Connect with us

HABERLER

DPÜ’NÜN AHDE VEFASI

Kütahya’nın en büyük kültür miraslarının başında gelen Ahmet Yakupoğlu ile ilgili başlatılan müze çalışması tamamlanma aşamasında. Tamamlandığında, müzenin bölgede önde gelen modern müze binası olması bekleniyor.

Vefatından bir süre önce tüm eserlerini ve evini Dumlupınar Üniversitesi’ne bağışlayan Ahmet Yakupoğlu’na yine en büyük ahde vefa üniversiteden geldi. Ahmet Yakupoğlu’nun ikamet ettiği evinin bahçesine yapılan Ahmet Yakupoğlu Müzesi inşaatı bitmek üzere.

BÖLGENİN EN MODERN MÜZESİ OLACAK

Toplam bin 758 metrekare kapalı alana sahip olacak ve bodrum, zemin kat ve birinci kattan oluşacak olan DPÜ Ahmet Yakupoğlu Müzesi bölgeye ve Kütahya’ya ayrı bir değer katacak. Suların ressamı olarak dünyaca tanınan Yakupoğlu’nun eserleri, yapılacak olan müzede sergilenecek. Yapımına 2017 Temmuz ayında başlanılan ve 3 milyon 76 bin yatırım bedeli olan müze içerisinde sergi salonları, çok amaçlı salon, sergi platformu, atölyeler, ofisler ve kafeterya olacak.

YAZ AYLARINDA HİZMETE GİRECEK

İnşaat aşamasında binanın yamaçta olması sebebiyle yapılan fore kazık çalışmaları sebebiyle binanın teslimat süresinde değişim meydana geldi. Yaz aylarında hizmete alınması beklenen DPÜ Ahmet Yakupoğlu Müzesi ile birlikte yine Ahmet Yakupoğlu’nun yapılmasında öncü olduğu Çinili Cami’de restore edilerek zemin güçlendirilmesi yapılacak. Maltepe Mahallesinde yer alan Müze ve Çinili Cami bölgenin turizm açısından canlanmasına katkı sağlayacak.

REKTÖR GÖREN ÖZEL İLGİ GÖSTERDİ

Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören DPÜ Ahmet Yakupoğlu Müzesinin yapımında büyük gayret sarf ederek, proje ve inşaat aşamasında bizzat kendisi ilgilendi. Rektör Gören’in gösterdiği bu gayret Ahmet Yakupoğlu’na gösterilen en büyük ahde vefa olarak adlandırılıyor.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar