Connect with us

ŞÜKRÜ ATAKAN

DÜNÜ, BU GÜNÜ, YARINI İLE ILICA VE YONCALI KAPLICALARI

Kütahya jeotermal kaynaklar açısından ülkemizin en zengin illeri arasında bulunmaktadır. Bu kaynaklar zengin minerallere sahip olup, asırlardır insanlara şifa dağıtmaktadır.  Ilıca ve Yoncalı termal kaynakların en önemli özelliği insan vücut sıcaklığına yakın sıcaklıkta (25-42) derece olmasıdır. Kaplıcalarımızın tedavi edici özellikleri efsanelere konu olduğu gibi, tıbbi laboratuar tetkik raporları ile de kanıtlanmıştır.

Yazımıza önce Ilıca’nın dününü, bugünü, yarınını kısa ve öz olarak yazarak başlayalım. Ilıca sakinlerinden kiminle konuşsam 50-60 yıl öncesinin ılıcasını arıyor. O yıllarda Ilıca’ya ulaşım bu günkü kadar kolay değildi. Barınak olarak girişteki han ile çok az sayıda derme çatma şahıs evi vardı. Meşelik, kadılar çeşmesi ile karakol arkasına yüzlerce çadır kurulurdu. Elektrik yoktu, ev ve çadırlar gaz lambası, hamamlar lüks lambası veya karpit lambaları ile aydınlatılıyordu.

Ilıca’da hamam olarak, boyalık adı verilen mağaradan gelen termal suyla beslenen bir havuz ile 3-4 kurnadan ibaretti. Bir de kubbeli tarihi kadınlar hamamı ile dünyada eşi benzeri olmayan açık havuz (Hasulhas) vardı. 5x5x5 metre ebadında küp şeklindeki bu havuz 18 ile 40 derecelik iki kaynaktan gelen termal suyla besleniyordu. Bu havuza insanlar ı elbiseleri ile atmak adettendi. Kasaplar günde 40-50 erkeç keserdi. Güveci, ekmeği, sütü, yoğurdu meşhurdu. Salepçi çadırlar arasında dolaşır salep satardı. Meşe kütükleri yakılır közünde çay, kahve, yemek yapılırdı. Yağmur yağdı mı pençe söken çamuru meşhurdu. Çoluk çocuk, kadın, erkek herkes mutlu idi Ilıca’da.  Ilıcaya giderken çok sevinir, gelirken üzülürdük. Zamanla Harlek oteli, apartlar,şahıs evleri, dükkanlar yapıldı.Elektrik, telefon, televizyon geldi. Yeni bir hamam inşa edildi.

Günümüze gelince önce mağara hamam önündeki sapa sağlam hamam, daha sonra girişteki Harlek hamamı yıkıldı. Yerine yapılacak hamamlar ihalede yaşanan sorunlar nedeniyle yapılması gecikince Ilıca tarihi, köhne hamam kaldı. Hasulhas halkın tüm karşı çıkmasına rağmen toprakla doldurulup, otellerdeki havuza döndü. Ilıca her geçen yıl bir önceki yılı aratır hale geldi. İnsanlar mutsuz, evler boş, minibüsler müşteri olmadığı için sefer sayılarını azalttı. Esnaf, fırıncı durumdan son derece muzdarip, Ilıca terk edilmiş şehir görünümünde, sessiz, sakin, sahil vaziyette. Ancak gelecek için umutluyuz. Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu yerel basına yaptığı açıklamada “Ilıcanın makûs kaderini değiştireceğini, halkımızın sabır ve merakla beklediği yeni hamamların yapımının hızla devam ettiğini, erkekler ve bayanlar için ayrı olarak ve 40 kurnalı yüzme havuzlu ve özel aile banyolarının sezona yetişeceği, Hasulhas’ın eski hüviyetine kavuşacağını, diğer eksikliklerin giderilmesiyle Ilıcamız özlenen eski günlere kavuşacak” dedi.

Yoncalıya gelince 50-60 yıl önce Yoncalı Kaplıcaları Kütahya’dan ve yurdumuzun her köşesinden gelen hastaların şifa kaynağı idi. Yoncalı Kaplıcaları o yıllarda 800 yıllık tarihi hamamları, çeliği, batağı, Dübecikleri ile pek çok hastalığa iyi gelen şifa dağıtan dünyada nadir bulunan kaplıcalardan birisiydi. Selçuklu hükümdarı Alaaddin Keykubat’ın dünyalar güzeli kızı Gülümser Hatun’un, sedef hastalığı nedeniyle çıbanla kaplı vücudu Yoncalı’da kaynak sularda yıkanması sonucu sağlığına kavuştuğunu görünce, minnet borcu olarak yaptırdığı tarihi hamamlar restore bahanesi ile kapatıldı. Aradan 10 yıl geçti, halkımız bu şifa beldelerinden istifade edemez iken, devlet milyarlarca lira gelirden mahrum kaldı. Sahipsizlikten kubbelerdeki kurşunlar hırsızlarca söküldü. Her türlü yarayı iyileştirme özelliği olan kükürt hamamı, kendi cazibesi ile çıkan kaynak termal sulardan beslenen Dübecikler havuzu ve gençlik iksiri olarak bilinen Çelik hamamları ile tabandan çıkan kaynaklardan beslenen batak havuzu eklem ağrıları, kireçlenme, romatizma, kırık, çıkık ve nörolojik hastaların şifa kaynağı idi. Ben buraya sedye içinde veya baston değnekleri ile gelip 21 banyo alıp, çelik suyunu içerek, çayırlık alanda bol oksijen ve radyo aktif içerikli havayı teneffüs edip sağlığına kavuşup Yoncalıdan yürüyerek ayrılan çok hasta gördüm. Hangi akla hizmet edildi ise çelik havuzundaki bataklar tenekelere doldurulup yurt içindeki ve yurt dışındaki hastanelere peşkeş çekildi. Kaynak sular kurudu. O günkü yöneticiler ve onlara göz yumanlara yazıklar olsun…

Günümüze gelince Vakıflar Bölge Müdürü tarihi hamamların eski hüviyetine kavuşacağı sözünü verdi. Yeni bir fizik tedavi hastanesi inşaatı devam ediyor. Doğalgaz boruları döşendi. Belediyenin çevre düzenlemesi devam ediyor. Gelecek için Ilıca gibi umutluyuz. Diğer yandan uzun yılar özlemini duyduğumuz uydu kanalına kavuştuk. Ancak HD alıcı sistemi olamayan televizyonlar, yayınları alamıyor. Halkımız diğer uydu kanalları gibi genelleşmesini istiyor.

Kalın sağlıcakla…

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar