Connect with us

DİĞER

DAS BÖLGE TOPLANTISI KÜTAHYA’DA YAPILDI

Dumlupınar Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Dezenfeksiyon Antisepsi Sterilizasyon (DAS) Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği Ege DAS Bölge Toplantısı DPÜ Tıp Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşti.

World Federation for Hospital Sterilization Sciences tarafından Dünya Sterilizasyon Bilimleri Günü olarak ilan edilen 10 Nisan etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen bu etkinliğe Eskişehir, Aydın, Balıkesir, Denizli, İzmir, İstanbul, Bursa, Sakarya gibi çevre illerden ve Kütahya’dan 200’e yakın katılımcı iştirak etti. DAS Derneği Başkanı Prof. Dr. Duygu Perçin Renders, Kütahya İl Sağlık Müdürü Dr: İsmail Zehir ve Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Hakan Vural’ın açılış konuşmalarıyla toplantı başladı. Gün boyunca toplam 12 bilim insanı ve uzman tarafından, Merkezi Sterilizasyon Üniteleri, hasta güvenliği, dezenfeksiyon ve antiseptikler başta olmak üzere çok sayıda önemli konu tartışılmıştır. Bu oturumlar sonunda ülkemizde bu alanlarda üzerinde durulması gereken sorunlar ortaya konuldu.

DAS Derneği Başkanı ve Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji AD Başkanı Prof. Dr. Duygu Perçin Renders, Türkiye’den ve dünyadan örneklerle hastane enfeksiyonlarına yola açan ve hasta güvenliğini tehdit eden uygulama hatalarına dikkat çekmiş, özellikle de tek kullanımlık kritik malzemelerin tekrar kullanımı, laparoskop, artroskop gibi kritik aletlerde sterilizasyon yerine yüksek düzey dezenfeksiyon kullanımındaki tehlikelere vurgu yaptı. Tartışma sırasında hastanelerin satın alımlarda tekrar kullanılabilen laparoskopik malzemeleri tercih etmesinin hem ülke ekonomisi hem de hasta güvenliği açısından yararı gündeme gelmiştir.

Doç. Dr. Türkan Özbayır konuşmasında, pamuklu tekstilin, EN 13795’e göre yeterli mikrobiyal bariyer özelliği taşımadığından ameliyat örtüsü, ameliyat önlüğü ya da steril malzeme paketleme amacıyla kullanılmaması gerektiğine vurgu yaptı.

Günün son oturumunda DPÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Gör. Duru Mıstanoğlu Özatağ hastanelerde yoğun bakım üniteleri ve ameliyathaneler gibi kritik alanlarda temizlik dezenfeksiyon uygulamalarını anlatırken, Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalından Doç. Dr. Aynur Gülcan ise termal tedavi merkezlerinde hijyen konusunda bilgiler verdi. Çini sanatçısı Nur Avlupınar “İmgeden simgeye: Çini” konulu konuşması ile toplantıya renk katarken, toplantı sonrası tüm konuşmacılara ve oturum başkanlarına DAS Derneği Başkanı Prof. Dr. Duygu Perçin Renders tarafından Nur Avlupınar’ın eserlerinden örnekler hediye edildi.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar