Connect with us

EĞİTİM

MHP MERKEZİ İLÇE BAŞKANI GÖKHAN TOMRUK: “KÜTAHYA’YA HAKSIZLIK YAPILDI”

Milliyetçi Hareket Partisi Merkez İlçe Başkanı Gökhan Tomruk yaptığı açıklamada Kütahya kamuoyunu yakından ilgilendiren nitelikli okul konusunda Kütahya’da haksızlık yapıldığı dile getirdi.

MHP Merkez İlçe Başkanı Tomruk açıklamasında AK Parti iktidarları süresince orta öğretime geçiş sisteminin 5 kez değiştiğine dikkat çekti. Tomruk “Bir türlü rayına oturtulamayan, adeta problemler yumağına dönen eğitim sistemi neresinden tutarsanız tutun, dökülmeye devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı, ortaöğretime geçiş sistemini 4. defa değiştirdi. Yeni sistem, Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde uygulanan 5. sistem olacak. Ortaöğretime geçiş sistemindeki değişim süreci 2004 yılında başladı. LGS, OKS, SBS, TEOG ve adı konulamayan yeni sistem. Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamalara göre, 2018 yılında 8.sınıfta, 1 milyon 200 bin öğrenci okumaktadır. Bu öğrencilerin % 10’u, yani 120 bini, 2 Haziran 2018 tarihinde yapılacak sınavda aldıkları puana göre nitelikli okullara girebileceklerdir. Geriye kalan % 90’ı, yani 1 milyon 80 bin öğrenci kendi ikametine en yakın okula yerleştirilecektir.” dedi.

OKULLARI İKİYE AYIRMAK HUZURSUZLUĞA NEDEN OLDU

Milli Eğitim Bakanlığının, okulları “nitelikli” ve “niteliksiz” diye ikiye ayırması kamuoyunda huzursuzluğa neden olduğunu dile getiren Tomruk “Bu ayrımın, niteliksiz olarak belirlenen okullarda okuyan ve önümüzdeki öğretim yılından itibaren okuyacak öğrencilerin motivasyonunu olumsuz yönde etkileyeceği kesindir. İkincisi ise TEOG, öğrencileri ve aileleri sınav kaygı ve stresinden kurtarmak için kaldırılmıştı; ancak yeni sistem bu haliyle daha büyük bir stres ve kaygı yaratmıştır. Bütün öğrenciler, nitelikli olarak belirlenen okullarda okuyabilmek için, 2 Haziran’da yapılacak sınavda yüksek puan alıp, % 10’a girebilmenin kaygısını yaşamaktadır. İlimizde 4 Fen Lisesi, 3 İmam-Hatip Lisesi, 2 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 1 Sosyal Bilimler Lisesi olmak üzere 10 okul, “nitelikli okul” olarak tespit edilmiştir. Bu okulların kontenjanları ise; 4 Fen Lisesinin toplam kontenjanı 360, 3 İmam-Hatip Lisesinin toplam kontenjanı 240, 2 Mesleki ve Teknik Lisenin toplam kontenjanı 60, 1 Sosyal Bilimler Lisesinin kontenjanı 120 öğrenci olarak belirlenmiş. Buna göre, Kütahya’da 8.sınıfta okuyan 7.100 öğrencinin sadece 780’i, 2018-2019 öğretim yılında, nitelikli okullarda okuma hakkını elde edecek, 6.320 öğrenci ise evlerine yakın okullarda okuyacaktır.” dedi.

NİTELİKLİ OKUL SEÇİMİ HALKTA İNFİALE SEBEP OLDU

MHP Merkez İlçe Başkanı Tomruk “Nitelikli okul seçimi, vatandaşlarımız arasında hayal kırıklığı ile birlikte büyük bir infiale sebep olmuştur. Şöyle ki: Bir okulun nitelikli olup olmadığını belirleyen çok sayıda etken vardır. Üniversite başarısı, tercih edilme durumu, öğrenci alımındaki taban ve tavan puanları, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerdeki başarısı, fiziki yapısı gibi. Bunlardan hiçbiri göz önüne alınmamıştır. Kütahya il ve ilçelerinde 26 tane Anadolu Lisesi olmasına rağmen, sınavla öğrenci alacak nitelikli okullar arasında hiçbir Anadolu Lisesi bulunmamaktadır. İl merkezinde bulunan ve en başarılı okullarımızdan olan, eski Anadolu Öğretmen Lisesi, bugünkü adıyla Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi, Ali Güral Lisesi ve Kılıçarslan Anadolu Lisesi gibi okulların sınavla öğrenci alacak nitelikli okullar arasında olmaması kamuoyunda büyük şaşkınlığa ve üzüntüye sebep olmuştur. Özellikle, eğitim ve öğretimin bütün alanlarında, Türkiye genelinde büyük başarılara imza atan Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesinin nitelikli okul sayılmaması izahı mümkün olmayan bir durumdur. Bu okulumuzun bir önceki yıl taban puanı 476,80’dir ki, bu puan Türkiye ortalamalarının çok üzerindedir. Vatandaşlarımız, daha düşük puanla öğrenci alan, daha az tercih edilen, üniversite başarısı daha düşük okulların nitelikli okul kapsamına alınıp, yüz akı olan Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesinin alınmamasını haksızlık ve adaletsizlik olarak görmektedir. Milliyetçi Hareket Partisi olarak, arzu ettiğimiz şey, parti programımızda da ifade edildiği gibi, eğitim ve öğretimde imkân ve fırsat eşitliğinin sağlanması, toplumun bütün fertlerinin ilgi, eğilim ve yetenekleri doğrultusunda eğitilmesidir. Bu noktada, Kütahya Adalet ve Kalkınma Partisi teşkilatları ve Kütahya milletvekillerinin, Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunmaları, en azından Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesinin sınavla öğrenci alacak nitelikli okullar listesine alınması, bu okulumuza ve Kütahya’ya yapılmış bir haksızlığı ortadan kaldıracaktır.” dedi.

 

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar