Connect with us

HABERLER

AK PARTİLİLER: “ERKEN SEÇİM ZARURİ HALE GELMİŞTİ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Devlet Bahçeli görüşmesinin ardından kamuoyuna 24 Haziran 2018 Pazar günü erken seçim kararı aldıklarını açıkladı. Açıklamanın ardından Kütahya milletvekilleri Şükrü Nazlı, İshak Gazel ve İl Başkanı Ali Çetinbaş Türkiye’nin içinde bulunduğu durum itibariyle seçimlerin zaruri hale geldiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın erken seçim tarihini 24 Haziran olarak açıklaması ile birlikte siyasette ve ülkede heyecanlı dakikalar yaşandı. MHP lider Devlet Bahçeli’nin 26 Ağustos teklifine karşın erken seçimleri 2 ay önceye çekilmesine karar verdiklerini açıklayan Erdoğan 24 Haziran’da erken seçim yapılacak dedi. Erken seçim kararını değerlendiren AK Parti Kütahya Milletvekilleri Şükrü Nazlı, İshak Gazel ve AK Parti İl Başkanı Ali Çetinbaş ülkenin içinde bulunduğu şartlar gereği 16 Nisanda yapılan referandumda halkın istediği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine bir an önce geçilmesi gerektiğinin altını çizdiler.

YENİ SİSTEME GEÇİŞ ZARURİ HALE GELDİ

Milletvekili İshak Gazel açıklamasında “Daha önce MHP lideri Devlet Bahçeli 26 Ağustos’ta seçime gidelim diye grup toplantısında bir beyanatta bulunmuştu. Bugün (dün) Devlet Bahçeli ile Cumhurbaşkanımız bir görüşme yaptı. Sayın Cumhurbaşkanımız seçim tarihini 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacağını açıkladı. Şuanda yeni yönetim sistemine geçiş artık bulunduğumuz süreç içinde zaruri bir hale gelmişti. Bölgede yaşanan olaylar Türkiye’deki bazı belirsizliklerinde ortadan kaldırılması gerektiğini ortaya koymuştu. Sayın Cumhurbaşkanımızda bunu ifade ederek seçimlerin 24 Haziran’da olacağını açıkladılar. Seçimlerin Kütahya’mıza, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını Allah’tan temenni ediyorum.” dedi.

ERKEN SEÇİM ZORUNLU HALE GELDİ

Erken seçimin zorunlu hale geldiğini dile getiren Şükrü Nazlı “Cumhurbaşkanımızı açıklaması ile birlikte 24 Haziran 2018 tarihinde erken genel seçim yapılma kararı alındı. Bu seçimlerin Kütahya’ya ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye son yıllarda yakaladığı gelişme trendi ile dünyada örnek gösterilen ülkelerden bir tanesi. Türkiye bir yandan ekonomisini ve refah düzeyini artırıp hem de birçok alanda gelişme kat ederken, bir yanda da ülke içinde vesayet odaklarına karşı ciddi bir mücadele yaptı ve demokratikleşme yolunda önemli adımlar attı. Ülkenin bugüne kadar gelişmesini büyümesini engelleyen, ayağına adeta bağlanan bir ağırlık gibi duran tüm vesayet odaklarına özellikle 16 Nisan tarihindeki referandumla aşmış oldu. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine halkımızın teveccühleri ile benimsendi. Şuanda ülkemizin içinde bulunduğu durumlar, ekonomik olarak AB’den gelen baskılar, Suriye’de devam eden terörle mücadele ülkenin artık parlamenter sistemle yönetilemez hale geldiğinin göstergesiydi. Bu nedenle erken seçim bir zorunluluk haline geldi. Türkiye’nin bir an önce Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçmesi, daha güçlü ve zinde bir şekilde yönetilmesi gerekiyordu. Bu şartlar doğrultusunda Sayın Bahçeli’nin açıklaması ile beraber yapılan görüşmeler sonrasında Sayın Cumhurbaşkanımız bugün (dün) kamuoyuna 24 Haziran’da erken seçim yapılacağını deklare etti. Seçimlerin ülkemiz için çok önemli tarihi bir dönüm noktası olacağını değerlendiriyorum. Bizde aday olunmaz. Takdir genel merkezimizindir. İlla milletvekili olarak hizmet edilmez, her alanda her kademede bir nefer gibi hizmet ederiz. Herhangi bir makam için beklenti içinde değiliz.” dedi.

YENİ SİSTEME GEÇİŞ ÜLKEMİZİN FAYDASINA OLACAK

İl Başkanı Ali Çetinbaş yeni sisteme geçişin Türkiye’nin yararına olacağını ifade ettiği açıklamasında “24 Haziran erken seçiminin ülkemize ve Kütahya’ya hayırlar getirmesini Allah’tan niyaz ediyorum. Neticesi itibariyle hayırlı sonuçlar doğuracaktır diye düşünüyorum. Biz seçimlerin tarihinde yapılması tavra sahibiz. Ancak 16 Nisan halk oylamasına elde edilen sonuç şuan yürürlükte olan sistemin birine olan uyumsuzluğu ülkemizin hem içi hem de dış meselelerde belirli sıkışmalar girmesine sebep olduğu gözüküyor. Neticesinde halkımızın karar verdiği bu sisteme geçilecekse bunun bir an önce olması en doğru ve ülkemizin faydasına olacak bir gelişmedir. Kütahya teşkilatlarımıza baktığımızda ilçelerimizle, beldelerimizle, köylerimizle, mahallelerimizle sandık yönetim kurulları, mahalle yönetimleri açısından yapılacak seçime hazır durumdayız. Yarından itibaren seçim çalışmalarıyla ilgili bir algoritma oluşturup çalışmalarımızı genel merkezimizden aldığımız talimatlarla birlikte ortaya koyacağız. Biz milletvekilliğine talip olmuyoruz görev alıyoruz. Kongreler yeni yapıldı ve vazifem bu seçimde en iyi sonucun alınmasını sağlamaktır. Ama başka bir durum gerçekleşir ve talep edilirse gündemimize taşıyabiliriz. Benim şahsımın yada kimin milletvekili olacağı meselesi bence tali bir konu. Mesele ne kadar çok oy alacağımız ve seçimi ne kadar yüksek bir başarı ile kazanacağımız meselesidir.” İfadelerini kullandı

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar