un yürütücüsü olduğu ‘4007 – Kütahya Bilimle Şenleniyor (2)’ projesi ile Merkez Biyoloji öğretmeni Musa Durmaz’ın yürütücü, Merkez Müdür Yardımcısı Oktay Yıldırım’ın ise uzman personel olduğu ‘4004 – Kütahya Doğa ve Bilim Okulu’ projesi TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

Hazırlanan projelerle öğrencilere Doğa, Bilim, Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik ile ilgili konuları disiplinler arası etkileşim sağlanarak, teorik bilgiden ziyade uygulamalı şekilde günlük yaşamla ilişkilendirilerek öğretilmesi amaçlanıyor. Ayrıca öğrencilerin etkinliklere aktif katılımı sağlanarak, herhangi bir kaygı duymadan, dokunarak, görerek, eğlenerek ve öğrenmenin keyfini yaşayarak doğa ve bilimle ilgili farkındalık, ilgi ve sevgi düzeylerini artırmak yoluyla analiz ve sentez yapabilmelerinin, doğa ve bilim okuryazarı olmalarının sağlanması hedefleniyor. Bu amaçlarla öğrencilerin aktif olarak katılacakları Fizik, Kimya, Biyoloji, Kodlama, Matematik, Mühendislik, Astronomi, Tarih, Eğitim, Doğa, Rehberlik, Ölçme ve Değerlendirme, Zeka Oyunları ve Sanat modüllerinde etkinlikler planlandı.

‘4004 Kütahya BİLSEM Modüler Bilim Kampı’ proje etkinlikleri haziran ayı içerisinde, ‘4007 – Kütahya Bilimle Şenleniyor (2)’ proje etkinlikleri ise ekim ayında gerçekleştirilecek. Projelerle ilgili duyurular Kütahya Bilim ve Sanat Merkezinin web sitesinden takip edilebiliyor.

 

Continue Reading

DİĞER

OKUL BAHÇESİNDEKİ KAMELYA YIKILDI YIKILACAK – ÇOCUKLARI BEKLEYEN TEHLİKE

Published

on

Kütahya’da bulunan Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, adına yakışmayan görüntülere ev sahipliği yapıyor. Okul bahçesinde bulunan ve her an yıkılma tehlikesi ile yüz yüze kalan bahçe kamelyası, derme çatma yollarla ayakta tutulmaya çalışılıyor.

yenikutahya.com – ÖZEL HABER

Kütahya Zafertepe Mahallesi’nde bulunan Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bahçesindeki görüntüler, çevre sakinleri ve bazı velilerin tepkisine neden oldu. Sosyal Medya aracılığı ile konuyu gündeme getiren bir vatandaş “Okulun kamelyası içler acısı, iplerle bağlı bir şekilde ayakta duruyor. İlla ki çocukların üzerine düşünce mi önlem alınacak.” diye sordu.

Oysa yaptığı başarılı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, böyle bir görüntüye nasıl ev sahipliği yapıyor merak konusu oldu.

Okul sezonunun kapalı olması nedeni ile böyle bir aksaklığın yaşanabileceğini savunan bazı vatandaşlar ise, okul yönetiminin kısa süre içinde bu sorunu çözeceğini söylediler.

Kamelya yıkılırsa, çocukların hayati tehlike ile karşı karşıya gelebileceğini söyleyen vatandaşlar ise bu konuda okul yönetiminin en kısa zamanda önlem almasını bekliyor.

Bünyesinde 481 öğrenci bulunduran okulda 35 öğretmen görev yapıyor.

Continue Reading

EĞİTİM

DPÜ TIP FAKÜLTESİ MEZUNLARINA MÜJDE

Published

on

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin yeni kurulan Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne devrettiği Tıp Fakültesi’nden mezun olan öğrenciler, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada tarafından yapılan uzmanlık eğitimi sınavlarına girebilecekler.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Tıp Fakültesi için Yükseköğretim Kurulu aracılığıyla yapılan denklik için yapılan başvurusu Uluslararası Tıp Eğitimi ve Araştırmaları Gelişim Kuruluşu (FAIMER) tarafından kabul edildi. Buna göre, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunları ve gelecek yıldan itibaren Kütahya Sağlık Bilimler Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olacak öğrenciler, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada tarafından yapılan uzmanlık eğitimi sınavlarında başarılı olmaları durumunda bu ülkelerde çalışmanın önünü açan ECFMG eğitim programına katılmaya hak kazanacaklar.

FAIMER, diğer ortakları ile birlikte, uluslararası tıp eğitimini, programlı ve araştırma etkinlikleri ile desteklemeyi amaçlıyor. Bu amaçla hazırlanan bir belgelendirme programı olan ECFMG (Educational Commission for Foreign Medical Graduates – Yabancı Tıp Mezunları için Eğitim Komisyonu) sayesinde, uluslararası tıp fakültesi mezunlarının Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Mezuniyet Sonrası Tıp Eğitimi Akreditasyon Konseyi tarafından akredite edilmiş asistanlık ve yan dal programlarına girmek için hazır olup olmadıklarını belirleniyor.

ECFMG ULUSLARARASI TIP EĞİTİMİ DESTEK PROGRAMI

FAIMER tarafından düzenlenen ECFMG programı Amerika dışındaki ülkelerde tıp eğitimi veren üniversitelerdeki tıp fakültesi öğretim görevlileri için hazırlandı. Bu program sayesinde diğer ülkelerdeki tıp bilimleri eğitimcileri Amerika’daki tıp eğitimi standartları, eğitim metotları hakkında bilgi edinerek ülkelerinde tıp eğitimini geliştirecek bilgiler edinebilecekler.

Continue Reading

EĞİTİM

KSBÜ TIP FAKÜLTESİ DÜNYA TIP FAKÜLTELERİ VERİ TABANINA GİRDİ

Published

on

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olan öğrenciler Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada tarafından yapılan uzmanlık eğitimi sınavlarına girebilecekler. Tıp Fakültesi tarafından denklik için yapılan başvuru YÖK aracılığı ile Uluslar Arası Tıp Eğitimi ve Araştırmaları Gelişim Kuruluşu (FAIMER) tarafından kabul edildi.

Uluslararası Tıp Eğitimi ve Araştırmaları Gelişim Kuruluşu (FAIMER) ve diğer ortakları ile birlikte, uluslararası tıp eğitimini, programlı ve araştırma etkinlikleri ile desteklemeyi aktif olarak amaçlıyor. Belgelendirme programı sayesinde, ECFMG, uluslararası tıp fakültesi mezunlarının, Amerika Birleşik Devletleri içerisinde olan ve Mezuniyet Sonrası Tıp Eğitimi Akreditasyon Konseyi tarafından akredite edilmiş asistanlık ve yan dal programlarına girmek için hazır olup olmadıklarını belirleniyor. ECFMG Uluslararası tıp eğitimi destek programı Foundation for Advancement of International Medical Education and Research (FAIMER) tarafından düzenlenen ve ECFMG himayesi altındaki bu program Amerika dışındaki ülkelerde tıp eğitimi veren üniversitelerdeki tıp fakültesi öğretim görevlileri için hazırlandı. Bu program sayesinde diğer ülkelerdeki tıp bilimleri eğitimcileri Amerika’daki tıp eğitimi standartları, eğitim metotları hakkında bilgi edinerek ülkelerinde tıp eğitimini geliştirecek bilgiler edinebilecekler.

Öğrecilerin bu eğitimi alabilmeleri için gerekli şartlar ise: Dünya tıp okulları rehberinde listelenen bir okuldan listelendiği tarihte mezun olduğunuzu ispatlayan belgeler, Türkiye’de veya tıp eğitimi aldığınız diğer bir ülkede doktorluk yapma ruhsatınızın olduğunu ispatlayan belgeler, U.S. Medical Licensing Examination (USMLE) sınavında hem temel tıp bilimleri hem de klinik bilimler bölümlerinde başarılı olmak. Clinical Skills Assessment (CSA) denilen hem İngilizce hem de klinik becerileri ölçen sınavda başarılı olmak. Bu sınav ECFMG merkezi tarafından ECFMG sertifikası almak için gerekli tüm diğer koşulları sağlamış doktorlara eğitim Amerika’da uygulanıyor.

Continue Reading

Öne çıkanlar