Connect with us

HABERLER

PROF. DR. ERUL: “İLK KIBLEMİZ KUDÜS’TÜR”

Kütahya Belediyesi ile Kütahya İl Müftülüğü’nün ortaklaşa düzenlediği ” Yüzyıllık Hasret Kudüs ve Mescid-i Aksa ” konulu konferans gerçekleştirildi.

Kütahya Belediyesi Hezar Dinari Kültür Merkezinde düzenlenen “Yüzyıllık Hasret Kudüs ve Mescid-i Aksa” konulu konferans programında Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bünyamin Erul misafir oldu. Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan program Diyanet İşler Başkanlığı tarafından hazırlanan Vahyin Kutsadığı Şehir Kudüs konulu sinevizyon gösterimi ile devam etti. Programın açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar: “Kudüs bilinci sıradan bir kutsal mekan bilinci değildir, Kudüs bilinci özgürlük bilincidir. Kudüs bilinci ümmet bilincidir. Kudüs bilinci vahdet bilincidir. İslam dünyası özellikle Osmanlı’nın dağılmasından sonra ne zaman ki Kudüs’ten Mescid-i Aksa’dan elini eteğini çekti dağıldı, küçüldü ve zayıfladı. İslam ümmeti vahdeti tesis edecekse yeniden toparlanacaksa bunun yolu Kudüs’ten geçer” dedi.

Kudüs’e 100 yıllık bir hasret olduğundan söz eden Prof. Dr. Bünyamin Erul: “Kudüs kutsal bir şehir, işin ilginç yanı sadece Müslümanların değil, üç dinin kutsal mekanı. 4 bin yıllık bir tarih, pek çok devletler, medeniyetler, peygamberler var. Ve son dönemlerde de kan var, zülüm var, işgal var. Kudüs bizim yitirdiğimiz şehirlerden herhangi biri değil. Osmanlı döneminde pek çok ilim ve kültür merkezi olan şehirlerimizi yitirdik ama Kudüs onlardan hiçbiri değil. Çünkü Kudüs bizim ilk kıblemiz, ikinci mabedimiz, üçüncü mescidimiz” ifadelerini kullandı.

Daha sonra tek dualarının Kudüs’ün özgürlüğü olduğunu ifade eden Belediye Başkan Yardımcısı Ali İhsan Ertaş: “İnşallah Kudüs üzgün olmaktan kurtulur, özgürlüğüne kavuşur, tekrar eski günlerine döner. Ancak bizim çok çalışmamız gerektiğine inanıyorum. İnşallah bizler çok çalışarak Kudüs’ü eski günlerine kavuşturacağız” dedi.

Son olarak Kütahya’nın UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil olduğunu hatırlatan Vali Ahmet Hamdi Nayir ise; “Kudüs’teki birçok cami ve kiliselerin Kütahya çinileriyle süslendi. 12 Eylül 2017’de UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil olmak üzere Paris’e gittik. 100 yaşına yakın bir İngiliz profesör orada bir sunum yaptı. Çininin yalnızca Kütahya’nın değil dünyanın tamamında etkili olduğunu söyledi. Kütahya’dan Kudüs’e giden çinilerden bahsetti, fotoğraflarını gösterdi. Çininin bütün kültürler üzerinde, bütün inançların üzerinde kabul gördüğünü söyledi. Ve çok büyük başarıdır ilk müracaatında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına dahil olabilmiş nadir şehirlerden biriyiz. Çinimizin bu genel kabul görüşü ve Kudüs örneği inanıyorum ki Kütahya’mızın işini kolaylaştırdı. Oradaki diğer mabetlerde de Kütahya’mızın izi var” dedi.

Sohbet havasında gerçekleştirilen konferansın sona ermesinin ardından Prof. Dr. Bünyamin Erul katılımcıların sorularını cevaplandırdı. Konferansa Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkan Yardımcısı Ali İhsan Ertaş, İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar, Sivil Toplum Kuruluşları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Program sonrası Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkan Yardımcı Ali İhsan Ertaş ve İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar Prof. Dr. Bünyamin Erul’a teşekkür ederek hediye takdim etti

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar