Connect with us

EĞİTİM

TÜBİTAK PROJELERİ KABUL ETTİ

Kütahya Bilim ve Sanat Merkezinin TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları ile TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği proje başvuruları kabul edildi.

TÜBİTAK tarafından her yıl bilim ve teknoloji konularında farkındalık yaratılması, bilime olan ilginin artırılması, bilimsel bilginin toplumun geneline ulaştırılması ve bilim-teknoloji arasındaki etkileşimin sağlanması amacıyla hazırlanan projelere destek sağlanıyor. Bu çerçevede 2017 yılında Kütahya Bilim ve Sanat Merkezinin hazırladığı ve Kütahya’da ilk defa gerçekleştirilen ‘Kütahya Bilimle Şenleniyor’ projesi kapsamında 5200 kişi atölye çalışmaları ve söyleşilere katılma fırsatı bulmuştu. Kütahya Bilim ve Sanat Merkezinin 2018 proje döneminde de hazırlamış olduğu iki proje çalışmasının TÜBİTAK tarafından desteklenmesine karar verildi. Merkez Müdürü M. Fazıl Akkoç’un yürütücüsü olduğu ‘4007 – Kütahya Bilimle Şenleniyor (2)’ projesi ile Merkez Biyoloji öğretmeni Musa Durmaz’ın yürütücü, Merkez Müdür Yardımcısı Oktay Yıldırım’ın ise uzman personel olduğu ‘4004 – Kütahya Doğa ve Bilim Okulu’ projesi TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

Hazırlanan projelerle öğrencilere Doğa, Bilim, Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik ile ilgili konuları disiplinler arası etkileşim sağlanarak, teorik bilgiden ziyade uygulamalı şekilde günlük yaşamla ilişkilendirilerek öğretilmesi amaçlanıyor. Ayrıca öğrencilerin etkinliklere aktif katılımı sağlanarak, herhangi bir kaygı duymadan, dokunarak, görerek, eğlenerek ve öğrenmenin keyfini yaşayarak doğa ve bilimle ilgili farkındalık, ilgi ve sevgi düzeylerini artırmak yoluyla analiz ve sentez yapabilmelerinin, doğa ve bilim okuryazarı olmalarının sağlanması hedefleniyor. Bu amaçlarla öğrencilerin aktif olarak katılacakları Fizik, Kimya, Biyoloji, Kodlama, Matematik, Mühendislik, Astronomi, Tarih, Eğitim, Doğa, Rehberlik, Ölçme ve Değerlendirme, Zeka Oyunları ve Sanat modüllerinde etkinlikler planlandı.

‘4004 Kütahya BİLSEM Modüler Bilim Kampı’ proje etkinlikleri haziran ayı içerisinde, ‘4007 – Kütahya Bilimle Şenleniyor (2)’ proje etkinlikleri ise ekim ayında gerçekleştirilecek. Projelerle ilgili duyurular Kütahya Bilim ve Sanat Merkezinin web sitesinden takip edilebiliyor.

 

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar