Connect with us

EĞİTİM

BİSİKLET SÜRÜCÜLERİ İÇİN TASARLANDI ‘BENİ FARK ET YELEĞİ’

Published

on

Gece yolculuğunda bisiklete uyarladıkları düğmeler ile sağ ve sol sinyal haricinde stop lambaları da yelek üzerinde yanarken, arkadan gelen araçların bunu fark etmeleri sağlanıyor

Tavşanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi okul tanıtım toplantısında öğrencilerin hazırlamış olduğu proje büyük beğeni topladı.
Tavşanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi okul öğrencilerinin hazırladıkları ‘Beni fark et’ adlı bisiklet ve motosiklet gibi araçlarda kullanılabilecek ışıklı yelek ilgi odağı oldu.
Okul elektrik elektronik bölümü 12. sınıf öğrencilerinden Sabır Karataş, Hasan Hüseyin Çağlar ve Enver Özdoğan’ın birlikte hazırladıkları projedeki amacın gece bisiklet ile yolculuk yapıldığında arkadan gelen araçların fark etmesini sağlamak olduğunu söylediler.
Hazırlanan projedeki yelek ile gece yolculuğunda bisiklete uyarladıkları düğmeler ile sağ ve sol sinyal haricinde stop lambaları da yelek üzerinde yanarken, arkadan gelen araçların bunu fark etmeleri sağlanıyor.
Tasarlanan bu proje ile dikkatsizlik nedeniyle meydana gelen trafik kazalarında azalma yaşanacağı belirtiliyor.

Continue Reading

DİĞER

OKUL BAHÇESİNDEKİ KAMELYA YIKILDI YIKILACAK – ÇOCUKLARI BEKLEYEN TEHLİKE

Published

on

Kütahya’da bulunan Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, adına yakışmayan görüntülere ev sahipliği yapıyor. Okul bahçesinde bulunan ve her an yıkılma tehlikesi ile yüz yüze kalan bahçe kamelyası, derme çatma yollarla ayakta tutulmaya çalışılıyor.

yenikutahya.com – ÖZEL HABER

Kütahya Zafertepe Mahallesi’nde bulunan Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bahçesindeki görüntüler, çevre sakinleri ve bazı velilerin tepkisine neden oldu. Sosyal Medya aracılığı ile konuyu gündeme getiren bir vatandaş “Okulun kamelyası içler acısı, iplerle bağlı bir şekilde ayakta duruyor. İlla ki çocukların üzerine düşünce mi önlem alınacak.” diye sordu.

Oysa yaptığı başarılı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, böyle bir görüntüye nasıl ev sahipliği yapıyor merak konusu oldu.

Okul sezonunun kapalı olması nedeni ile böyle bir aksaklığın yaşanabileceğini savunan bazı vatandaşlar ise, okul yönetiminin kısa süre içinde bu sorunu çözeceğini söylediler.

Kamelya yıkılırsa, çocukların hayati tehlike ile karşı karşıya gelebileceğini söyleyen vatandaşlar ise bu konuda okul yönetiminin en kısa zamanda önlem almasını bekliyor.

Bünyesinde 481 öğrenci bulunduran okulda 35 öğretmen görev yapıyor.

Continue Reading

EĞİTİM

DPÜ TIP FAKÜLTESİ MEZUNLARINA MÜJDE

Published

on

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin yeni kurulan Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne devrettiği Tıp Fakültesi’nden mezun olan öğrenciler, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada tarafından yapılan uzmanlık eğitimi sınavlarına girebilecekler.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Tıp Fakültesi için Yükseköğretim Kurulu aracılığıyla yapılan denklik için yapılan başvurusu Uluslararası Tıp Eğitimi ve Araştırmaları Gelişim Kuruluşu (FAIMER) tarafından kabul edildi. Buna göre, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunları ve gelecek yıldan itibaren Kütahya Sağlık Bilimler Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olacak öğrenciler, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada tarafından yapılan uzmanlık eğitimi sınavlarında başarılı olmaları durumunda bu ülkelerde çalışmanın önünü açan ECFMG eğitim programına katılmaya hak kazanacaklar.

FAIMER, diğer ortakları ile birlikte, uluslararası tıp eğitimini, programlı ve araştırma etkinlikleri ile desteklemeyi amaçlıyor. Bu amaçla hazırlanan bir belgelendirme programı olan ECFMG (Educational Commission for Foreign Medical Graduates – Yabancı Tıp Mezunları için Eğitim Komisyonu) sayesinde, uluslararası tıp fakültesi mezunlarının Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Mezuniyet Sonrası Tıp Eğitimi Akreditasyon Konseyi tarafından akredite edilmiş asistanlık ve yan dal programlarına girmek için hazır olup olmadıklarını belirleniyor.

ECFMG ULUSLARARASI TIP EĞİTİMİ DESTEK PROGRAMI

FAIMER tarafından düzenlenen ECFMG programı Amerika dışındaki ülkelerde tıp eğitimi veren üniversitelerdeki tıp fakültesi öğretim görevlileri için hazırlandı. Bu program sayesinde diğer ülkelerdeki tıp bilimleri eğitimcileri Amerika’daki tıp eğitimi standartları, eğitim metotları hakkında bilgi edinerek ülkelerinde tıp eğitimini geliştirecek bilgiler edinebilecekler.

Continue Reading

EĞİTİM

KSBÜ TIP FAKÜLTESİ DÜNYA TIP FAKÜLTELERİ VERİ TABANINA GİRDİ

Published

on

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olan öğrenciler Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada tarafından yapılan uzmanlık eğitimi sınavlarına girebilecekler. Tıp Fakültesi tarafından denklik için yapılan başvuru YÖK aracılığı ile Uluslar Arası Tıp Eğitimi ve Araştırmaları Gelişim Kuruluşu (FAIMER) tarafından kabul edildi.

Uluslararası Tıp Eğitimi ve Araştırmaları Gelişim Kuruluşu (FAIMER) ve diğer ortakları ile birlikte, uluslararası tıp eğitimini, programlı ve araştırma etkinlikleri ile desteklemeyi aktif olarak amaçlıyor. Belgelendirme programı sayesinde, ECFMG, uluslararası tıp fakültesi mezunlarının, Amerika Birleşik Devletleri içerisinde olan ve Mezuniyet Sonrası Tıp Eğitimi Akreditasyon Konseyi tarafından akredite edilmiş asistanlık ve yan dal programlarına girmek için hazır olup olmadıklarını belirleniyor. ECFMG Uluslararası tıp eğitimi destek programı Foundation for Advancement of International Medical Education and Research (FAIMER) tarafından düzenlenen ve ECFMG himayesi altındaki bu program Amerika dışındaki ülkelerde tıp eğitimi veren üniversitelerdeki tıp fakültesi öğretim görevlileri için hazırlandı. Bu program sayesinde diğer ülkelerdeki tıp bilimleri eğitimcileri Amerika’daki tıp eğitimi standartları, eğitim metotları hakkında bilgi edinerek ülkelerinde tıp eğitimini geliştirecek bilgiler edinebilecekler.

Öğrecilerin bu eğitimi alabilmeleri için gerekli şartlar ise: Dünya tıp okulları rehberinde listelenen bir okuldan listelendiği tarihte mezun olduğunuzu ispatlayan belgeler, Türkiye’de veya tıp eğitimi aldığınız diğer bir ülkede doktorluk yapma ruhsatınızın olduğunu ispatlayan belgeler, U.S. Medical Licensing Examination (USMLE) sınavında hem temel tıp bilimleri hem de klinik bilimler bölümlerinde başarılı olmak. Clinical Skills Assessment (CSA) denilen hem İngilizce hem de klinik becerileri ölçen sınavda başarılı olmak. Bu sınav ECFMG merkezi tarafından ECFMG sertifikası almak için gerekli tüm diğer koşulları sağlamış doktorlara eğitim Amerika’da uygulanıyor.

Continue Reading

Öne çıkanlar